UWAGA!

Przyszłość Kanału Elbląskiego

Posłowi Stanisławowi Gorczycy ponownie powierzono obowiązki przewodniczącego Związku Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. Uczestnicy niedawno obradującego zgromadzenia przyjęli sprawozdanie z pracy Zarządu i wykonania budżetu za rok ubiegły. Uchwalono również budżet na rok 2007 rok. Ze Stanisławem Gorczycą rozmawia Andrzej Minkiewicz.

Andrzej Minkiewicz: Z przebiegu debaty na zgromadzeniu można wnioskować, że przed kanałem i przyległym do niego subregionem stoją ciekawe perspektywy. Jednak ten zabytek wymaga kompleksowej renowacji. Czy będą na to pieniądze?
     Stanisław Gorczyca: Dziś kanał jest jedynym takim zabytkiem przemysłu i techniki na skalę światową. Nie trzeba go specjalnie promować, bo każdego roku przepływa nim 70 tys. turystów. Zabytkowy obiekt wymaga jednak niezbędnych zabiegów technicznych dla utrzymania jego funkcjonalności. Udało nam się znaleźć 90 milionów złotych. Są to pieniądze, które zostaną wykorzystane na pogłębienie i umocnienie brzegów kanału. Te środki trafią do Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej, instytucji zarządzającej kanałem, i mam nadzieję, że sprawią, iż kanał będzie jak nowy. Dopiero wtedy powstaną możliwości rozwoju nowych firm, nowych operatorów, którzy będą chcieli zarabiać na turystyce w naszym subregionie.
     
     Czy wizja tworzenia nowych firm, nowych operatorów ma zapewnione wsparcie władz województwa warmińsko-mazurskiego?
     Jednym z głównych celów polityki w województwie jest walka z bezrobociem. Rozwój turystyki w subregionie przyległym do kanału będzie temu sprzyjał. Ludzie znajdą zatrudnienie w infrastrukturze gastronomicznej, usługowej i hotelowej, która powstanie przy kanale. A na takie wsparcie inicjatyw samorządowych i biznesu prywatnego mamy kolejne 70 mln złotych przeznaczonych przez marszałka województwa. To konkretna pomoc inwestującym w rozwój turystyki przykanałowej.
     
     Aktualna nazwa Związku nie odpowiada geograficznemu nazewnictwu - Kanału Elbląskiego. Kiedy i czy w ogóle można spodziewać się korekty?
     W momencie, gdy promowaliśmy kanał, nie zależało nam na takiej nazwie Związku. Odbywały się wtedy imprezy o nazwie „Canal Trophy”, a ich głównym akcentem była konkurencja przeciągania liny przez samorządowców z Elbląga i Ostródy. Jeśli wygrali ostródzianie, to do kolejnych zawodów kanał nazywany był ostródzko-elbląskim, jeśli elblążanie, to odwrotnie. Dzisiaj wiemy, że do Związku chcą przystąpić powiaty terytorialnie związane z kanałem. Trzeba będzie zmienić nazwę na taką, która odpowiada wszystkim. Nadarzy się okazja do zmian w Statucie Związku i przywrócenia geograficznego nazewnictwa kanałowi zgodnie z wolą członków Związku.
     
     Objął pan stery Związku po raz kolejny. To przełomowy okres w gospodarce kraju, choćby ze względu na duże pieniądze z Unii Europejskiej, jakie na rozwój pozyska województwo. Czego życzyć dzisiaj Związkowi Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego?
     Zrealizowania wszystkich inwestycji przewidzianych do wykonania. Na samym kanale pogłębienia jego koryta, umocnienia brzegów, odnowienia wszystkich urządzeń technicznych - pochylni, śluz, mostów, wiaduktów - jakie są na trasie rejsów. Z drugiej strony, życzyć wszystkim tym, którzy chcą skorzystać z pieniędzy regionalnych, pieniędzy urzędu marszałkowskiego, żeby zrealizowali swoje plany. Myślę tu i o samorządach, i inwestorach prywatnych, przedsiębiorcach, którzy chcą zainwestować w przemysł turystyczny w naszym subregionie.
     
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • wg "Trzeba będzie zmienić nazwę na taką, która odpowiada wszystkim. Nadarzy się okazja do zmian w Statucie Związku i przywrócenia geograficznego nazewnictwa kanałowi zgodnie z wolą członków Związku." Panie pośle, czy nie za wielu naraz chce pan uszczęśliwić? Po kolei - wszystkich, kartografów i członków Związku. To się nie może udać. Nie prościej skorzystać z oficjalnego nazewnictwa?! To nie zadowoli oczywiście wszystkich, ale będzie zgodne z obowiązującymi zasadami.
 • Honorowy Obywatel Miasta Elbląga - Pan Hans-Jürgen Schuch już kilka lat temu wystąpił z wnioskiem o wpisanie Kanału Elbląskiego na listę UNESCO i tu w Elblągu gorąco tę propozycję przyjęto, ale jak się okazało - na tym poprzestano. Pan Gorczyca z liczbą 70.000 tysięcy turystów nieco przesadził, gdyż rokrocznie jest to około 35 - 40.000 turystów, z czego 90 % to Niemcy. Kanał trzeba dofinansować i uczynić dostępnym dla przeciętnej rodziny polskiej. Obecnie cena biletu jest zaporowa - 70 złotych od osoby za przepływ statkiem z Elbląga do Buczyńca. Proszę więc policzyć: płynie małżeństwo z dzieckiem i płacą ok. 200 złotych, a do tego muszą sobie jeszcze zapewnić prowiant i powrót z Buczyńca. Może jest to Panu Gorczycy nie na rękę, ale najbardziej oblegany i najpiękniejszy odcinek tej drogi wodnej to właśnie Buczyniec - Elbląg, albo odwrotnie - a więc rzeka Elbląg, rezerwat przyrodyJezioro Druzno, a następnie kanał z pięcioma pochylniami. Na razie tylko na czczym gadaniu się zaczyna i kończy, a Zakład Komunikacji Miejskiej w Ostródzie, który zawiaduje pięcioma statkami pływającymi po Kanale Elbląskim szuka oszczędności poprzez obcinanie diet załogom statków, zmniejszanie premii, sortów mundurowych i rozłąkowego. Jest to gra na krótka metę.
 • Pan Gorczyca miał wielkie poparcie m.in. aktora Jana Kobuszewskiego, któremu załatwił niezłą działke na daczę nad jeziorem Gil Wielki.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  t.f.lpo.(2007-04-20)
 • www.gmina.pl Głosujcie na ELBLĄG (miasto) każdy głos się liczy !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ELBLĄG(2007-04-20)
 • Gorczyca jak Stalin wiecznie żywy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2007-04-20)
 • Przywrócenie geograficznego nazewnictwa oznacza powrót do nazwy Kanał Oberlandzki, z niemiecka "Oberländischer Kanal". Właśnie taka nazwa obowiązywała do 1945 roku. Oberland to jest dzisiejsze Pojezierze Iławskie. Więcej www.emazury.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Obcy Ziomal(2007-04-20)
 • A czemu to wszystko ma robić komuna? Gdzie miejsce dla inwestorów prywatnych? Jakie dobre grunty z planem zagospodarowania i kiedy będą sprzedawane?
 • OBCY ZIOMAL - walnąłeś jak piorun w zacierki.... Gdzie Rzym, a gdzie Krym! Pojezierze Iławskie - niem. Geserichseeplatte to obszar w okolicach Iławy, Lubawy, Nowego Miasta Lubawskiego itd. A Oberland - niem. "das Oberland" obejmował do 1945 r. obszar dawnego powiatu pasłęckiego, powiatu morąskiego i północną część powiatu ostródzkiego. Nazwę Oberland wyprowadzano już w czasach krzyżackich z prostej przyczyny - był to obszar państwa zakonnego położonego znacznie wyżej niż depresja żuławska, a zwłaszcza okolice jez. Druzno. Stąd nazwa "das Oberland" będąca kompozytą: Ober = górny, wyższy, land = ziemia, kraj. Zresztą Oberland wyróżnił się odrębnymi cechami geofizycznymi, które precyzyjnie podał m.in. niemiecki geofizyk z królewieckiej "Albertyny" prof. dr Georg Mülverstaedt. W Oberlandzie wyróżniano niegdyś "oberlandzkie domy podcieniowe", oberlandzką rasę koni, a przede wszystkim Kanał Oberlandzki, który tę krainę przecina dosłownie w połowie.
 • erg. Pojezierze Iławskie - makroregion geograficzny w północno-wschodniej Polsce. Leży między Wisłą, Osą, Drwęcą i Pasłęką. Powierzchnia - około 4.230 km². Obszar rzeźby młodoglacjalnej z licznymi wzgórzami i jeziorami m.in. Jeziorak - Iława , Narie- okolice Morąga, Drwęckie - Ostróda). Dawna Oberlandia była częścią Pojezierza Iławskiego. Twoje wycieczki do Rzymu nie są zatem dobrym porównaniem. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Obcy Ziomal(2007-04-22)
 • wg pisze o "oficjalnym nazewnictwie", to tak nawiasem. A zabawa w zmiany nazwy w zależności od tego kto mocniej pociąga za sznurek, to rzeczywiście... zabawa :/
 • Zabawy w słowa jakby to było najważniejsze w kanale i jeszcze genialne stwierdzenie nie trzeba promować bo są . A tu trzeba budować hotele, drogi, pola namiotowe, bary zatrzymać turystów choćby na 3 dni. Dawać ludziom pracę przez tworzenie przyjaznego prawa podatkowego, zmniejszyć podatki lokalne a nie zwiększać i się czepiać
 • pytaniaMinkie, to i odPOwiedzi_POkrzepliwe^_^ bezprodyktywne mielenie www.portel.pl cósikPOdobnie jak interpelacje POselskie w sprawie mostu wDrewnicy, czy 'podjęcia działań na rzecz swobodnego dostępu do wód Zalewu Wiślanego' ..a w sprawie wspomnianego budżetu, czyli finansowania Związku Kanału.. to redMink nie pyta?
Reklama