UWAGA!

Pięć pięter i 60 mieszkań przy Wiejskiej

 Elbląg, Na tej działce ma powstć budynek z 60 mieszkaniami
Na tej działce ma powstć budynek z 60 mieszkaniami (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

16 milionów złotych ma kosztować budowa 60 mieszkań, jakie mają powstać na działce między ul. Wiejską a Obrońców Pokoju. Zbuduje je Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Prezydent chce wystąpić o dofinansowanie inwestycji do Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej 29 kwietnia radni zdecydują, czy poprą wniosek prezydenta do Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Chodzi o 1,6 mln złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego, którymi miasto chciałoby sfinansować wykupienie przez samorząd części udziałów w ETBS. Taka operacja pozwoli dofinansować planowaną przez miejską spółkę inwestycję mieszkaniową. To najwyższe możliwe wsparcie z budżetu państwa przeznaczone dla tego rodzaju budownictwa (dotyczące 10 procent kosztów dane inwestycji)

Cała inwestycja ma kosztować 16,6 mln złotych. Za tę kwotę na działce między ul. Obrońców Pokoju i Wiejską ma powstać pięciopiętrowy budynek z 60 mieszkaniami o powierzchni od 41 do prawie 63 metrów kwadratowych, do każdego lokalu ma przynależeć również komórka lokatorska.

ETBS w 2020 roku wybrał wykonawcę dokumentacji architektonicznej i projektowo-kosztorysowej, w styczniu tego toku zawarł umowę na opracowanie zagospodarowania terenu i dokumentację techniczną, obecnie opracowywany jest projekt budowlany.

Kiedy inwestycja mogłaby ruszyć? Tego na razie nie wiemy. Wiele zależy od tego, czy miasto pozyska zewnętrzne dofinansowanie.

Przypomnijmy, że ostatnie 40 mieszkań, jakie do użytku oddał ETBS, znajduje się przy ul. Saperów, w budynku, w którym jeszcze kilka lat temu działał Zespół Szkół Turystyczno-Hotelarskich. Kolejne też miały powstać w tej lokalizacji, w budynku po III LO, ale okazało się, że ta nieruchomość nie spełnia wymogów technicznych, by zaadaptować ją na mieszkania. Władze miejskiej spółki znalazły więc inny teren, między ulicami Obrońców Pokoju i Wiejską. To trzy działki o łącznej powierzchni jednego hektara. Miasto przekazało je do ETBS aportem.

ETBS na tym terenie planował początkowo trzy budynki i w sumie 100 mieszkań. Aktualna koncepcja dotyczy jednego pięciopiętrowego budynku z 60 mieszkaniami.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Na dniach otrzymałem kredyt w wysokości 350 tys zł. Rata kredytu 1500 zł, do starości będę to spłacał. W szlachta? Dzieci naklepie, nic tym dzieciom nie da, a życie im zasponsoruje MY; fra. Jerzy, którzy oacyją i płacą podatki. Ty do roboty, kredyt płacisz, a oni czynsz 300zl, zasiłki, dodatki mieszkaniowe i życie jak w Madrycie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  66
  18
  Socjal zniszczy Polskę(2021-04-20)
 • "Sami Swoi"dostana w tym pięknym miejscu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  7
  Kat_Na_Idiotów(2021-04-20)
 • Dlaczego takie inwestycje są budowane w mieście??? Gronowo Elbląskie ma tanie grunty, jest szkoła, jest kolej, która łączy z miastem, to tam budować! Czemu ludzie, którzy jedyne, co w życiu zrobili to dzieci dostają takie nagrody od Państwa w postaci mieszkania w centrum miasta?! Można to taniej rozwiązać, inwestycjami np w Gronowie Elbląskim.
 • Szkoda, można tu kolejną plebanię wybudować. Zróbmy zrzutę. Czarni będą błogosławić.
 • @Socjal zniszczy Polskę - Jeszcze im z budżetu obywatelskiego wybudujemy parkingi, również na działce miasta.
 • @m7766 - ETBS to nie sa mieszkania socjlane.
 • Luuuuudzie, ktoś kiedyś pod artykułem z tej serii tłumaczył, że to są normalne mieszkania czynszowe, a nie socjalne. Nie będą więc rozdawane dla typowych pięćsetplusów. Niech budują w tym miejscu, bo to normalna część miasta, a syf. Niech to uporządkują i będzie lepiej jak jest teraz.
 • Tam gdzie robi Państwo lub Gmina musi być drogo. .. 60 mieszkań przyjmijmy średnio 50 m2 daje 3000 m2.Wychodzi cena metra około 5350 zł. Za niższą cenę można kupić mieszkania na zatotrzu czy Łęczyckiej! Może lepiej niech TBS tam kupi i będzie kilka milionów do przodu. A zaznaczam że jeszcze deweloperzy zarabiają na tym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  15
  Tak jest(2021-04-20)
 • @hdfhsdfhsd - Czy ktoś posiadający oszczędności, dobrze płatną pracę, czyli co się z tym wiąże odpowiednią zdolność kredytową zdecyduje się na mieszkanie w TBS-ie? Chyba tylko starsi ludzie i oczywiście "po przejściach", matki samotnie wychowujące dzieci, rodziny wielodzietne (500+ rozwiąże problem i do tego cały wachlarz naleznej pomocy społecznej, socjalnej). Dlaczego Royal Park to nie TBS? Odpowiedz sobie sam człowieku i poczytaj co to ten cały TBS??? Luxus (?)dla ubogich, którzy do tego liczą na możliwość wykupienia lokum kiedyś, kiedyś. .. .A z resztą nie chciałabym mieć takich sąsiadów dziwnych Hashtagi: #ElazElblaga
 • Druga nitka linii tramwajowej powinna być rozbudowana a nie czekanie na mijanke. Te garaże powinny zniknąć i domy wybudować. Przecież to skandal wjazd do MIASTA i taki bajzel.
 • Szkoda że nie trzy budynki. Mialo być 100 mieszkań będzie 60 a to już prawie o połowę mniejsze szanse na dostanie go. .. Ludzie latami czekają na tę inwestycje a teraz się okazuje że polowa nie dostanie przydziału. .. I tak w nieskończoność muszą wynajmować bo nie każdego na takie chore kredyty stać. .. W Elblągu nic nigdy się nie zmieni. Mając na wklad własny a nie mając szans na ktedyt żyje się jak w imadle bez własnego dachu nad głową od umowy do umowy za wynajem i po 15 razy się przeprowadzają. .. Nie zagłosuje juz na Pana Wroblewskiego za MPK, za brak bloku mieszkalnego ktory mógłby być zamiast pustego miejsca pod hotel, za brak inwestycji w obwodnicę, za brak pomysłów na remont emewacji SP9,za brak połączenia kilometra ulicy Modrzewiny z Krasnym Lasem, za marazm oraz za mnóstwo vice prezydentów ktorzy jak widzę nic nie są w stanie budować o braku rozwoju sportu nie wspomnę. .. Miłego dnia.
 • Nieciekawe miejsce. Kraina Menelaosów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  4
  xyzzzz(2021-04-20)
Reklama