UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pracownicy Tramwajów Elbląskich mają dość

 
Elbląg, Pracownicy Tramwajów Elbląskich mają dość
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

- Sytuacja w Tramwajach Elbląskich jest trudna. W ciągu ostatnich dwóch lat z firmy odeszło 40 osób, tego nigdy wcześniej nie było – mówi Roman Kluczyk, przewodniczący Okręgu Północnego Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej RP. Związkowcy dzisiaj po raz pierwszy od wznowienia sporu zbiorowego spotkali się z kierownictwem spółki, by przedstawić swoje żądania.

Jedyny obecnie działający w Tramwajach Elbląskich związek zawodowy wszedł ponownie w spór zbiorowy z kierownictwem spółki już 15 sierpnia (poprzedni zakończył się w czerwcu 2018 roku). Dopiero jednak dzisiaj dyrektor spotkał się z przedstawicielami pracowników, by wysłuchać ich żądań.

- Chcemy rozwiązać porozumienie, podpisane przez poprzedniego szefa związków zawodowych, na mocy którego pracownicy mogą mieć aż 384 nadgodzin w ciągu roku, czyli maksymalną liczbę dopuszczalną przez kodeks pracy. Limit powinien wynosi 150 nadgodzin, ewentualnie 20-30 nadgodzin więcej dla tych, którzy się na to zgodzą – mówi Roman Kluczyk, przewodniczący Okręgu Północnego Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej RP. - Pan dyrektor mówił ostatnio o tym, że średnie wynagrodzenie w Tramwajach wynosi 4,3 tys. brutto. Ale ta kwota bierze się głównie z dużej liczby nadgodzin. Pracownicy więcej pracują, są ściągani z urlopów, bo cały czas brakuje u nas ludzi. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat z firmy odeszło 40 osób, tak nigdy nie było – dodaje Roman Kluczyk.

Związkowcy żądają też podwyżek płac. Chcą, by dyrekcja zlikwidowała kwartalny dodatek frekwencyjny i przeznaczyła te środki na podwyżki dla wszystkich do pensji zasadniczej. - Podwyżka powinna wynieść w sumie 500 zł. 80 złotych już dostaliśmy, pozostała kwota pochodziłaby z likwidacji kwartalnego dodatku i podwyżki o 2 złote za godzinę pracy od 1 stycznia. Przedstawiliśmy swoje żądania, czekamy na odpowiedź dyrektora, który ma nasze propozycje przedstawić w ratuszu. Jeśli nie zostaną przyjęte, spiszemy protokół rozbieżności, następnie zaprosimy mediatora. Robimy wszystko zgodnie z przepisami prawa, choć cierpliwość pracowników jest na wykończeniu – dodaje Roman Kluczyk.

Przypomnijmy, że w 2017 roku strajk w Tramwajach Elbląskich zażegnano w ostatniej chwili, podpisując porozumienie ze związkowcami.

Dzisiaj nie udało nam się skontaktować z dyrektorem Tramwajów Elbląskich. - Apetyty są większe niż możliwości firmy, ale do 2016 roku wynagrodzenia sukcesywnie rosną – tak Andrzej Sawicki przedstawiał sytuację na posiedzeniu komisji gospodarki miasta w ubiegłym tygodniu.

O sytuację w Tramwajach Elbląskich pytał na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Rafał Traks.

- Pracownicy poinformowali mnie, że są już przemęczeni, pracują od półtora roku po 200-240 godzin miesięcznie, są po prostu wyeksploatowani, co przekłada się na zwiększenie absencji chorobowych. Praca młodych motorniczych za najniższą krajową nie satysfakcjonuje, co pokazuje, że nie ma również zainteresowania kursami na motorniczych. Podobno rekordzista po kursie popracował….1,5 godziny i zrezygnował z dalszej pracy – mówił radny Rafał Traks. - Żądania płacowe w kontekście podnoszenia corocznie płacy minimalnej wg oceny pracowników spółki są dostosowane do możliwości miasta, a jest to wzrost wynagrodzenia o kwotę 500 zł do płacy zasadniczej. Wskazana podwyżka wynagrodzenia pozwoli wyhamować trend zwalniania się pracowników, a Tramwaje Elbląskie staną się bardziej atrakcyjne na rynku pracy.

Radny wspomniał też o niszczejącym taborze i braku odpowiedniej – jego zdaniem - polityki władz miasta w sprawie Tramwajów Elbląskich. - Niestety możemy od 25 lat zaobserwować brak planów rozwoju, brak pozytywnego nastawienia władz do tramwajów – stwierdził radny.

- Politykę tramwajową realizujemy, jak możemy. Radny Traks może uważać, że trzeba więcej, ale o tym, skąd wziąć środki na to, możemy podyskutować przy pracach nad budżetem miasta. Bo tutaj nikt nie ma „zaczarowanego ołówka”, abyśmy mogli sobie cały tabor odnowić w ciągu jednej kadencji. To jest koncert życzeń. Myślę, że nie powinno się w taki sposób wstawiać sprawy, zapominając o innych spółkach, na przykład o wodociągach, gdzie trzeba zmodernizować oczyszczalnię. Na tej zasadzie to tylko robimy ludziom, niestety, wodę z mózgu – stwierdził w odpowiedzi prezydent Witold Wróblewski, przypominając że wkrótce do Elbląga przyjedzie 5 nowych wagonów i mówiąc o milionowych inwestycjach w infrastrukturę tramwajową, realizowanych na przestrzeni lat i obecnie. 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Ja się nie dziwię, ja też mam dość.
 • Niech ci tramwajarze zaczną zbierać popdisy pod referendum o odwołanie Wróblewskiego, to kasa na podwyżki szybko się znajdzie
 • Może należy poważnie zastanowić się nad likwidacją tramwajów w Elblągu
 • Daliście się ostatnio omamic 50 gr to teraz siedzicie cicho i jeździć frajerki
 • Wroblewski zamiadt nową Skodą jeżdxił zlomem konstalem to ci woda z mozgu się zrobi od klekotu, do dymisji
 • RobertKoliński Popieramy oczywiście słuszne postulaty tramwajarskich związków, bo te pieniądze za ciężką i odpowiedzialną pracę im się należą, w przeciwieństwie do ministrów PiS-reżimu, na przykład. Radnemu Traksowi natomiast warto by przypomnieć, że ich kampanijna obniżka cen biletów o 30 gr/szt. w ramach nieudacznego programu Elblążanin+ kosztuje miasto ok. 2 mln zł rocznie - z tych pieniędzy można było sfinansować np. właśnie podwyżki dla pracowników Tramwajów Elbląskich. Również należałoby przypomnieć radnemu Traksowi, że to nie kto inny, ale jego PiS-formacja odpowiedzialna jest za zmniejszenie np. dotacji budżetowej na edukację w Elblągu, co wygenerowało kolejne, milionowe koszta dla miasta. W końcu radny Traks powinien również wiedzieć, że to PiS-ekipa jest od 4 lat u władzy i w związku z tym należałoby zapytać publicznie - a co Wasi posłowie z naszego okręgu, tow. Krasulski, Wilk, Babalski i Ołdakowski zrobili dla miasta przez całą swoją, niemą kadencję, żeby np. stan taboru tramwajowego w mieście poprawić? Nawet sprawy przekopu nie potrafiliście sfinalizować jak należy, zaś o tramwajach przypominacie sobie jedynie w czasie kampanii wyborczej. Hashtagi: #lewica,#praca,#placa,#godnosc,#TE
 • A może poważnie powinieneś pomyśleć na walnięciem się w głowę. Najłatwiej wszystko zlikwidować. Drugi Kononowicz się znalazł
 • "zastanowić się nad likwidacją tramwajów"?? Zastanów się co ty za bzdurne komentarze piszesz. Zdajesz sobie sprawę z tego ile w ostatnich latach milionów zainwestowano w rozbudowę i modernizację torowisk? Chciał byś aby teraz to wszystko sprzedano po cenie złomu?
 • Zlikwiduj to sam siebie.
 • spokojnie wezmą ukraińców albo lekarzy, inzynierów z syri i będzie git po co polakom normalnie płacić skoro można nie płacić, no to sie nie płaci, Polska
 • Panie Wroblewski to pan?
 • Wróblewski zainteresuj się nie wydawaj kasy dla kolegów jako zobowiązania wyborcze a daj na tramwaje!!!!!zlikwiduj nierobów z-ców z ratusza bedzie kasa!!!!!
Reklama