UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Po wodzie królewskim śladem

 
Elbląg, Po wodzie królewskim śladem

Odtworzenie szlaku wodnego, który stworzył król Stefan Batory – to marzenie powstałej właśnie regionalnej organizacji turystycznej. Szlak prowadzi z Warszawy nad Zalew Wiślany i Kuroński, w jego reaktywację zaangażowało się 14 samorządów, w tym Elbląg i Tolkmicko.

- Dużo już na tym szlaku zostało zrobione. W Łomży został wybudowany piękny port, infrastruktura wodna rozwija się także we Włocławku czy w Grudziądzu. Samorządy zainwestowały w turystykę na tych terenach ok. miliarda dwustu milionów złotych, ale wiele miast czeka na realizację swoich projektów – mówi Jerzy Wcisła, elbląski senator i inicjator powołania stowarzyszenia Regionalna Organizacja Turystyczna Szlak Wodny im. króla Stefana Batorego. Należy do niego 14 samorządów, w tym Elbląg i Tolkmicko, które chce reaktywować szlak, wytyczony przez króla Polski jeszcze w XVI wieku. Przebiega on z jednej strony od Warszawy przez Kanał Augustowski, Niemen aż po Zalew Kuroński. Z drugiej strony łączy stolicę z Zalewem Wiślanym, biegnąc m.in. przez Zalew Włocławski, Kanał Jagielloński i rzekę Elbląg.
       Warto dodać, że szlak ma połączenie z Pętlą Żuławską (Wisła, Nogat, Szkarpawa) oraz Wielką Pętlą Wielkopolski (Kanał Bydgoski, Noteć, Jezioro Gopło, Warta). To może być jedna z najdłuższych wodnych tras turystycznych w Polsce.
       Stowarzyszenie chce zająć się przede wszystkim promocją szlaku, koordynacją działań na rzecz tworzenia infrastruktury turystycznej i organizacją różnych przedsięwzięć. W wakacje ma odbyć się rejs dwóch jachtów, które z Augustowa mają dopłynąć do Elbląga.
       - Przypłynięcie jachtów chcemy połączyć z konferencją, podczas której porozmawiamy o szkoleniu młodych adeptów żeglarstwa, ale też chcemy wypracować stanowisko w sprawie strategii rozwoju dróg śródlądowych w Polsce i rozwoju turystyki wodnej – dodaje senator. - Ten rozwój powinien być oparty na współpracy rządu z samorządami. Tak było właśnie z rewitalizacją Kanału Elbląskiego. Główne środki wyłożyła instytucja rządowa, a inwestycje wokół kanału finansowały samorządy. Obecny rząd planuje wydać w ciągu 15 lat na inwestycje w drogi wodne 80 miliardów złotych. Obawiamy się, że chce obarczyć tymi wydatkami jedynie samorządy – dodaje Jerzy Wcisła.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Brawo!
 • Ehhhhh kompromitacji końca nie widać i tylko Elbląga żal! Czego to nie wymyślą aby za nasze pieniażki bawić się bez ponoszenia konsekwencji?!
 • Pan Wcisła założył już jedną lokalną organizację turystyczną. I co z tego wyszło?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  pacyfista(2016-07-07)
 • To warto też napisać o parametrach jednostek dla jakich ten szlak jest przewidziany ( szerokość, długość, wysokość, zanurzenie).
 • Eeee tam, a Elbląg umiera i po co te wszystkie inwestycje, jak ludzie i tak uciekają z Elbląga. .. Dopóki nie będzie możliwości zatrudnienia dla ludzi i małych firm, to wszyscy uciekną i zostaną tylko emeryci i renciści i markety :-)))
 • Projekt szans nie ma żadnych na realizację ale grant na nowo powstałą organizację będzie jak znalazł i znajomi królika będą mięli za co żyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  -malkontent-(2016-07-07)
 • Polska to bandycki kraj w którym Państwo zamiast budować mieszkania na wynajem dla młodych ludzi zakładających rodziny i tych co pomimo ciężkiej pracy w Polsce nie mają zdolności kredytowej aby kupić własne mieszkania, planuje utopić 80 miliardów w mało potrzebne drogi wodne. Jerzy Wcisła, aktywny działacz Pętli Żuławskiej powinien być wtrącony do lochu w wilgotnych podziemiach. Hero (Heronim Zabiełło)
 • Marzy mi się "Rejs II" takim szlakiem. .. serio. ..
 • Ps. TY, hero- to czemu jeszcze tu mieszkasz? Na pewno znasz języki, jesteś bardzo wykształcony, możesz się wyprowadzić i żyć super w super kraju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  tyujki(2016-07-07)
 • Król Batory miał też w planach przekopanie Mierzei bo znał historię i wiedział co będzie potem. .. .. i zgadł!!!!!
 • Kiedy ruskie oddadza nasz obwód kaliningradzki. dokument z 1454 nadal obowiazuje!!!!!
 • Weźcie się za śmieciówe umowy i pracodawców wyzyskiwaczy jeżdżących Cayenne albo Panamerami a płacący najniższe krajowe do koperty i bez umowy!!!!!
Reklama