
Po naszej interwencji stare wersalki, fotele i inne śmieci, które od dwóch miesięcy leżały na tyłach domu przy ul. 1 Maja 7, zostały stamtąd zabrane. Ale teraz wystawki miasto prowadzi tylko od maja do września. W pozostałych miesiącach elblążanie powinni na własny koszt dostarczyć takie odpady do ZUO. Jak będzie?
„Jesteśmy mieszkańcami bloku ZBK przy ul. 1 Maja 7. Z okien naszego mieszkania wyłania się widok zabudowanego śmietnika. Przynajmniej od dwóch miesięcy leżą przed nim, a właściwie na drodze przejazdowej, stare wersalki, dwa fotele, które któryś z lokatorów po wymianie na nowe po prostu wystawił do wyrzucenia.” (więcej o tym)
Z interwencją w tej sprawie, ale też z pytaniami, co robić w podobnych przypadkach (odpadów wielkogabarytowych), zwróciliśmy się do Rzecznika Prezydenta Elbląga, bo od 1 lipca tego roku to Miasto pobiera opłaty od mieszkańców za wywóz odpadów i to ono jest odpowiedzialne za gospodarkę odpadami komunalnymi.
Monika Borzdyńska, rzecznik Prezydenta Elbląga, odpowiada:
„Informuję, że w świetle obowiązujących przepisów prawnych to właściciel nieruchomości zapewnia czystość i porządek na swoim terenie. Sprzątanie terenów należących do właścicieli nieruchomości ani usuwanie nielegalnych wysypisk nie jest finansowane z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Odpady wielkogabarytowe (wersalki, fotele, szafy itp.) w Elblągu odbierane są przez gminę podczas tzw. wystawek organizowanych w okresie od maja do września zgodnie z harmonogramem, a tak zwane elektrośmieci (telewizory, lodówki) mieszkaniec ma obowiązek dostarczyć do Punktów Gromadzenia Odpadów Niebezpiecznych (których jest osiem na terenie miasta) lub do Zakładu Utylizacji Odpadów. Wykaz tych punktów dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta w zakładce „gospodarka odpadami komunalnymi”.
Gdy wystawek nie ma...
Pięć wiosennych i letnich miesięcy to pięć comiesięcznych wystawek. A co robić z dużymi odpadami od października do kwietnia, czyli przez większą część roku?
Monika Borzdyńska:

„Poza tzw. wystawkami przez cały rok, od poniedziałku do soboty, odpady wielkogabarytowe mogą być samodzielnie dostarczane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Mazurskiej 42, gdzie w ramach wnoszonej do Urzędu Miasta opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostaną nieodpłatnie przyjęte. Właściciel nieruchomości w takich przypadkach pokrywa jedynie koszty transportu odpadów. Warunkiem nieodpłatnego pozostawienia odpadów w PSZOK w przypadku mieszkańców jest okazanie dokumentu potwierdzającego zamieszkanie na terenie Elbląga, a w przypadku właścicieli nieruchomości zamieszkałych (zarządców) – kopii deklaracji złożonej w Urzędzie Miejskim.
Zamieszczone zdjęcie w portel.pl obrazuje nielegalne wysypisko utworzone w sąsiedztwie garaży na terenie administrowanym przez ZBK. Jako właściciel terenu ZBK uporządkuje [już uporządkował – red.] nielegalne wysypisko.”
Pytanie, jak do maja będą wyglądać okolice śmietników przy blokach, pozostaje otwarte.