UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Prezydenta będę krytykował za dwa lata, a tymczasem…

 
Elbląg, Prezydenta będę krytykował za dwa lata, a tymczasem…
fot. AD

Prezydent na początku swojej kadencji powołał do życia ciało doradcze – Think Tank (Radę Menedżerów), która ma być „drogowskazem rozwoju gospodarczego miasta”. Z relacji ze spotkań wynika, że elbląska gospodarka turystyką stoi, no, przynajmniej tak będzie w przyszłości. Nie mamy szans na duże inwestycje ani na Modrzewinie, ani na Terkawce.

RM uważa, że „trzeba zapomnieć o dużych firmach, zakładach” pewnie dlatego, że duże inwestycje trafiły już do specjalnych stref ekonomicznych w Mielcu czy w Katowicach, ale tam inwestorzy nie muszą z dostawami przeciskać się przez miasto, ba mają nawet bocznicę kolejową. Nasze tereny tzw. inwestycyjne można przeznaczyć pod rozbudowę infrastruktury… turystycznej, aby zadowolić elblążan, śniących o Aquaparku, restauracji osady Truso i innych atrakcjach turystycznych, które wymienione zostaną w komentarzach.
       Na szczęście Prezydent słucha rad, ale robi swoje, bo na turystykę rzeczną (Pętlę Żuławską) przeznaczył w budżecie miejskim 5,5 mln zł, a na rowerową (ścieżki rowerowe) 600 tys. zł. Biorąc pod uwagę dotacje na Pętlę w wysokości 3,8 mln zł miasto na rewitalizację nabrzeży przeznaczy prawie 1 mln 800 tys. naszych złotówek. To i tak niedużo, zważywszy na zaawansowane prace, szczególnie Urzędu Marszałkowskiego. Zaiste wiadomo, że istnienie każdego urzędu musi być potwierdzone wykonanymi zadaniami (choćby miało to oznaczać, że Urząd Marszałkowski robi za Agencję Turystyczno-Reklamową). Dla zwykłych mieszkańców Elbląga (nie posiadających jachtów, a już niedługo, przy wzroście cen paliwa, także samochodów) miasto rozbudowuje ścieżki rowerowe, przeznaczając na ten cel 600 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom miłośnicy dwóch kółek przejadą dodatkowo po czerwonym polbruku jakieś 2 km.
       Niektórzy członkowie rady opowiadają się za utworzeniem złotego trójkąta: gospodarka – nauka – samorząd, co więcej, nie chcą, aby to miasto tworzyło miejsca pracy. W krótkiej perspektywie korzyści wynikające z utworzenia trójkąta są niewyraźne, lecz badając dłuższy okres, takie rozwiązanie przynosi dla gospodarki i miasta same dobrodziejstwa. Może w przyszłym budżecie zamiast na rozwój ruchu turystycznego przeznaczyć fundusze na pozyskiwanie kadry naukowej, stypendia dla najlepszych studentów, prace badawcze etc? O tym, jak ważne jest takie partnerstwo, dokładnie wie wiceprezydent Witek, ale nie wiem, dlaczego zajmuje się piekarnią na Wyspie Spichrzów.
       Za radą redaktora naczelnego, który po ostatnim moim artykule poradził mi, abym unikał nadmiernej powierzchowności i zajął się jednym problemem, postanowiłem przeczytać uchwałę budżetową, tak samo, jak zrobili to wszyscy radni. Wzrost dochodu w stosunku do roku poprzedniego, zgodnie z prognozą, wynosi 9 proc. Zapewne 20 radnych głosujących za przyjęciem budżetu wiedziało o problemie z nakładanymi na samorządy nowymi obowiązkami bez przekazywania źródeł ich finansowania, planowaną podwyżką składki rentowej, a także mniejszym planowanym wzroście poziomu bogactwa w Polsce. Na szczęście rezerwa zapisana w budżecie wynosi ponad 1,6 mln zł, a największy wzrost dochodów przewidziano z dotacji UE. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko trzymać kciuki za Unię Europejską: my pomożemy Grecji, Grecja pomoże nam.
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 26
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.0 4 68

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Cytat :-"Teraz ja - Prezydenta będę krytykował za dwa lata, a tymczasem… "- Trzeba zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie odwołania grzesia z uzędu zanim nie spieprzył wszystkiego w tym" tonącym okręcie"Elblagu, który za chwile "dotknie dna'.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Alojzy(2012-01-04)
 • Kto go w ogóle wybrał na prezydenta, porażka ! tylko usiąść i płakać, nie dość ze Elbląg i tak upada to przy pomocy obecnego prezydenta utonie niczym Titanic; DD
 • Członkowie rady nie chcą tworzyć miejsc pracy, bo trzeba będzie podwyższyć w swojej firmie niewolnikom wynagrodzenia oraz skończyć politykę śmieciowych umów.
 • Cytat z konkurencyjnego portalu :-"Ponad połowa badanych przedsiębiorców nie kojarzy Elbląga z żadnym elementem, z żadną atrakcją - po prostu nie ma skojarzeń. ". I co panie Nowaczyk ?Dzięki panu Elbląg jest zadpiem Polski. Przyznam, ż pan Słonina, gdy rządził, zdanie o Elblągu było dużo lepsze. odsyłamdo artykułu na info el. .pt :Jak Elbląg postrzegają mieszkańcy Polski i sami elblążanie? - poznaj wyniki badań"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Alojzy(2012-01-04)
 • Tak jak wyżej napisane, trzeba zbierać podpisy za odwołaniem prezydenta. Będą nowe wybory i tyle. Może Pan od podpisów za rozbudową Ogrodów zorganizuje również podpisy za odwołaniem naszego wodza??? To na prawdę jest potrzebne naszemu miastu.
 • Panie N. .. oszczędź wstydu sobie i nam, zrezygnuj póki jeszcze wszystkiego nie rozwaliłeś.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ktosiek_(2012-01-04)
 • Ja mam wrażenie, jako Elblążanin, że elbląscy radni, urzędasy zyją w jakimś MATIXie, nierealnym, wirtualnym świecie. Ale jak im prywatnie zacznie brakować kasy w ortflu, i rymną mocno ze stołka dupa o dno, to im sie wtedy oczy otwożą, ale wtedy będzie za póżn. Władza ludzi nie szanuje, niech władza nie liczy na to, ze ludzie bedą szanować władze. Lud się odpłaci władzom z nawiązką.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Alojzy(2012-01-04)
 • Malkontenci. Jakie atrakcje jesteście w stanie wymienić w pobliskim Olsztynie, może Białymstoku, Rzeszowie czy innych miastach? Tylko nie klepać oczywistej oczywistości jak Kraków - Wawel, Poznań - Koziołki i rogale.
 • Jakim to "managerem" jest ten pan drugi od lewej ? Tacy ludzie mają decydować o rozwoju mojego miasta? Panie Nowaczyk kogo pan dobiera za doradców ??!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  stella(2012-01-04)
 • Za dwa lata może być za późno na krytykę!
 • Najważniejszą wydaje mi się sprawą jest umiejętność pozyskiwania środków UE na bardzo przemyślane realizacje, które zaprocentują w niedalekiej przyszłości i przyniosą sławę Elblągowi, ostatnie 12 lat inwestycji często źle, błędnie wykonanych i zaprojektowanych niestety nie zadawalają, nadzieja więc tylko w nowo dobranej ekipie !!!
 • Ja na fotografii nie widzę żadnego menagera!Jakby przyjrzeć się wykształceniu, wykonywanej pracy oraz drogi kariery to można byłoby dojść do wniosku, że w życiu wszystko jest możliwed
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  też doradca(2012-01-04)
Reklama