UWAGA!

Prezydent: ciężko będzie znaleźć inwestora dla MPO

 Elbląg, Witold Wróblewski liczy na to, że radni zgodzą się na prywatyzację MPO
Witold Wróblewski liczy na to, że radni zgodzą się na prywatyzację MPO (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

- Czy to jest tak intratne przedsiębiorstwo, że inwestorzy będą się pchali drzwiami i oknami? Myślę, że nie. Ale musimy spróbować tego rozwiązania, stąd projekt uchwały w sprawie MPO – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Witold Wróblewski. W piątek odbędzie się głosowanie radnych w sprawie zgody na prywatyzację spółki.

Prezydent zwołał na czwartek konferencję prasową, by jeszcze raz przedstawić argumenty za szukaniem inwestora strategicznego dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.
       - Ta uchwała nie rozwiąże problemów spółki. Jeżeli zostanie podjęta, na co liczę, nie mamy wcale gwarancji, że znajdzie się inwestor, który będzie chciał kupić udziały. Ciężko będzie znaleźć firmę, która musi wyłożyć pieniądze na udziały, zainwestować w sprzęt, nie mając gwarancji, bo nie może ich mieć, że wygra przetarg na wywóz śmieci, który będzie ogłoszony w tym roku. Ale trzeba wykorzystać tę drogę – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       Przypomniał, że podobne problemy, w czasach kiedy był wiceprezydentem Elbląga, miała inna elbląska spółka – Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów. Wtedy również szukano inwestora strategicznego, ale bezskutecznie. - Pojawiły się dwie oferty zakupu, ale były one rażąco niskie, dlatego wtedy podjęta została decyzja o dokapitalizowaniu spółki poprzez wniesienie aportów przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. PDiM działa do dzisiaj, ale również z problemami – dodał Witold Wróblewski.
       Podobny scenariusz nie jest na razie brany pod uwagę w przypadku MPO. Prezydent liczy na to, że radni upoważnią go na piątkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej do szukania inwestorów i prowadzenia negocjacji.
       - Nie mogłem tego robić do tej pory, bo nie miałem zgody Rady. Zresztą żaden inwestor nie traktowałby mnie poważnie bez takiego upoważnienia – stwierdził prezydent. Pytany, czy do ratusza wpłynęła mimo to jakakolwiek oferta od firm z branży śmieciowej, odpowiedział, że nic mu na ten temat nie wiadomo.
       Jaki może być wynik piątkowego głosowania? Na posiedzeniach poszczególnych komisji radni PiS wstrzymywali się od głosu. Jeśli podobnie będzie na sesji, uchwała zostanie przegłosowana po myśli prezydenta. Czy w razie niepowodzenia jest plan awaryjny?
       - Projekt uchwały jest dopełnieniem pewnej drogi, którą w tej sprawie idziemy. Szukanie inwestora nie wstrzymuje planu naprawczego w MPO, który jest właśnie realizowany – stwierdził prezydent, dodając, że najważniejsze jest ratowanie firmy i miejsc pracy. Nie wykluczył, że miasto może przedłużyć procedurę w sprawie nowego przetargu na wywóz śmieci, by MPO mogło zyskać na czasie. Obecne umowy na wywóz śmieci przestają obowiązywać 30 września.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Chętnie przejmę. Za złotówkę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  prywaciaż(2015-04-23)
 • A co z Wawrynem? Co prawda ma kwalifikacje na likwidatora, ale znam lepszego, ma już doświadczenie w tym fachu! Odkąd odszedł firma nie upadła, ale było blisko!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  3
  Bankier(2015-04-23)
 • Wawryn, ty niedojdo, łajzo jedna. Za takie wywijasy, jakich się dopuściłeś i doprowadziłeś rozwijającą się firmę do takiego stanu, powinieneś pójść siedzieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  3
  WSTYD(2015-04-23)
 • panie Wróblewski EPEC sprzedać!
 • ciężka koperta się szykuje
 • Jeżeli pan prezydent zakłada, że będzie trudno znaleźć inwestora dla MPO - to czas zmienić pracę panie Wroblewski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  8
  cosik(2015-04-23)
 • Ratusz sprywatyzować może wtedy zaczną. Pracować bo sprzedać. każdy debil potrafi ale nie o taka wladze chodzilo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  prywaciaz(2015-04-23)
 • Wszedzie na świecie i pewnie w Polsce też takie firmy jak MPO to intratne przedsiebiorstwa panie prezydencie. Niech pan nie gada bzdur. Trzeba odpowiednich ludzi i tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  5
  wielbicielElbinga(2015-04-23)
 • Witoldzie, jak ci ciężko to zrob kupę poczujesz się lzejszy
 • czerwony slonina rozwalił MPO a terazniejszy władca koloru jak wymieniłem dokończył dzieła po to aby elbląski koleś z branży śmieciowej miał jeszcze lepiej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  fabiann(2015-04-23)
 • Wicia "yyyyy fudusze unijne" Wrubelski przemówił. Znany z niezwykłej kultury osobistej oraz serdeczności i ciepła dla podwładnych, a do tego z krasomówczej biegłości w języku ojczystym, pochylił się na śmieciami. Jako znany czyściciel urzędowych biurek poskromi i ten problem. Plan naprawczy przy jednoczesnym poszukiwaniu inwestora, ależ to konstrukcja wyrafinowana. Sam na to wpadł czy to jak zwykle pomysł z czasów Boczka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  Żenoacha(2015-04-23)
 • do "wielbiciel Elbląga" chłopie pomyśl: jeżeli tam wywozi się śmieci starym złomem, to co ci da wymiana ludzi? trzeba kupić nowy sprzęt a na to nie ma pieniędzy. Trzeci i piąty, dziesiąty dyrektor nic nie poradzi. Nowe śmieciarki i już! Pomyśl, co byś zrobił jako dyrektor mając zniszczony zajeżdżony sprzęt, a ja bym wypisywał takie obelgi pod twoim adresem.
Reklama