UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ryb nie zabraknie

Zapowiada się rybny boom w rzekach i akwenach wodnych w okolicy Elbląga. Zadbał oto Okręgowy Polski Związek Wędkarski w Elblągu, przeznaczając w tym roku na zarybienia 235 tys. zł. O szczegółach informuje Marek Kalisz, dyrektor Okręgu PZW w Elblągu, w rozmowie z Andrzejem Minkiewiczem.

Andrzej Minkiewicz: Na jakie ryby mogą liczyć wędkarze w regionie?
     Marek Kalisz: Od lat przyjęliśmy zasadę, że w naszych wodach, a zarządzamy akwenami o łącznej powierzchni 3600 ha, będziemy promowali ryby najchętniej poławiane przez wędkarzy. To przede wszystkim ryby drapieżne - szczupak, sandacz, a także ryby neofilne - boleń, jaźń, kleń, no i wreszcie węgorz, którego populacja w naszych wodach ginie. To efekt 15 lat poniechania zarybiania wód Zalewu Wiślanego, a także brak naturalnego dopływu tej cenionej ryby z Morza Sargasowego przez Cieśniny Duńskie w nasze rejony. Pozostaje nam tylko sztuczne zarybianie tym gatunkiem.
     
     Z jakiego źródła pozyskiwany jest narybek węgorza?
     Od trzech lat kupujemy larwy węgorza monte przenoszone zatokowym prądem Golfstrom w rejon wybrzeży Wielkiej Brytanii. W tym roku właśnie tam zakupiliśmy 31 kg tego narybku za 15,5 tys. euro. A więc 1 kg narybku węgorza kosztuje 3 tys. złotych. Został on wpuszczony do zbiornika Pierzchalskiego, jeziora Drużno, rzek Szkarpowa i Wisła Królewiecka, a także jezior Balewskiego i Plińskiego. W tych dwóch ostatnich jeziorach narybek będzie dorastał i rybę będą łowili wędkarze. Natomiast z pozostałych akwenów węgorz trafi do Zalewu Wiślanego i z połowów będą zadowoleni rybacy.
     
     Kto wspiera wasze akcje zarybiania finansowo, bo sam okręg chyba nie jest w stanie pokryć wszystkich kosztów takich operacji?
     To prawda, bo oprócz środków przeznaczonych na zakup narybku, pokrywamy koszty transportu, w tym lotniczego, i pracy ludzi. Od trzech lat otrzymujemy dotacje z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska z Olsztyna i Gdańska, a także od Prezydenta Elbląga. Władze naszego miasta dofinansowują zarybianie rzeki Elbląg i obwodu rybackiego rzeki Kumieli. Na rzece Elbląg widoczne są efekty zarybiania szczególne sandaczem, szczupakiem i w mniejszej ilości linem. Ilość osób wędkujących nad rzeką na Bulwarze Zygmunta Augusta potwierdza opinię, że jest to jedno z najlepszych łowisk wędkarskich w Polsce północnej. Dodam, że pierwszej połowie roku na zarybianie wydaliśmy 156 tys. złotych, a na przełomie września i października do wód wpuścimy narybek wartości ok. 100 tys. złotych. Chcemy te trendy utrzymać w kolejnych latach, a to oznacza, że ryb w naszych wodach nie zabraknie.
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • w końcu jakaś optymistyczna wiadomość w temacie - ryba - niebieski
 • no to będzie węgorzyk ! - żuczek
 • A rybka lubi pływać... Jak widać są jeszcze ludzie i organizacje, które sprawnie działają i przetrwały transformacje rzeczpospolitych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fan pani grażynki(2007-07-12)
 • "Ryb nie zabraknie", "Statki na redzie już stoją z cytrusami",...tytuły jak z minionej epoki, łza się w oku kręci,
 • no i co wędkarze ta jaźń to musi byc niezła ryba, nieeee? A gdyby co, to ta jaźń wg Linneusza nazywa się Leuciscus idus Pozdrowionka :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  egzegeta(2007-07-12)
 • Szanowni Państwo ja też jestem za dużą ilością ryb w Zalewie Wiślanym. Szanowni Państwo cały świat poławia ryby w morzu a my te ryby kupujemy i wpuszczamy do szamba pełnego rtęci zwanym Zatoka Elbląska- szamba prawnie nie można oczyści - nasza władza z niego zrobiła rezerwat przyrody "Zatoka Elbląska" Na dnie zamiast fekali była roślinność i rozmnażały sie ryby, a nawet węgorz z Morza Sargasowego przypłynął przez Cieśninę Piławską. Czy nie lepiej te pieniądze, przecież to z naszych podatków, przeznaczyć na oczyszczenie Zatoki Elblaskiej z fekali z rtęcią. Nasza władza już pobudowała port do którego zakazała wpłynąć, pobudowała oczyszczalnie ścieków i wprowadziła zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych od Nowej Pasłęki do Suchacza, teraz zarybia a jak przebada wpuszczone ryby może wprowadzi zakaz ich konsumpcji, ponieważ wzrosła ilość chorób układu pokarmowego i nerwowego.Czytaj badania na stronie rafzen.pl Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2007-07-12)
 • Kulas należysz chyba do PISu, wszędzie widzisz problemy. Pierwszy raz słyszę o Zatoce Elbląskiej. Skąd wiesz, że zanieczyszczone są wody rtęcią? Badań chemicznych nie prowadzono, tylko badania biologiczne w zakresie miana coli. A ty wyskakujesz ze straszakiem ciężkich chemicznych pierwiastków. Komu wciskasz kit? Za komuny zanieczyszczane było wszystko dla dobra ludu pracującego i walki z imperialistyczo-burżuazyjnym syfem. Teraz w kanale chociaż sandacze można połowić, a one są wrażliwe na zanieczyszczenia. Zalew zarybiany był ostatnio w latach 80-tych. Przez 15-20 lat ostro przeławiany przez kłusoli i rybaków. Mylisz składki wędkarskie z agresją pod nazwą "nasze podatki".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  karjak(2007-07-12)
 • Szanowny mój Poprzedniku mimo,ze nie przyzwyczajony jestem do takiej retoryki,jednak ze względów społecznych odpowiem Panu. Doceniam w Pana wypowiedzi wiedzę o rybach, ma Pan rację sandacz jest wyjątkowo wrażliwy na zanieczyszczenia a kazdy drapieżnik kumuluje w sobie rtęć.Gdyby Pan przeczytał poprzedni mój komentarz ze zrozumieniem i zajrzał na stronę internetową rafzen.pl i przeczytał badania porównał z normąnie wypowiadałby Pan takich niezgodnych z prawdą komentarzy. Szanowny Panie te badania ja zleciłem i zapłaciłem z własnej kieszeni w najpoważniejszej firmie w Polsce - Państwowy Instytut Geologi Morza. Proszę również zapoznać się na tej samej stronie z notatkami służbowymi. Jeżeli zapozna się Pan z tymi materiałami i zmieni zdanie i wypowie Pan je na niniejszej stronie, będzie mi miło. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2007-07-12)
 • DO : karjak- czyżbyś należał do grona wzajemnej adoracji miłościwie nam panującego Henryka! A może masz problemy z jażnią a i problemy emocjonalne co ty wiesz na temat czystości wody w zalewie i przyczyn zanieczyszczenia ? Przeczytaj co roczny raport wiosiu a potem „alfo i omego”, „omnibusie elbląski” krytykuj innych. Niestety musze przyznać rację panu Jerzemu , ma racje ! Tylko dlaczego nasze władze i politycy o tym milczą , a jest bardzo źle!!! Z pewnością nie jest to wina Rosjan !!!No chyba, ze dzisiejszy deszcz to też ich wina!
 • na to rafzen pierwszy raz wszedłem, zobaczyłem godła nasze /nie wiem po co dwa/ i .... więcej tam moja noga nie postanie. Sam dziwię się sobie dlaczego. A propos - czy ktoś z Portelu ruszy klawiaturą i poprawi tę jaźń...?? NIE MA TAKIEJ RYBY !!!!! Chodzi wam o rybę, która - jak wyżej napisałem - "wabi się" JAŹ. To byłoby na tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  egzegeta(2007-07-12)
 • W takim razie, szanowny Panie Jerzy Kulas, zwracam honor i przepraszm.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  karjak(2007-07-13)
 • Szanowny mój Poprzedniku miło mi to usłyszeć. Ja nie znam sie na propagandzie, lecz na tylko na techniczno- organizacyjnych sprawach. Zapraszam Pana do zespołu. Celem zespołu jest bardzo dobrze zarabiać, dzięki temu że Niemcy pobudowali Port Morski na Zalewie Wiślanym w Elblągu jak na mapach i zdjęciach na stronie rafzen.pl Jestem dysponentem działki w Jagodnie dawnego portu Wogenap. Jezeli jest Pan zainteresowany bliższymi informacjami. Proszę przesłać zapytanie na moja pocztę internetową. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2007-07-13)
Reklama