UWAGA!

Potrzebna dyskusja wokół Terkawki

 Elbląg, Potrzebna dyskusja wokół Terkawki
(fot. kadr z materiału filmowego Urzędu Miejskiego)

Posłanka Lewicy Monika Falej zaapelowała do władz Elbląga o zorganizowanie w pierwszym kwartale tego roku spotkania z instytucjami wsparcia biznesu m.in. na temat zagospodarowania Terkawki, nowej dzielnicy przemysłowej miasta. Co na to prezydent?

Terkawka to 190-hektarowy teren przy Węźle Wschód, łączącym drogi S7 i S22. Miasto włączyło już go do swojej oferty inwestycyjnej, przygotowało m.in. promujący go film i publikacje w gospodarczych mediach. A Rada Miejska zgodziła się na jej sprzedaż. Teren nie jest jednak uzbrojony, co dla wielu inwestorów może być przeszkodą, bo to oni w myśl uchwały RM – mają pokryć koszty takiej inwestycji. Zwracała na to uwagę posłanka Lewicy Monika Falej, która na jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej zaapelowała do władz miasta o zorganizowania w pierwszym kwartale 2020 roku spotkania na temat przyszłości Terkawki.

- Spotkania z zaproszeniem parlamentarzystów regionu, szefów wojewódzkich instytucji zajmujących się promocją proinwestycyjną, w tym Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jak również Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz innych stosownych. Tematem powinno być inwestycyjne wzmocnienie Elbląga oraz strategiczny problem zagospodarowania terenu Terkawki, a nade wszystko jej „uzbrojenie” w media. Elbląg samotnie nie podoła. Deklaruję pomoc w zorganizowaniu spotkania – mówiła posłanka podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej.

Odpowiedź prezydenta na ten apel posłanki nadeszła kilkanaście dni temu. - Odnosząc się do Pani propozycji. Szerokie wsparcie naszego miasta jako atrakcyjnego miejsca do inwestycji, poprzez wymienione przez Panią osoby oraz instytucje z pewnością byłoby nieocenionym wzmocnieniem naszych działań. Uważam, że Pani propozycja jest interesująca i z pewnością wezmę ją pod uwagę przy najbliższych działaniach związanych z tym terenem inwestycyjnym – odpisał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Przyznał, że miasto prowadzi obecnie rozmowy z inwestorami zainteresowanymi Terkawką, a temat uzbrojenia jest jednym z kluczowych problemów poruszanych podczas negocjacji.

- Oferta terenu Terkawka jest zamieszczona w bazie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów oraz Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W myśl ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o Wspieraniu Nowych Inwestycji, istnieje możliwość, aby ten teren włączyć w granice Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jeżeli taką potrzebę wyrazi potencjalny inwestor – informuje Witold Wróblewski. - Odbyliśmy również spotkanie z kierownictwem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie na temat możliwości skomunikowania tego terenu z drogą S22.

Prezydent przyznał, że Terkawka jest promowana w kilku wydawnictwach branżowych, m.in. Negatyw, investingpoland.eu, Infopoland, Polish Bussines Magazine.

- Zostały wykonane zdjęcia lotnicze tego terenu oraz zrealizowano film reklamowy, aby uatakcyjnić ofertę inwestycyjną na ulotkach inwestycyjnych i branżowych, stronie internetowej prowadzonej przez Departament Promocji, Kultury i Turystyki oraz w kanałach społecznościowych. Prowadzimy również kampanie w Internecie, promując obok Terkawki inne miejskie tereny inwestycyjne – dodał Witold Wróblewski.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Terefere i po ptokach. Modrzewina stoi i inwestorów nie ma a teraz terkawka.
 • Czy naprawdę w U M pracują tacy fachowcy ze nie wiedza że Elbląg robi sie dziura ze stad LUDZIE uciekają do innych miast.
 • że jaakiej dzielnicyyy???? może niedługo Orunię wchłoniemy -taki u nas rozwój!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  5
  siesta777(2020-01-31)
 • Ja jakos niewidze tych brakow ludnosci w elblagu budynkow mieszkalnych przybywa chetnych na kupno nie brakuje biedronki lidle zapelnione my nie chinczycy by nas bylo po 4 na metr kwadratowy . wiadomo ze bysmy chcieli by bylo lepiej nowoczesniej ale coz cieszmy sie z tego co mamy tak mnie uczyli rodzice i dziekuje im za to
 • To w tym miejscu powinien powstać Park Technologiczny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  4
  Kat_Na_Idiotów(2020-01-31)
 • dajcie ludziom miejsce do budowania domów, Nie każdy chce mieszkać w bloku lub na zad.. typu przezmark czy czechowo, krasny las. Rodziny z dziećmi chętniej wybrali by teren bliżej miasta, szkół czy przedszkoli. Chetni na działeczkę pod domek znajdą się szybko, a inwestora trzeba szukać (a i tak nie znajdziecie, albo sprzedacie za darmo byle postawić coś co da kilka głosów wiecej na wyborach)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  19
  jezuskoweorzeszki(2020-01-31)
 • Dobrze, że podjęto ten temat. to bardzo ważne dla rozwoju Elbląga. Mam nadzieję, że najważniejsze, najbardziej wplywowe osoby w Elblagu poslowie PiS Wilk i KIrasulski będą obecni na spotkaniu,
 • Nikt tego nie kupi. Lepiej podzielić i dać ludziom się budować. W Eg już pozostało tylko mieszkanie kupić, a wiele osób woli mieć domek, blisko miasta!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  16
  Procamaszynowa(2020-01-31)
 • 40 mln euro z UE trafi do Olsztyna na nową ekocieplownie miejską połączoną ze spalarnią śmieci. Druga taka powstaje w Gdańsku z dotacją 60 mln euro. Elbląg się martwi o cenę ciepła za rok oraz o to czy wogole będą tam ogrzewane mieszkania. 15 nowych zestawów tramwajowych z Turcji jedzie do Olsztyna, pierwszy wagon już w lutym. Piecioczlonowe, klimatyzowane, ciche i zaopatrzone w wyświetlacze trasy LED wagony zasilą nową trasę z Pieczewa do centrum. Przez jedno skrzyziwanie tramwaje bezkolizyjnie pojadą estakada nad jezdnia. Będą nowe przystanki przesiadkowe czyli takie gdzie pasażer przesiada się z pojazdu do pojazdu na jednym peronie i pod dachem. Większość przystanków ma wyświetlacze pokazujące czas oczekiwania, na wielu są biletomaty, które są też w większości autobusów i każdym tramwaju. Wokół Olsztyna jest już obwodnica o parametrach autostrady, co roku w mieście powstają kilometry nowych ulic, także z dwupoziomowymi skrzyżowaniami. Nie wspomnę o plażach nad jeziorami, remoncie hali Urania i planowanym stadionu Stomil, wspaniałym amfiteatrze im Cz. Niemena, parku centralnym oraz niesamowitym rozmachu budownictwa mieszkalnego. O różnorodności handlu, samych budowlanych marketów naliczylem się trzy; dwa OBI, jeden potężny Leroy Merlin większy jak ten w Gdańsku Oliwie, w budowie jest Castorama. Powstaje szybka kolej miejska. O co tu, k..., chodzi? Kto skazuje Elbląg na bycie dziurą i kto w Elblągu się na to zgadza? Nie bronię 170 - tysiecznemu Olsztynowi się rozwijać, chwała im za to. Boli jednak marazm, który dotknął niedawno jeszcze 133 tysieczny Elbląg. Czy to jest jakieś fatum, czy czyjąś nieudolność i niekompetencja? Czy dobrze w przypadku naszego miasta już było i pora się stąd wynosić? O tym warto dyskutować, problemy typu Terkawka zostawiając na boku bo żadnymi problemami nie są
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  70
  5
  BEZ ŚCIEM proszę (2020-01-31)
 • Cieszmy się z dziurawych jezdni, ruin basenu, zaniedbanych parków, rosnących kosztów ogrzewania mieszkań, kulejacej komunikacji miejskiej, rozpadajacej się trasy kolei nad zalewem, ubozejacego i starzejącego się społeczeństwa, braku dobrej pracy dla młodych, spadajacej liczby mieszkańców i samozadowolonych oblicz władzy, która przedstawia swoje działania jako wybitne osiągnięcia. Cieszmy się z tego co mamy, tak?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30
  4
  Ja też tu mieszkam(2020-01-31)
 •  — Milczeć! — wrzasnął Ponimirski i jego blada twarzyczka chorowitego dziecka zrobiła się czerwona z wściekłości. — Milczeć! Sapristi! Z was się śmieję! Z was! Elita! Cha, cha, cha. .. Otóż oświadczam wam, że wasz mąż stanu, wasz Cincinnatus, wasz wielki człowiek, wasz Nikodem Dyzma to zwykły oszust, co was za nos wodzi, to sprytny łajdak, fałszerz i jednocześnie kompletny kretyn! Idjota, nie mający zielonego pojęcia nie tylko o ekonomji, lecz o ortografji! To cham, bez cienia „Kinderstuby“, bez najmniejszego okrzesania! Przyjrzyjcie się jego mużyckiej gębie i jego prostackim manjerom! Skończony tuman, kompletne zero! Daję słowo honoru, że nie tylko w żadnym Oxfordzie nie był, lecz żadnego języka nie zna! Wulgarna figura z pod ciemnej gwiazdy o moralności rzezimieszka. Sapristi! Czy wy tego nie widzicie? Źle powiedziałem, że on was za nos wodzi! To wy sami wwindowaliście to bydlę na piedestał! Wy! Ludzie pozbawieni wszelkich rozumnych kryterjów! Z was się śmieję głuptasy! Z was! Motłoch!. ..
 • Póki nie będzie S22 do A1 to nikt.nie bedzie zainteresowany tym regionem. Popatrzcie tylko za poludnie Polski, gdzie sie budują wielkie firmy...tylko tam, gdzie jest dostep do 3-4 kierunków ekspresowek. Bo tu chodzi o czas i spedycję. Fabryka nie moze stac, bo transport utknal w korku za ciegnikiem, czy innym rowerzysta jak to sie dzieje na dk22.
Reklama