UWAGA!

Po byłym Truso wkrótce zostaną gruzy

 Elbląg, Tak teren rozbiórki wygląda dzisiaj
Tak teren rozbiórki wygląda dzisiaj (fot. Anna Dembińska)

Rozbiórka budynków po byłych Zakładach Przemysłu Odzieżowego Truso przy ul. Fromborskiej weszła w decydującą fazę. W ciągu kilku tygodni znikną z powierzchni ziemi, by zrobić miejsce pod planowane w tym miejscu centrum handlowo-usługowe. Zobacz zdjęcia.

Jak już informowaliśmy, na działce na rogu ul. Fromborskiej i Królewieckiej do końca października przyszłego roku ma powstać centrum handlowo-usługowe o powierzchni 11 tys. m kw. i ponad 200 miejscami parkingowymi. Inwestorem jest Retail Partners z Warszawy.

Wjazd do planowanego parku handlowo-usługowego będzie możliwy od strony Fromborskiej i Królewieckiej. Planowana inwestycja jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje w tym miejscu zabudowę usługową i techniczno-produkcyjną.

  Elbląg, Lata 70. Budowa zakładów Truso przy ul. Fromborskiej
Lata 70. Budowa zakładów Truso przy ul. Fromborskiej (fot. autorstwa Leonarda Poczwajtisa ze zbiorów Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej

Prace rozbiórkowe na terenie byłych ZPO Truso (w ostatnich latach działała tu firma Corinna, która ogłosiła upadłość) trwają od kilku tygodni, ale właśnie weszły w decydującą fazę. Po kolei będą wyburzane kolejne pozakładowe zabudowania, prace na zlecenie inwestora prowadzi firma JMS z Torunia.

ZPO Truso przy ul. Fromborskiej wybudowano w latach 70. po przyjęciu przez rząd uchwały rządowej w sprawie Elbląga z 8 lutego 1972 r., która zakładała realizację w mieście około 70 różnych inwestycji. W budynkach przy Fromborskiej pracowało wówczas około 500 osób, głównie kobiet. Niestety, ZPO „Truso” nie wytrzymało konkurencji na wolnym rynku i importu taniej odzieży z Chin. 2 stycznia 1996 r., po czterech latach prób ratowania przez organ założycielski, jakim był wojewoda elbląski, firmę postawiono w stan upadłości. Następnie funkcjonowała tu firma Bianca, a po niej Corinna, która ogłosiła upadłość w 2019 r.

red.

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama