UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Póki nie ma zimy, można budować...

 
Elbląg, Póki nie ma zimy, można budować...
fot. AD

Rok 2012 będzie ciężki dla elbląskich kierowców, podobnie 2013, ale już w 2014 powinniśmy o tym zapomnieć. Wiosną przyszłego roku na dobre rozpocznie się modernizacja dróg krajowych nr 503 i 504 w granicach miasta. Oby nadzieja na lepsze ulice dodała nam sił w zmaganiu się z kłopotami komunikacyjnymi, których raczej nie da się uniknąć.

Przed nami przebudowa dróg krajowych nr 503 i 504 w granicach miasta. Tak się złożyło, że te dwa ważne ciągi komunikacyjne będą modernizowane równocześnie – obie inwestycje są bowiem dofinansowywane przez Unię Europejską i obie trzeba zakończyć do końca 2013 r.
       – Przetarg na modernizację drogi nr 503 na odcinku od Placu Słowiańskiego do ul. Obrońców Pokoju był trudny i znacznie się wydłużył – mówi wiceprezydent Elbląga Tomasz Lewandowski. – Ostatecznie został wyłoniony wykonawca – konsorcjum firm Eurovia Polska i Eurovia Czechy – ten sam, który wykonuje przebudowę drogi nr 504, czyli obecnie skrzyżowania ulic Grota Roweckiego, Hetmańskiej, 12 Lutego i Armii Krajowej. Obie inwestycje już się rozpoczęły, więc zaczęły się też utrudnienia dla mieszkańców.
       – Bardzo ważne jest skoordynowanie prac na drodze 504 z tym, co się dzieje na drodze 503 – podkreśla Krystyna Dziurdź, dyrektor Departamentu Zarządu Dróg Urzędu Miejskiego.
       Obecnie przygotowywany jest harmonogram prac na drodze 503 – ta inwestycja potrwa do końca 2013 r. – i szczegółowy harmonogram poszczególnych etapów tak, żeby zminimalizować – bo całkowicie nie da się ich wykluczyć – trudności w ruchu w mieście – dodaje Krystyna Dziurdź. – Opracowywana jest też organizacja komunikacji tramwajowej oraz zastępczej komunikacji autobusowej na czas inwestycji.
      
       Na dobre zaczną wiosną
      
– W tej chwili za wcześnie jeszcze, by mówić o szczegółach – zastrzega Krystyna Dziurdź. – W tej chwili pracujemy nad projektem czasowej organizacji ruchu związanej z tym, co będzie się działo wiosną. W styczniu chcemy pokazać mieszkańcom Elbląga ten pierwszy etap, który będzie się wiązał z budową drugiej jezdni ulicy Armii Krajowej. W tym samym czasie rozpoczną się roboty na drodze 503 od Placu Słowiańskiego, ale będą prowadzone tak, że jedna jezdnia będzie udostępniana dla ruchu, a na drugiej będą trwały roboty.
       Krystyna Dziurdź obiecuje rzetelną informację dla mieszkańców: – Zanim każdy kolejny etap się zacznie, będzie informacja, będzie mapka pokazująca, jak należy objeżdżać teren budowy, gdzie będzie komunikacja zastępcza, gdzie mieszkańcy mają się przesiąść... To wszystko będziemy podawać do wiadomości z dużym wyprzedzeniem.
       – Wiadomo, że łatwo nie będzie – dodaje Krystyna Dziurdź – to są przecież dwie główne ulice miasta. Tak się jednak złożyło, przede wszystkim za sprawą finansowania z Unii Europejskiej, że będą realizowane w jednym czasie. Ale optymistyczne jest to, że będziemy mieli dobre ulice.
      
       Ale póki nie ma zimy...
      
Bardzo ciepły grudzień i podobnie zapowiadający się początek stycznia sprawiły, że rozpoczęte jesienią prace są cały czas kontynuowane, przynajmniej w takim zakresie, żeby jakiś nagły atak zimy nie sparaliżował komunikacji w mieście.
       – Jeśli chodzi o przebudowę drogi 503, to zgodziliśmy się na te roboty, które nie zakłócają ruchu – wyjaśnia Krystyna Dziurdź. – Jest to budowa kanalizacji deszczowej w planowanej jezdni ulicy Armii Krajowej i budowa ulicy – jeszcze bez nazwy – od przyszłego ronda przy ul. Teatralnej przez park do ulicy Stoczniowej. Jeżeli zaś chodzi o drogę 504, jeszcze między świętami i Nowym Rokiem będą usuwane kolizje, m.in. energetyczne. Ponieważ zima może jednak przyjść i przerwać prace, nie chcemy zajmować jezdni, tylko robić te rzeczy z boku - żeby w przypadku nadejścia zimy nie zostawić jakichś dodatkowych utrudnień.
      
       O 504 wiemy więcej
      
Jak napisaliśmy wyżej, harmonogram modernizacji drogi 503 będzie znany w styczniu. Harmonogram modernizacji drogi 504 z grubsza jest już znany.
       Skrzyżowanie ulic Grota-Roweckiego, 12 Lutego i Armii Krajowej, gdzie prace już rozpoczęto, ma być gotowe w czerwcu-lipcu przyszłego roku. W drugiej połowie 2012 r. ma się rozpocząć modernizacja ulicy 12 Lutego od tego skrzyżowania w górę, w kierunku Placu Kazimierza Jagiellończyka.
       – W ulicy 12 Lutego powstanie pas rozdzielający jezdnie, będą postawione słupy trakcyjno-oświetleniowe, żeby w przyszłości można tam było zbudować torowisko tramwajowe – dodaje Krystyna Dziurdź.
       Pod koniec 2012 r. rozpocznie się natomiast przebudowa skrzyżowania ulic: 12 Lutego, Teatralnej, Królewieckiej i Nowowiejskiej.
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • gorsza firma niestety nie mogla wygrac. .. .wszyscy pamietamy przebudowe wezla raczki przez ta firme. .. ul. Hetmanska, tak widac ze rozkopane i praktycznie nic sie nie dzieje (mowie praktycznie bo 1-2 koparki dzialaja i "cos" robia). Znajac zycie tak samo bedzie na drogach 503 i 504 do godz. 15:00 a potem martw sie Pan jak wrocic do domu, albo jak dojechac do miasta bo firmy to nie obchodzi. .. . NIESTETY, sa firmy, ktore sa moze nieco drozsze, ale napewno szybsze. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kierowca z Elbląga(2011-12-27)
 • O jak pieknie zniszcza nasze miasto rownoczesnie 2 glowne drogi naraz :) PEWNIE BEDZIE TAK SAMO SZYBKO TO TRWALO JAK Z MOSTAMI NA RZECE bo unia placi i wymaga zart jakis kolejny
 • stryjek998 Położyli nowy dywanik asfaltowy na ul Sienkiewicza. Na odcinku łączącym ul. Sienkiewicza z ul. Kościuszki miała miejsce awaria wodociągowa, która w miarę szybko została usunięta. W nowym dywaniku wycięto asfalt, który po usunięciu awarii zasypano tłuczniem. Samochody przejeżdżające tą trasą powodują, że tłuczeń zostaje, ,wymyty " z miejsca i powstaje już dziura. Pogoda na zewnątrz jest + 9 i chyba w porę można położyć i załatać dziurę nowym asfaltem i nie czekać aż sól i śnieg jak przyjdzie zrobią swoje. Niech chociaż raz Polak będzie mądrzejszy przed szkodą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  stryjek998(2011-12-27)
 • ooo jaka śliczna frezareczka :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  milośnik cyjanku(2011-12-27)
 • co z dziurami na Nowowiejskiej, ulica była niedawno remontowan, auta wybijają na niej zawieszenie.
 • A ja sie pytam co za firma z pracownikami partaczami robiła ulicę Rafską!? co za jełopy robiły studzienki kanalizacyjne, wszystkie są pozapadane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sdtfhj(2011-12-27)
 • zimy nie bedzie, budujcie :) tylko z rondami
 • W Elblągu jeszcze nikt nie zbudował ulicy Rafskiej.
 • co paczysz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  paczacz(2011-12-27)
 • Co nie zmienia faktu że z uporem maniaka ładują większość sieci podziemnych pod jezdnię a nie w chodniki, studzienki rok w rok się zapadają.
 • 503 i 504 to drogi wojewódzkie a nie krajowe! Drogi krajowe mają dwucyfrowe maksymalnie numery :P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Drógmiszcz(2011-12-27)
 • a co z po za miejskim odcinkiem 503
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wampir(2011-12-27)
Reklama