UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pomysł na Górę Chrobrego

Elbląg, Pomysł na Górę Chrobrego
Fot. Anna Dembińska.

Chciałbym przedstawić Państwu wstępny zarys projektu modernizacji „Góry Chrobrego”. Przedstawiony w załączeniu projekt jest oczywiście bardzo uproszczonym planem modernizacji, uważam jednak, że jest on doskonałym materiałem do rozpoczęcia dyskusji w mediach na temat zagospodarowania tego terenu.

Śledząc lokalne media, dość często spotykałem się z różnorodnymi informacjami na temat obecnej infrastruktury oraz planów zagospodarowania tego unikatowego terenu. Artykuły zazwyczaj kończyły się podsumowaniem „jest źle” lub „nic się nie dzieje”, pod publikacjami były liczne komentarze czytelników, niestety nigdy nie została podjęta dyskusja na temat, jak zmienić „Górę Chrobrego” w jedyne w swoim rodzaju miejsce na terenie północnej Polski, miejsce dla miłośników narciarstwa i snowbordu.
       Elementem niezbędnym do realizacja proponowanych przeze mnie inwestycji jest poparcie lokalnych polityków, mediów, ludzi biznesu naszego miasta lub okolic. Niestety, od ponad 20 lat żadna władza w Elblągu nie była i nie jest zainteresowana rozwojem infrastruktury sportowej dostępnej mieszkańcom Elbląga...
      
       Oto nasz stan posiadania:
       – Jeden przestarzały basen kryty i ciągłe obietnice wybudowania kolejnego.
       – Jeden duży, od wielu lat niemodernizowany basen odkryty.
       – Brak „Orlików” (są w najmniejszych miejscowościach i wsiach wokół Elbląga).
       – Jedno małe boisko ze sztuczną nawierzchnią (bez oświetlenia, mimo że przygotowano miejsca na słupy oświetleniowe).
       – Jeden wyciąg mający około 30 lat (unikat na skalę europejską).
       – Brak sztucznej murawy dla drużyn ligowych (Olimpia trenuje w Pasłęku).
       – Lodowisko czynne pół roku (krążą plotki, że ze względu na wady konstrukcyjne nie można utrzymać lodu dłużej niż od października do kwietnia).
      
       Jedyną nadzieją na zmianę tego stanu rzeczy jest współdziałanie wszystkich zainteresowanych stron. Niestety, mam wrażenie, że bez zdecydowanego nacisku ze strony mediów i obywateli naszego miasta nic się nie zmieni przez kilkanaście następnych lat.
       Jest to kolejny rok, w którym odbędą się wybory lokalne i obawiam się, że po raz kolejny politycy z naszego miasta będą obiecywali złote góry, np. euro-park z koleją gondolową, nowoczesny basen kryty…, czyli będą składali obietnice, o których zapomną w momencie zamknięcia urn wyborczych. Dlatego uważam, że jest to idealny moment do sprawdzenia rzeczywistych intencji władz miasta. Inwestycję da się zrealizować w całości jeszcze przed jesiennymi wyborami. Potrzebne będą jedynie chęci i sprawne działanie. Może politycy po raz pierwszy będą mogli pochwalić się przed wyborami podjętymi działaniami i zrealizowanymi inwestycjami dotyczącymi infrastruktury sportowej, a nie wyłącznie obietnicami w większości przypadków nigdy nie realizowanymi.
      
       Przesyłam Państwu projekt, który, mam nadzieję, zainteresuje nie tylko media, ale i polityków oraz obywateli naszego miasta.
      
       Modernizacja wyciągu na „Górze Chrobrego”
      
Góra Chrobrego jest najwyższym wzniesieniem w okolicy, naturalne ukształtowanie terenu pozwala na modernizację istniejących tras zjazdowych, wyznaczenie nowych, czyli przygotowanie ośrodka sportów zimowych unikatowego na terenie północnej Polski.
      
       I. Stan obecny
       Jeden kilkudziesięcioletni wyciąg, przestarzała technologia, mała przepustowość, bardzo awaryjny i niebezpieczny. Według informacji ze strony internetowej MOSiR Elbląg na Górze Chrobrego funkcjonują dwa stoki narciarskie. Oba stoki są nierówne i nieprzygotowane do jazdy na nartach oraz deskach snowbordowych. Dostateczne jest oświetlenie stoku po stronie wyciągu. Oświetlenie po drugiej stronie stoku zbyt słabe (mała ilość punktów oświetleniowych). Brak ratraka. Brak zaplecza gastronomicznego, wypożyczalni sprzętu narciarskiego.
       Od około 20 lat, czyli od momentu postawienia wyciągu orczykowego na terenie „Góry Chrobrego” nie dokonano żadnych (wyjątkiem jest zrobienie nasypu na trasie wyciągu w ubiegłym roku) inwestycji mających na celu usprawnienie działania wyciągu oraz polepszenia warunków jazdy na trasach narciarskich.
      
       II. Prace modernizacyjne
       Wyrównanie obu tras zjazdowych. Instalacja systemu naśnieżania. Zakup ratraka. Zakup i instalacja nowego wyciągu. Instalacja dodatkowych punktów oświetleniowych.
      
       III. Koszt inwestycji
       Wyrównanie obu tras zjazdowych – nie wiem, trzeba sprawdzić około 5 dni prac.
       Instalacja systemu naśnieżania – 100 000 zł (nowoczesne armatki produkują śnieg przy temperaturze - 2C).
       Zakup ratraka – 90 000 zł.
       Zakup i instalacja nowego wyciągu o przepustowości około 900 osób na godzinę – 250 000 – 300 000 zł (obsługa 3 osoby, obecnie 4).
       Instalacja dodatkowych punktów oświetleniowych – 10 000 zł.
       Wybudowanie zbiornika na wodę – 200 000 zł.
       Podsumowując, na kompleksowa modernizacją „Góry Chrobrego” potrzeba z budżetu miasta około 700 000 zł.
       Biorąc pod uwagę fakt, że powyższe wyliczenia nie zawierają wszystkich kosztów związanych z modernizacją, należy przyjąć, że pełny koszt inwestycji wyniesie około 1 000 000 zł. (Ceny poszczególnych urządzeń zostały zaczerpnięte ze stron internetowych, m.in. www.lenko.pl, przy ogłoszeniu przetargu i kompleksowej realizacji zadania istnieje możliwość uzyskania niższych cen).
       W kolejnych latach, wykorzystując ukształtowanie terenu wokół „Góry Chrobrego”, można wyznaczyć minimum dwie kolejne atrakcyjne trasy zjazdowe.
      
       Przychody
       1. Wyciąg czynny codziennie od godz. 9 do 21.
       2. 900 osób na godzinę X 2 zł za wjazd pozwala zarobić 1 800 zł na godzinę. Przy całodziennym, bezawaryjnym funkcjonowaniu wyciągu każdego dnia przychód wyniesie około 21 000 zł.
       Biorąc pod uwagę, że okres mrozów pozwalających na naśnieżenie stoku oraz utrzymanie pokrywy śnieżnej odpowiedniej grubości na „Górze Chrobrego” trwa od 40 do 60 dni (dane ze strony internetowej IMiGW), w ciągu jednego roku z funkcjonowania wyciągu można uzyskać przychód w wysokości około 840 000 zł (40 dni).
       Ponadto miasto, dzierżawiąc teren pod punkt lub punkty gastronomiczne, uzyskiwałoby przychód z dzierżawy terenu.
       Mając na uwadze powyższe, koszt inwestycji ma szanse zwrócić się po kilku latach, a przeprowadzona modernizacja przy odpowiedniej konserwacji i zabezpieczeniu urządzeń będzie służyła elblążanom przez najbliższych kilkanaście lat.
      
      
Marcin Wojtaś
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A ile obecnie kosztuje jednorazowy wjazd wyciagiem? 2zl za wjazd to chyba konkretne przegiecie biorac pod uwage jakiej wielkosci jest to gorka heh. .. nie dalbym wiecej niz dyszke za cos w rodzaju karnetu open. Gorka Chrobrego nadaje sie jedynie na sanki albo do nauki jazdy na nartach dla dzieci. ..
 • Nie chcę dyskutować nad sensownością inwestycji, bo może faktycznie jest potrzebna i przyniosłaby dużo pozytywnych skutków, ale zwrócę uwagę na przeszacowane obłożenie takiego wyciągu. Autor założył, że z wyciągu skorzysta 900 osób w ciągu godziny. Biorąc pod uwagę popularność sportów zimowych w naszej okolicy to 900 osób dziennie byłoby już sukcesem. Nie wspominając o tym, że funkcjonowanie wyciągu ma sens tylko w przypadku zimy - takiej jaką mamy w tym roku (a ona trwa dopiero dwa miesiące i prawdopodobnie jeszcze przez najwyżej dwa tygodnie). Pragnę przypomnieć, że przez ostatnie trzy - cztery lata śniegu praktycznie nie było, a temperatura bardzo rzadko spadała poniżej zera, co uniemożliwiałoby sztuczne dośnieżanie. Nie twierdzę, że taka inwestycja nie ma sensu, ale nie oszukujmy się - na pewno trzeba będzie do niej dopłacać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pan Księgowy(2010-02-16)
 • florek Drodzy czytelnicy ,poczytajcie ten artykuł . dziennikelblaski.wm.pl Coś mi się zdaje ,że władze ELBLĄGA mają głęboko w d...mieszkańców i są pewni ,ze ta sama ekipa wygra wybory .Może zbojkotujmy wybory samorządowe ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2010-02-17)
 • jak zwykle od d. .. strony, dajcie ludziom najpierw żyć, choć prawdę mówiąc wolałbym żeby 4mln zainwetowano w tę górkę niż w przenosiny czerwonego domku
 • A w Przywidzu i Wieżycy się opłaca. Ale tam są prywatni inwestorzy. A u nas właścicielem wyciągu jest miasto. "Misie" obsługujące wyciąg tylko patrzą, jak tu czmychnąć do domu. Już od 18.informują, że zaraz zamykają, choć wyciąg powinien być czynny do 20.I ludzie zamiast kupić kolejny karnet idą do domu. I następnego dnia nie przychodzą, bo po co, skoro "zaraz zamykamy". Dziś wyciąg był w ogóle nieczynny. Zadzwoniłem do Przywidza i tam mnie zapewniono, że zjeżdżać można codziennie od 10.do 22.Więc co ja robię? Ano jadę jutro do Przywidza. A potem przeczytam, że w Elblągu nie ma zainteresowania narciarstwem. Ano nie ma, bo elblążanie jeżdżą w Przywidzu, albo na Wieżycy. ..
 • Hesus 2zł za wjazd? chyba cie człowieku bóg opuścił, przed kilkoma dniami wróciłem z Białki Tatrzańskiej, tam za 2zł -2,50zł wjeżdzałem 4 osobowym krzesełkiem. Popatrz dookoła, Wierzyca, Kartasiówka, Krzyżowa Góra. Ceny oscylują w granicach 1,5zł i do tego są karnety ale w Elbągu zawsze wszystko musi być od du. y strony albo zaporowe, co nei zmienia faktu żę jakby machnąć tak ze 2 wyciągi tależykowe i dotego mały orczyk dla dzieci to naprawde kase na tym można robić bardzo ładną, to tego zagospodarować stok od strony Gęsiej góry i oczywiście wydzielić dla deskaży osobne trasy bo to zmora na stoku, potrafią idealnie zniszczyć nawieżchnię że potem zamiast czerpać przyjemność z jazdy to walczysz z muldami wrrrrr.
 • Byłem na Gorze Chrobrego w tym sezonie nawet 1 raz. Zakupiłem sobie na próbę 3 bilety wjazdowe. Wjechałem wyciągiem na samą górę i postanowiłem sobie zjechać na dół. Nie potrafię zbytnio więc szło mi lekko się obijając gdzie niegadzie. Wjechałem na samą górę 2 raz i ku mojemu zdziwieniu nagle zgasło światło i wyciąg stanął. Była godzina 17.40 i panowie z obsługi stwierdzili że po ciemku tego dnia nic już nie dadzą rady naprawić. Próbował ktoś zjechać z samej góry po ciemku po tych dziurach i muldach posiadając umiejętności mierne?Zaryzykowałem i do dziś odczuwam skutki tego wyczynu. Gdyby coś się i stało to nie wiem czy ktoś był by w stanie mi pomóc po ciemku kto by mnie połamanego tam w krzakach znalazł? Pewnie bym mógł zamarznąć na amen! Miałem zakupiony jeszcze jeden bilecik za całe 2 PLN. Czyli co okradziono mnie z czasu i pieniędzy. Bez informacji i możliwości zwrotu kosztów bileciku. Powiedzieli, że mogę go sobie wykorzystać przy następnej okazji. Tylko, że następnej okazji nie mam zamiaru mieć. Chce być zdrowy i mieć nadal swoje cenne kości w całości. Więc popieram biznes plan stworzony przez "Balcerka" i jestem za inwestycjami w obiekty sportowe w naszym mieście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Narciaż(2010-02-17)
 • florek ~ bojkot wyborów samorządowych? na całym świecie niska frekwencja wyborca w 100% umacnia dotychczasową władzię. .a elRynekPracy to blisko 10tys. etatów zależnych od obecnej elWładzi, więc ich nie namówisz na bojkot wyborów kropka
 • Po pierwsze - Góra Chrobrego nie jest najwyższym wzniesieniem w okolicy. Te 900 os. na godzinę też wydaje mi się przesadzone, no i gdzie są koszty? Płace, konserwacja sprzętu itp. itd. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sista_(2010-02-17)
 • zamiast utrzymywać wielkie rzesze urzędników w biurach urzędu, zatrudnić ludzi do konkretnych zajęć i pomyśleć o przyszłości tego miasta.
 • Ja wiem, kto potrafi "naprawić" tę sytuacje - tylko Nowaczyk, on zna się na wszystkim i w ogóle jestem zdziwiony dlaczego portel jeszcze w tym artykule nie zamieścił jego zdjęcia???? Toż to skandal!!!!!
 • no niestety, ktoś zapomniał o mieszkańcach tego miasta przez ostatnie lata !!!
Reklama