UWAGA!

Polacy i Chińczycy chcą pogłębiać tor wodny

 Elbląg, Na zdjęciu prace przy drugim etapie inwestycji, czyli modernizacji rzeki Elbląg
Na zdjęciu prace przy drugim etapie inwestycji, czyli modernizacji rzeki Elbląg (fot. mat. pras. Budimex)

70 milionów złotych ma kosztować pogłębienie toru wodnego na odcinku od powstającego kanału przez Mierzeję do rzeki Elbląg. Na tyle prace oszacował Urząd Morski w Gdyni. Do przetargu zgłosiła się firma z Polski i Chin.

Przetarg na prace podczyszczeniowe i refulacyjne na odcinku ok. 10 km od przekopu w stronę Elbląga to ostatni etap budowy drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Urząd Morski w Gdyni, który prowadzi tę inwestycję, wycenił niezbędne prace na 70 milionów złotych.

- Przedmiot zamówienia obejmuje m.in. roboty czerpalne - transport i refulację urobku z wbudowaniem w nowo projektowaną wyspę na Zalewie Wiślanym, zakup, dostarczenie i ustawienie oznakowania nawigacyjnego – czytamy w ogłoszeniu przetargowym.

W przetargu wystartowały dwie firmy: konsorcjum NDI i NDI Sopot, które realizuje już razem z belgijskim Besix budowę kanału żeglugowego oraz China Harbour Engineering Company z Pekinu. Pierwsza z firm zaoferowała za swoje usługi 134,3 mln zł brutto, druga – 55 mln złotych. Trwa szczegółowe badanie ofert, rozstrzygnięcie przetargu powinniśmy poznać w ciągu kilku tygodni.

Zwycięzca przetargu będzie miał 11 miesięcy na pogłębienie toru wodnego na Zalewie Wiślanym do głębokości, która umożliwi żeglugę statków o zanurzeniu do 4,5 m. Prace muszą się zakończyć najpóźniej do końca lutego 2023 roku.

Przypomnijmy, że nowa droga wodna ma być gotowa właśnie w 2023 roku. Całość prac może kosztować nawet dwa miliardy złotych.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jestem pełna dumy i podziwu dla tak zacnego pomysłu jakim był przekop. Odsłoni to nowe perspektywy, odkryje nowe możliwości. Elbląg znowu wróci do swojej dawnej potęgi. Stanie się kurortem turystycznym, największym nie tylko na Mierzei Wiślanej ale i w tej części Europy. W Elblągu zakończy się walka z bezrobociem. Wszelkiej pomyślności dla naszego wodza Jarosława Wielkiego. Życzę kolejnych lat pełnych sukcesów, szerokich perspektyw rozwoju, wytrwałości w realizacji zamierzeń, satysfakcji zawodowej, a w życiu osobistym wiele powodów do radości. Ojczyzna pana kocha i potrzebuje !
 • chińczyki już budowali autostradę. .. .. i nie dokończyli hahaha
 • @LucynaŁupina - czyżby teofil zmienił płeć?
 • Dzięki Panu Jarosławowi Kaczyńskiemu i jego geniuszowi, Elbląg wraca na portowe mapy świata. To jest przełomowa chwila dla naszego miasta. Proszę władze miasta o nadanie Panu premierowi, prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu tytuł honorowego obywatela Elbląga. Dziękujemy Panie prezesie.
 • jesteśmy w Unii po pierwsze więc firmy spoza Unii WON. Po drugie w rejonie Trójmiasta są firmy które to robią czemu lokalni przedsiębiorcy nie mogą zarobić by potem w podatkach z powrotem zasilić budżet regionu. Weźcie zmieńcie te chore przepisy dające kontrakty tym co wam więcej pod stołem dadzą bo potem dzięki temu chłam robią albo nie kończą. Za udowodnione korupstwo czapa!!!!
 • Brawo dzięki budowie polskiego Kanału Sueskiego Elbląg będzie wielkim nowoczesnym portem wielkości Gdańska a cały nasz region będzie spijał śmietanę z przekopu. Dziękujemy Panu premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu za jego wkład w to wspaniałe dzieło i myślę że będę wyrazicielem opinii większości mieszkańców Elbląga apelując do naszych władz o przyznanie mu honorowego obywatelstwa naszego skromnego miasta. Wierzę że Pan premier któremu Elbląg zawsze leży na sercu nie odmówi przyjęcia tego skromnego wyróżnienia.
 • @LucynaŁupina - Jak przyjemnie czytać tu na portelu opinie ludzi mądrych i świadomych politycznie i gospodarczo.
 • @TeofilSkorupa - Ja również pana doceniam i pozdrawiam. :)
 • Wiecej przyplynie narkotykow
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  14
  Dopalacz(2022-01-07)
 • Już raz autostradę Chinczycy chyba budowali?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  29
  7
  Fan_Gargamela_z_PO(2022-01-07)
 • @LucynaŁupina - Ja też doceniam światłość Waszego umysłu, brawo krużganek oświaty.
 • @Kaczan - Święte słowa, zamiast dawać cwaniakom Prawo i Sprawiedliwość buduję trwałe i solidne podstawy gospodarczego dobrobytu Elbląga i całego naszego regionu.
Reklama