UWAGA!

Przekop Mierzei Wiślanej pod unijnym znakiem zapytania

 
Elbląg, Przekop Mierzei Wiślanej pod unijnym znakiem zapytania
fot. wizualizacja Urząd Morski w Gdyni

Jak informuje Radio ZET, urzędnicy Komisji Europejskiej chcą zbadać decyzję środowiskową, która pozwala na przekop Mierzei Wiślanej. Chcą przeanalizować argumenty przemawiające za realizacją inwestycji. Do tego czasu proszą o wstrzymanie prac.

Pismo w tej sprawie trafiło do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Dyrektor biura prasowego resortu Michał Kania potwierdził jego otrzymanie w rozmowie z Radiem ZET. Jest w nim mowa o wstrzymaniu robót budowlanych do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości.
       Kilka dni temu zarząd woj. pomorskiego i organizacje ekologiczne złożyły odwołania od decyzji środowiskowej do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
       Jak zapowiada resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pierwsze jednostki przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przepłynąć w 2022 r. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa.
       Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.
       Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.
      
źródło: Radio ZET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Macie UE, ekologów i tych z Pomorskiego. Co krok to buc.
 • Ewidentnie PO z Donaldem za tym stoją. POmóc nigdy nie POmogą, ale zaszkodzić. .. .*
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  82
  35
  pampi-ZAWADA(2019-01-10)
 • Wychodzi na to, że PO umożliwi PIS-owi wycofanie się z twarzą z przekopu mierzei
 • je*** PISIORY Będziecie jeszcze płakać jak będziecie suchy chleb żreć. .jak tak dalej sobie Paniska Kaczyska będą pensje wypłacać i afery tuszować. Na 500 + już pieniędzy brak. .. tylko w PIS TV wiadomości wszystko pięknie - Polska krajem jak z bajki.
 • @Patryk-10201 - tobie Patryk amputowali mózg
 • Proponuję nie przejmować się różnymi politykami pętakami ,A tym bardziej komentatorami o widocznych objawach Manili prześladowczych i robić swoje .
 • To jest właśnie unia = druga komuna. Najlepiej jakby na terenie Polski nie było żadnego przemysłu żadnej produkcji tylko ich markety z szajsem z zachodu i z chin. Bruksela chce żeby ludność Polski była o połowę mniejsza. Kiedyś o wszystko pytaliśmy Moskwy teraz Brukseli. Według jednych i drugich byliśmy i jesteśmy nie podległym Państwem. Szkoda nerw na to wszystko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  68
  15
  D....S...(2019-01-10)
 • @Patryk-10201 - Zgłaszam na milicję antysemityzm!
 • w d.. niech nas pocałują urzędnicy z UE, kopać Jarek i koniec
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  6
  jaaaaaaaaaaaa(2019-01-10)
 • To kolejny dowód na bezsens tej inwestycji. UE doskonale zdaje sobie sprawę, że przekop to zagrożenie ekologiczne i powodziowe. Poza tym już w 2005 roku w UE wypracowane dyrektywę o nieekonomiczności małych portów. Stąd w programach unijnych od 2007 roku zlikwidowano wsparcia takich inwestycji. Dlatego obecnie nie ma możliwości uzyskania na ten cel wsparcia finansowego z Unii. Prawidłowość analiz i decyzji unijnych potwierdzają coraz gorsze wyniki takich portów jak Kołobrzeg czy Darłowo, które posiadają obiektywnie lepsze warunki niż Elbląg. Także powinniśmy dać sobie spokój z tym przekopem, gdyż nie ma obecnie żadnych przesłanek potwierdzających zasadność realizacji tego zadania.
 • prosić unia może Jarosław bierz 2000 tyś skazanych nierobów z więzień, baranów nie płacących alimentów i resztę ścierwa łopaty w dłoń i kopać, jeśli dziennie nie wyrobią normy żreć nie dać
 • Kłamstwa i brednie, Putin i Merkel zbudowali Nord Stream 1 i budują Nord Stream 2, budował most na Cieśninie Kerczeńskiej, Niemcy wycinają puszczę pod budowę kopalni węgla brunatnego i Bruksela cicho siedzi. To sprawka Ruskich i pewnie donosu polskich zdrajców.
Reklama