UWAGA!

Region na unijnym podium

 Elbląg, Region na unijnym podium
(fot. pixabay.com)

Województwo warmińsko-mazurskie zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem wykorzystania środków unijnych z Regionalnych Programów Operacyjnych. Do naszego regionu w ciągu ostatnich siedmiu lat trafiło ponad 1,7 miliarda euro.

Najlepiej środki unijne z RPO wydaje województwo lubelskie i opolskie, najgorzej łódzkie i mazowieckie. Warmińsko-mazurskie zajmuje trzecie miejsce, ex equo z województwem pomorskim.

- Dwa, trzy lata temu kreowano nas na maruderów. Już wtedy podkreślałem, że takie opinie to działanie polityczne. Dzisiaj możemy powiedzieć, że mamy 90 procent kontraktacji w Regionalnym Programie Operacyjnym i jestem przekonany, że niebawem będziemy mieli 100 procent. To kwestia dobrej współpracy z samorządami, przedsiębiorcami, instytucjami – podkreśla Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Zarząd województwa rozstrzyga i ogłasza ostatnie konkursy w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. I chwali samorządy za to, że potrafią wspólnie występować o dofinansowanie, realizując ambitne projekty. Modelowym przykładem jest projekt wart prawie 500 milionów złotych, który jest realizowany na Wielkich Jeziorach Mazurskich wspólnie przez 12 gmin, trzy powiaty i kilkanaście instytucji.

- Głównym zadaniem jest udrożnienie szlaków żeglownych, modernizacja śluz, przebudowa nabrzeży, kanałów. Kolejnym – Mazurska Pętla Rowerowa – czyli szlak otaczający Wielkie Jeziora Mazurskie, liczący 300 km. Oprócz szlaku powstaną 18 miejsc obsługi rowerzystów, 18 wież widokowych. Będzie on też skomunikowany z istniejącą już trasą Green Velo – mówi Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek.

Wspólne projekty samorządów, leżących nad Zalewem Wiślanym, zapowiedział niedawno prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Mają dotyczyć m.in. rozwoju turystyki w związku z budową drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. - Jak najpilniej potrzebna jest strategia, która pozwoli sięgnąć po te środki – dodaje marszałek Brzezin.

Inwestycje nad Zalewem Wiślanym mogą być sfinansowane z RPO na lata 2021-2027, nad którym to programem właśnie trwają prace.

- Zapraszam do udziału w pracach na ten temat – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Wiemy, że pieniędzy w Funduszu Spójności będzie mniej o około 9 procent, ale niepokoi nas stosunkowo niska kwota proponowana na RPO dla Warmii i Mazur. Propozycja opiewa na około 1,2 miliarda euro, czyli o pół miliarda mniej niż w obecnej perspektywie. Będziemy ubiegać się o zwiększenie tej kwoty, bo inwestycje są najlepszym sposobem na kryzys – dodaje marszałek województwa.

Zanim RPO 2021-2027 zacznie funkcjonować, do wydania są jeszcze środki z obecnej perspektywy. Elbląg może liczyć jeszcze m.in. na pieniądze z tak zwanych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli dedykowanej naszemu miastu i okolicom specjalnej puli.

- Trwają dwa ostatnie nabory w ZIT. Pierwszy kończy się 15 lutego i dotyczy projektów na rewitalizację obszaru miejskiego Elbląga. Kwota to dyspozycji to milion euro. Drugi nabór, który trwa do 12 lutego, dotyczy infrastruktury ochrony zdrowia w Elblągu. Kwota, która pozostała to 585 tys. euro – wymienia Zbigniew Cieciuch, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.

Zarząd Regionu chce utrzymać na lata 2021-2027 ZIT-y zarówno dla Elbląga i Ełku. Na lata 2013-2020 dla Elbląga przeznaczono z tej puli 40 mln euro (miasto też pozyskiwało środki z wielu innych osi RPO). Nieznana jest jeszcze kwota ZIT w nowym rozdaniu. Wiadomo jednak, że z tego źródła nie będzie możliwe przeprowadzenie inwestycji w porcie, które są konieczne po otwarciu drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany.

- Zapisy w kontrakcie wojewódzkim (podpisanym jeszcze za czasów rządu PO-PSL – red.) mówią wyraźnie - obrotnica i pogłębienie toru wodnego w samym porcie – miały być sfinansowane przez rząd – podkreśla Gustaw Marek Brzezin. - RPO jak widać nie jest za bogate. Przy dobrej strategii i rozmowach są możliwe do pozyskania środki z programów sektorowych, ministerialnych, także współfinansowanych z Unii Europejskiej.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Do naszego regionu w ciągu ostatnich siedmiu lat trafiło ponad 1,7 miliarda euro""Na lata 2013-2020 dla Elbląga przeznaczono z tej puli 40 mln euro"Dlatego nie wiemy co z tą kasą zrobić tyle jej dostaliśmy :D
 • Resztę dostał Olsztyn
 • I tak kasiorka poleci do olsztyna, a Elblag nic z tego nie dostanie. Już prezio dopilnuje
 • @heheheh - RPO i ZIT to dwa różne fundusze. Warto zapoznać się a potem komentować. Poza tym miejscowości znad wielkich jezior mogą z nich korzystać a u nas śpią i czekają aż ich poproszą żeby pieniądze może wzięli
 • Niestety takiego Prezydenta większość wybrała. W Elblągu będzie jak jest dopóki PLS i PO rządzi, będzie zastój i marazm. Trzeba przeczekać i wybrać lepszych włodarzy.
 • Elbląg zatrzymał się dawno temu w miejscu, co każdy zobaczy wyjeżdżając do innych miast sprawdzając jak przez te lata się rozbudowały
 • Elbląg to już wioska 😮‍💨. Niektórym jest to na rękę.
 • A to wszystko tylko dzięki staraniom pewnego naszego komunisty he he
 • Dokładnie 😁 😁 😁
 • „Do naszego regionu w ciągu ostatnich siedmiu lat trafiło ponad 1,7 miliarda euro. ” Prosiłbym, w punktach rozpisane, na co dokładnie poszło te 1,700,000,000 x 4,3 złotych.
 • Jakim naiwnym trzeba być, żeby po 20 latach od idiotycznego przyłączenia nas do tego tworu nie rozumieć, ze w tym województwie "region"oznacza Olszczyn, a nie całe województwo. Jeżeli jesteśmy na takim podium to czemu Wróbel rozkłada bezradnie ręce i twierdzi "na nic nas nie stać"? Podobno jesteśmy drugim miastem w województwie i jak mantrę, co niektórzy - i to w Elblągu! - od lat karmią nas kłamliwą gadką w stylu "dzięki temu mamy większe możliwości w walczeniu o pieniądze z UE, a pazerny Gdańsk by nas pożarł". Polecam pojechać 10 km na Zachód do pomorskiego i zobaczyć, jak im "źle z tym Gdańskiem":)Wniosek? Tym ludziom bardziej zależy na karmieniu (naszym kosztem)jakiegoś zapyziałego Olszczyna, z którym nie mamy nic wspólnego (ani historycznie, a ni geograficznie), niż na walce o rozwój własnego miasta. Co to za mentalność? Dlaczego my się mamy przejmować tym czy jakiś tam Olszczyn da sobie radę z nami czy nie, skoro to nie nasz region, zamiast troszczyć się o własne miasto? Ci frajerzy nadal po 20 latach myślą, że tzw. stolica województwa będzie wdzięczna nam za to, że dzięki nam to województwo mogło w ogóle powstać :)
 • @Do_pomorskiego - Kwestia czasu i PIS wróci do podziału a'la Gierek. Oni są grupą rekonstrukcyjną sanacji i restytucyjną socjalizmu, poczekajmy. Obawy mam tylko, czy zajob ich nie zmiecie za trzy lata.
Reklama