UWAGA!

Ser szwajcarski w centrum miasta

 
Elbląg, Ser szwajcarski w centrum miasta
(fot. AD)

Centrum miasta, dzielnica Śródmieście. Wkoło co krok można natknąć się na budowy i modernizacje dróg. Dlaczego więc ulica Nitschmanna swoim wyglądem przypomina trochę ser szwajcarski? Ścisłe centrum miasta powinno być jego wizytówką, a ulica Nitschamnna jakby zatrzymała się w czasie.

Poza wprowadzeniem parkomatów od lat nic na niej się nie dzieje.
       – Droga jest bardzo wyboista. Są na niej dziury, które drogowcy starają się kleić – skarży się jeden z właścicieli sklepu przy ulicy. – Niestety, ta metoda nie skutkuje, bo wystarczy chwilę poczekać i dziura znowu się pojawia. W tym samym miejscu.
       Największym jednak problemem jest fakt, że nawet krawężniki są już na wysokości ulicy.
       – Gdy trochę popada, od razu każdy przejeżdżający samochód oblewa mi witrynę sklepową – wyznaje inny handlowiec. – Ja już nie mam siły z tym walczyć. Często klienci są ochlapywani, gdy wychodzą z mojego sklepu. Mało tego, oblewane są też bloki mieszkalne.
       Urząd Miasta na chwilę obecną wyklucza możliwość naprawienia tej drogi. „Ulica Nitschmanna nie jest uwzględniona w planach inwestycyjnych miasta. Szansą na kompleksową odnowę nawierzchni jest zgłoszenie jej przez mieszkańców do następnego Budżetu Obywatelskiego 2015. W obecnym stanie będą robione jedynie remonty cząstkowe tych miejsc, które zagrażają bezpośrednio bezpieczeństwu ruchu drogowego.”
       Każdy z właścicieli i pracowników sklepów na wspomnienie progu zwalniającego najpierw się uśmiecha.
       – Według mnie ten próg to nieporozumienie – wyznaje jeden z nich. – Po pierwsze, on jest chyba zepsuty, bo nie jest równy, a po drugie, ta ulica jest zbyt krótka i zbyt dziurawa, żeby ktokolwiek mógł się na niej rozpędzić.
      

 

Z odpowiedzi Urzędu Miejskiego wynika, że próg nikomu nie szkodzi, a może nawet pomóc. „Z analizy ilości zdarzeń drogowych wynika, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat (tj. po otwarciu ulicy w kierunku ronda) poziom bezpieczeństwa tej ulicy utrzymuje się na tym samym poziomie. Co roku dochodzi tu do siemiu-ośmiu kolizji drogowych, co na tak krótki odcinek drogi jest dużym zagrożeniem. Dlatego istnieje realne zagrożenie, że w przypadku likwidacji progu ilość zdarzeń drogowych może jeszcze wzrosnąć. O potrzebie jego zachowania lub likwidacji zadecyduje poziom zagrożenia brd (bezpieczeństwa ruchu drogowego) za rok 2013, który będzie znany w I kwartale przyszłego roku.”
       Handlowcy skarżą się także na zbyt małą ilość miejsc parkingowych oraz na panujący tu tłok.
       – W godzinach szczytu większość elblążan skraca sobie tędy drogę do domu, więc koło 15-16 zaczynają robić się korki. Dodatkowo problem z zaparkowaniem odstrasza nam potencjalnych klientów.
      
      

K
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Przed referendum pan Wilk był bardzo dbający i mocno życzliwy dla przedsiębiorców. Ale to było potrzebne przed, a teraz ta " życzliwość " i " troska " spłynęła z pana Wilka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  pa-pa(2013-10-24)
 • Bo to jest dokładnie wizytówka miasta. Tak właśnie wygląda (niestety) sporo ulic w Elblągu.
 • Największym debilizmem jest to że z Nitschmanna nie można skręcić w lewo w kierunku Giermków, oraz nie można z Hetmańskiej (od strony 1 Maja) skręcić w Nitschmanna. Kiedyś Nitschmanna była ślepą ulicą i był możliwy taki manewr teraz jest przejezdna i skręcić nie można, a ludzie muszą robić nawrotki na Hetmańskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  kierowcabombowca(2013-10-24)
 • zapraszam na ul. Polną tu mamy piękną ulicę :(
 • Pracowałem przy tej ulicy 3 lata temu. Na prawo od robiącego zamieszczone zdjęcia była studzienka burzowa. .. tyle tylko że nie spełniająca swojej roli bo. .. ZATKANA. I to przez, uwaga, 2 lata. Ciekawe czy odpowiedzialni ogarnęli temat, czy ta sytuacja leci już 5ty rok. .. w sumie nie byłbym mocno zdziwiony, znając zapał i chęci EPWiKu czy innych zainteresowanych; ) PS. Z innej beczki. Ws torów tramwajowych, tak, KRZYWYCH, na portowej. .ktoś napisał że krzywe bo optyka czy coś. Dzisiaj specjalnie przejeżdżałem żeby zobaczyć. Krzywe jak sam skur***n. I nie mam zeza. Gratuluję odbiorcy prac i paprakom którzy je układali. Szczerze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  mikmik(2013-10-24)
 • * na Pocztowej!; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  mikmik(2013-10-24)
 • Tam powinien być ładny drobny bruk
 • Ładny bruk-taki jak na starówce, a szczególnie na Studziennej. !!!
 • po co nam w zasadzie są prezydenci, by na każdym kroku recytowali nam o swojej niemożności, braku pieniędzy na wszystko. Pan Wilk tak lubi czynić oszczędności kosztem innych, zwalniać ludzi. likwidować etaty, Wydziały, Straże Miejskie. A gdyby tak zacząć od siebie. 3 etaty to oszczędność ok 40.000,- miesięcznie, co daje rocznie prawie pół miliona.
 • jak ci tak zrobią te drogę jak odcinek rycerska-browarna, to nie tylko będziesz miał ochlapaną witrynę, ale i powódź za każdym razem kiedy będzie padać. Nie da się komentować "prac" naszych drogowców.
 • Nie idzie jechac na gwincie !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Gwintownik(2013-10-24)
 • podobny jest stan ulicy ZW. Jaszczurczego /dojazdowa do szpitala-może by tak zakaz parkowania wprowadzić?/
Reklama