UWAGA!

Porta Mare, czyli Fabryka w Elblągu

 Elbląg, Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, podpisuje dokumenty o utworzeniu spółki w ramach programu Fabryka
Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, podpisuje dokumenty o utworzeniu spółki w ramach programu Fabryka (fot. Agencja Rozwoju Przemysłu)

Przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz prezydenci Elbląga i Stalowej Woli podpisali umowy powołujące spółki do realizacji Programu Fabryka w obu miastach. „Fabryka – Porta Mare” (Elbląg) i „Fabryka – Urbi Ferro” (Stalowa Wola) to spółki celowe, dzięki którym powstaną nowoczesne obiekty biurowo-usługowe. Zgodnie z założeniami realizacja obu inwestycji będzie kosztowała około 80 mln zł.

Program Fabryka Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. uruchomiła w połowie 2018 roku. Jego założeniem jest wsparcie rozwoju miast średnich poprzez budowę biurowców, w których działalność będą mogły prowadzić firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Nazwa programu pochodzi od radomskiej Fabryki Broni. Do tej pory do projektu przystąpiły cztery miasta: Mielec, Zamość, Stalowa Wola i Elbląg. Dwa ostatnie podpisały właśnie umowę na powstanie spółek celowych do obsługi inwestycji.

- Program Fabryka postępuje systematyczne. Obecnie rozpoczynamy kolejny, ważny etap. Podpisujemy ze Stalowej Wolą i Elblągiem umowy, powołujące spółki, których celem będzie budowa w obu miastach biurowców dla nowoczesnych centrów usług biznesowych. Dziękuję ich prezydentom panom: Witoldowi Wróblewskiemu i Lucjuszowi Nadbereżnemu za odwagę patrzenia w przyszłość, determinację i osobiste zaangażowanie. Jestem przekonany, że nasza współpraca doprowadzi do powstania wspaniałych budynków, zainspiruje inne samorządy, a tym samym przyniesie korzyści nie tylko lokalnie, ale także pomoże w zrównoważonym rozwój całego kraju - mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Spółki Porta Mare (założona wspólnie z władzami Elbląga) i Urbi Ferro (powołana we współpracy z przedstawicielami Stalowej Woli) będą prowadzić działalność na dwu etapach – przygotowania inwestycji (m.in. opracowanie projektu koncepcyjnego i programu funkcjonalno-użytkowego) oraz jej realizacji (prace projektowe, budowlane, komercjalizacja i zarządzanie). W obu spółkach ARP będzie strategicznym udziałowcem. Zgodnie z przyjętym harmonogramem inwestycje w obu miastach mają zakończyć się do końca 2023 roku.

Dzięki Fabryce Porta Mare w Elblągu na Wyspie Spichrzów powstanie budynek biurowo-usługowy o powierzchni 10.000 m2 (plus powierzchnia usługowa na parterze – ok. 3.000m2) na potrzeby firm sektora nowoczesnych usług biznesowych.

 

- Dzisiejsze podpisanie umowy o powołaniu spółki to sfinalizowanie rozmów, które prowadzimy od wielu miesięcy. Bardzo się cieszę, że Elblag jest jednym z pierwszych miast, w którym realizowany będzie program „Fabryka”. To szansa na dalszy rozwój, ale także prestiż. Dzięki dogodnemu położeniu, atrakcyjnym terenom, nowoczesnej infrastrukturze, uczelniom wyższym oraz dobremu klimatowi dla biznesu, mamy bardzo duży potencjał rozwojowy, zarówno jeśli chodzi o zakłady produkcyjne, jak i sektor usług biznesowych. Mam nadzieję, że dzięki miejscom pracy, które powstaną w nowoczesnym biurowcu na Wyspie Spichrzów, Elblag stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do życia – szczególnie dla osób młodych - podkreślał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Z kolei Fabryka Urbi Ferro pozwoli wybudować w Stalowej Woli budynek biurowo-usługowy klasy B/B+ o powierzchni biurowej ok. 5.000 m2 (plus powierzchnia usługowa na parterze – ok. 1.500 m2). Centrum usług biznesowych ma stanąć u zbiegu ulic Okulickiego i Floriańskiej.

– Agencja Rozwoju Przemysłu po raz kolejny wybiera Stalową Wolę jako sprawdzonego partnera do realizacji swoich celów biznesowych, a jednocześnie realizuje program rządowy wsparcia dla średnich miast. Cieszymy się, że tak znaczący projekt powstanie w Stalowej Woli, a tym samym przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej i stworzenia nowych miejsc pracy w naszym mieście. Jestem przekonany, że stalowowolskie kadry, które posiadają odpowiednie wykształcenie, będą siłą przedsiębiorstw inwestujących w Stalową Wolę – mówi Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Miasta Stalowej Woli. – Realizacja tego projektu jest kolejnym krokiem w  budowaniu drugiego filaru stalowowolskiej gospodarki - obok przemysłu, powstają miejsca pracy w biznesie i innowacyjnych przedsiębiorstwach. Jest to istotne zwłaszcza dlatego, że rynek pracy biurowej oraz biznesowej wciąż jest trudny i wiele osób, pomimo wysokich kompetencji, nie może znaleźć wymarzonej pracy. Mocno wierzę, że ten projekt odmieni obecną sytuację – dodaje włodarz Stalowej Woli.

Mechanizm działania Programu Fabryka polega na wsparciu określonych miast przez budowę w nich nowoczesnych, doskonale wyposażonych budynków biurowych (biurowo-usługowych). Zgodnie z zasadą „biznes przyciąga biznes”, zarówno obecność renomowanych firm, jak i dobrze wykwalifikowana kadra będą powodować przyciąganie kolejnych firm, nie tylko z sektora nowoczesnych usług biznesowych, ale też innych firm, korzystających z usług tej branży.

Badania wskazują, że podaż powierzchni biurowych jest mniejsza niż popyt, co jest barierą zarówno dla firm outsourcingowych, ale przede wszystkim dla miast, które mogłyby tą niepowtarzalną okazję wykorzystać dla własnego rozwoju. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A ma odpowiednie zasoby finansowe i organizacyjne, które angażuje m.in. w powstanie budynków biurowo-usługowych, zapewniając odpowiednią podaż powierzchni biurowych. Inwestycje prowadzone są w wybranych miastach, które cechuje największy poziom negatywnych zjawisk społecznych i gospodarczych.

Biurowce, które powstaną w ramach Programu Fabryka mają być przede wszystkim odpowiedzią na oczekiwania przedsiębiorców. Dlatego zgodnie z założeniami mają spełniać szereg kryteriów: dobra lokalizacja (np. centrum) lub dostępność komunikacyjna w tym rowerowa, wysoki standard budynku, dostępność do usług towarzyszących (kantyna w budynku lub bliskie zaplecze gastronomiczne, usługi sportowe, rekreacyjne, sklepy, banki), dostęp do funkcji komunalnych (żłobki, przedszkola, szkoły, przychodnia), dostęp do wyższych uczelni, szybki dojazd do lotniska, dostępność parkingów, udogodnienia dla rowerzystów (ścieżki rowerowe w pobliżu, miejsca dla rowerów).

Agencji Rozwoju Przemysłu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tutaj potrzeba inwestorów i miejsc pracy, a nie biurowców. Ile nowych, godnie płatnych miejsc pracy powstanie w związku z powstaniem tego biurowca?
 • Jezusie kochany, w jakiej lidze wylądowaliśmy. Miasta niedużo większe od takiego dajmy na to Malborka i niegdyś dumne prężne miasto, jakim był wojewódzki Elbląg. Kiedy to referendum, ostatnia chwila przed ostatecznym zaoraniem przez sołtysa z PSL.
 • Nie pokazano projektu planowanego budynku ani nie określono jego lokalizacji na Wyspie Spichrzow. Powiem, że d... nie urywa. Trzypiętrowy blok z nieco ciekawsza fasadą jak te z czasów PRL. Miejmy nadzieję że nie stanie na brzegu rzeki tam gdzie sylwetkę miasta okreslaly spichlerze z dwuspadowymi wysokimi dachami i szachulcowymi ścianami.
 • Już raz to pisałem, ale się powtórzę. To jest BIEDRĄG, miasto na "nie" i "nie da się". Mam na myśli sytuacje które miały miejsce w bliższej i dalszej przeszłości o licznych inwestycjach, które MIAŁY mieć miejsce. ale "jakoś tak wyszło" i w efekcie nie doszło nigdy do ich realizacji. Wszyscy znamy przynajmniej jedną taką szumnie zapowiadaną inwestycję, po której zostały tylko wspomnienia. Dlatego jak zobaczę, to uwierzę. SORRY, ale w tym "mieście" już nie można mieć innego podejścia, niestety:/ Ja ze swojej strony kojarzę najmniej 2 szumnie zapowiadane inwestycje: park handlowy przy tzw. rampie PKP przy al. Grunwaldzkiej, oraz modernizację i rozbudowę hali, poprzez dostosowanie jej do europejskich standardów, na terenie giełdy elbląskiej. Ale jest tego spoooro więcej, tylko spamiętać nie sposób. ..
 • @boTAK! - Giełda Elbląska
 • @boTAK! - "rampa" PKP
 • skoro on w tym uczestniczy to będzie plajta i kolejne pieniądze wyrzucone w błoto, niestety on tak ma, czego się nie dotknie robi się z tego g....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  6
  ekspert od inwestycji(2019-11-25)
 • Znowu d.... a smutek i nostalgia pomoc dla przedsiębiorców? Jaka. niby hehe. Łapy precz od naszych pieniędzy dosyć tego. Pomożecie nam jak niebedziecie podatków haracz zabierac. Wszędzie ludzie i firmy z Gdańska prezesi pracownicy obudź ie się ludzie. Szabrowniki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  7
  Jolka 89(2019-11-25)
 • Wsparcie dla firm? Może podatki do 5 procent zmaleja??? To będzie pomoc. ZUS zlikwidowac całkiem. To jest pomoc i co wy na to. Żyjecie z naszych podatków.
 • Biurowiec na Wyspie Spichrzów? Jedna wielka parodia to miasto to stan umysłu!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  6
  Gosc36(2019-11-25)
 • Proszę o Rondo jadąc z ul Warszawskiej na ul Warszawską (most kardynała Wyszyńskiego)a biurowce takie naprawdę kompentne Tak jak najbardziej TAK
 • @boTAK! - Giełda Elbląska
Reklama