UWAGA!

Śmieci będą droższe?

 Elbląg, Śmieci będą droższe?
fot. Anna Dembińska (arch.portel.pl)

Podczas najbliższej sesji, którą zaplanowano na 24 czerwca, pod głosowanie elbląskich radnych poddany zostanie projekt uchwały, która zmieni ceny za wywóz śmieci. Mieszkańcy muszą się przygotować na podwyżki od 1 września. 

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu nowe, wyższe ceny, to przede wszystkim skutek deficytu w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. W 2020 roku wyniósł on ponad 200 tys. zł.

- W Elblągu w ciągu ostatnich lat koszty obsługi systemu były wyższe od uzyskiwanych dochodów z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a powstałe deficyty musiały być pokryte z innych źródeł dochodowych, kosztem ograniczania wielu zadań publicznych szczególnie o charakterze inwestycyjnym - czytamy między innymi w projekcie uchwały.

 

Nowe, wyższe ceny, które miałyby obowiązywać od 1 września 2021 roku to przy selektywnej zbiórce odpadów:

- 21 zł miesięcznie od osoby, w przypadku pierwszych 4 mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość (dotychczas 17,4 zł)

- 13,20 zł miesięcznie od osoby, w przypadku od 5 do 10 mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość (dotychczas 10,90 zł)

- 1,30 zł miesięcznie od osoby w przypadku 11 i następnych mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość (dotychczas 1,10 zł)

 

Nowe ceny za odpady niesegregowane to:

- 42 zł miesięcznie od osoby, w przypadku pierwszych 4 mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość (dotychczas 34,80 zł)

- 26,40 zł miesięcznie od osoby, w przypadku od 5 do 10 mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość (dotychczas 21,80 zł)

- 2,60 zł miesięcznie od każdego mieszkańca w przypadku 11 i następnych mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość (2,20 zł)

 

Jak czytamy dalej w projekcie uchwały, widoczny jest systematyczny wzrost kosztów odbioru odpadów, który wynika z rosnących kosztów pracy, materiałów i energii. - To znajduje swoje odzwierciedlenie w uzyskiwanych przez miasto cenach odbioru odpadów. Rosnące zaś koszty opłat za składowanie odpadów i zagospodarowanie niektórych ich frakcji, w tym tzw. frakcji wysokoenergetycznej (RDF) mają istotny wpływ na wyniki Zakładu Utylizacji Odpadów i powodują konieczność zmiany cennika za przyjęcie odpadów do zagospodarowania. Pierwsze miesiące 2021 r. wskazują jednocześnie na wzrost ilości odpadów odbieranych i zagospodarowywanych w ZUO w ramach gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Przedstawione okoliczności skutkują wzrostem wydatków ponoszonych przez miasto szacunkowo o ok. 5 mln zł rocznie w stosunku do roku 2020 roku, w tym z tytułu wzrostu kosztów odbioru odpadów o ok. 1,5 mln zł, zmiany cennika Zakładu Utylizacji Odpadów o ok. 3,6 mln zł – czytamy w dokumencie.

Nowe ceny miałby obowiązywać od 1 września 2021 roku.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • i co przedstawiciel kc pis towarzysz skorupa ma na ten temat do powiedzenia?
 • Zaczynam mieć tego dość! Władza Polski się pasie za nasze pieniądze. A co nie będzie droższe w tym najdroższym kraju Europy! Wszystko mamy najdroższe, szkoda, że takie polskie nadal wypłaty.
 • Teoś zwiędł jak nasza reprezentacja w kopaną; )
 • Prawicowe rządy w apogeum wyzysku obywatela - doić doić i w telewizji gadać, że jest dobrze. Wszystkie chwyty dozwolone, no nie. K***a wsza m*ć!
 • Nich miasto z naszych podatków więcej doklada do epgk (mpo)to śmieci jeszcze wiecej zdrożeją
 • A czy Radni i prezydent ma na utrzymanie 2 zastępców swoich i czemu nie obniża sobie wynagrodzeń za spotkania ?? Panie Prezydencie i wszyscy Radni skoro trudna sytuacja a to Wy zawsze na wyborach mówicie do wyborców że chcecie i jesteście dla Elbląga najlepiej to czemu nie zredukujecie sobie wynagrodzeń za diety ?? Czemu pan Wróblewski tak tak Pan utrzymuje 2 zastępców ?? W Nowym Yorku jest 1 i wystarczy a tu dwóch, !!!!!Skoro ciężkie czasy redukować a nie utrzymywać kosztem mieskzanców!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  59
  6
  alex12@wp(2021-06-15)
 • Jeżeli winny jest system, to trzeba to zmienić. W świecie na śmieciach robią fortuny, a w Polsce po staremu, trzeba dokładać. Zmienić zarządzających tą firmą, no są nieudolni.
 • Bodaj by jakaś siła z nieba kopnęła ten PIS w du*ę, na zawsze!
 • Radni i Wcisła, czemu nie zmniejszycie sobie diet skoro są ciężkie czasy??? Na wyborach każdy z Was znowu będzie mówił że jest dla Elbląga i chce pomóc miastu ale chyba sobie w kieszeń nabić, a Wy wyborcy wierzycie w takie brednie!!!!!Czemy Pan Wróblewski musi miec 2 zastępców koło sebie?? Rozumiem ze jesli zwolni jednego ten będzie wyciągał brudy ze złości i woli mieć spokój ?/ jeśli SA CIEZKIE CZASY TO REDUKUJE SIE ETATY A NIE UTRZYMUJE 2 ZASTĘPCÓW, W NOWYM YORKU JEST 1
 • Co bym nie napisał to i tak wytną.
 • Jeśli sa straty to zwolnic dyrektora lub płacicie mu za wyniki a nie za obecność w biurze. Jesli nie potrafi zmienic Gamonia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  1
  olga2@wp(2021-06-15)
 • @TeofilSkorupa - i bardzo dobrze, bo nie da sie juz czytac tych pana horoskopów
Reklama