UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Spichlerze mają dominować na wyspie

 
Elbląg, Spichlerze w przedwojennym Elblągu
Spichlerze w przedwojennym Elblągu

Nad Wyspą Spichrzów mają dominować dwa spichlerze, które mogą mieć nawet siedem kondygnacji. To jeden z zapisów planu zagospodarowania przestrzennego tej części miasta, nad którym dzisiaj debatowali radni z komisji gospodarki.

O projekcie uchwały w sprawie nowego planu zagospodarowania Wyspy Spichrzów pisaliśmy kilka dni temu. Dzisiaj na posiedzeniu komisji gospodarki miasta Katarzyna Wiśniewska, dyrektor departamentu urbanistyki i architektury Urzędu Miejskiego, odpowiadała na pytania radnych w tej sprawie. Szczególnie związane z kontrowersyjnym zapisem dotyczącym możliwości lokalizacji na terenie między mostami galerii handlowej.

- Chciałabym wszystkich uspokoić w sprawie zapisu o galerii handlowej. Nie będzie to wielkopowierzchniowy obiekt, jak to powszechnie rozumiemy. Taki zapis pochodzi ze studium uwarunkowań w 2010 roku i zgodnie z przepisami musiał się znaleźć w projekcie planu. Galeria może być zrealizowana w jednym lub dwóch planowanych spichlerzach, może to też być zabudowa parterowa, jak to widzimy na europejskich starówkach, gdzie obiekty handlowe i usługowe mieszczą się na parterze i możemy do nich wchodzić z zewnątrz lub poruszać się w nich wewnątrz gdy są połączone – wyjaśniał Katarzyna Wiśniewska. - Zapisy planu dotyczące kształtowania zabudowy, jej intensywności chronią przed stworzeniem na wyspie jednego obiektu wielkopowierzchniowego. Będziemy pilnować tego, by w procesie sprzedaży tych terenów osiągnąć efekt, jaki sobie zaplanowaliśmy.

Jak wynika z projektu planu zagospodarowania przestrzennego, na Wyspie Spichrzów dominować mają właśnie spichlerze – dwa budynki nawiązujące do historycznej zabudowy, które mogą mieć nawet 7 kondygnacji i będą mogły powstać w sąsiedztwie pubu położonego przy moście. Na pozostałym terenie maksymalna zabudowa będzie możliwa do 5 kondygnacji, a na terenach rekreacyjnych do 3 lub 4. Na parterach budynków mają znajdować się różnego rodzaju usługi, na wyższych kondygnacjach – mieszkania.

Plac w sercu Wyspy Spichrzów, zwany przez elblążan cyrkowym, ma być przeznaczony jako miejsce organizacji imprez, tak jak dotychczas, lub do wypoczynku. - Plac między ul. Tartaczną a Warszawską ma być terenem parkingowym z możliwością budowy parkingów wielokondygnacyjnych, kubaturowych – tłumaczyła Katarzyna Wiśniewska. - W północnej części wyspy, okolicach ul. Orlej, Szańcowej – ma pozostać bez zmian. Miejsce, w którym obecnie istnieje komis samochodowy, będzie przeznaczony pod mieszkania. Chcemy też otworzyć fosę na rekreację.

Jak dodała dyrektor departamentu urbanistyki i architektury, inspiracją dla tworzenia nowego planu był m.in. konkurs na opracowanie koncepcji urbanistycznej zagospodarowania Wyspy Spichrzów z 2013 roku. Nagrodzone prace do dzisiaj można oglądać na stronie internetowej urzędu.

Głosowanie nad nowym planem zagospodarowania Wyspy Spichrzów odbędzie się 24 września na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Radni zapewne poprą uchwałę, która powinna wejść w życie w ciągu kilku miesięcy od uchwalenia. Będzie podstawą do przygotowania przetargów związanych ze sprzedażą poszczególnych działek.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Cyrk to teraz jest na przeciwko pubu
 • 20 lat temu nie można było tego zrobić? I co z dojazdem do tego miejsca? 2 zakorkowane mosty nie dadzą rady tego obsłużyć, a komuszki wróblewskiego jeszcze zamknęły most zwodzony na starówce potęgując problem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  6
  Akcja Słup(2020-09-21)
 • dajcie grunt plebanom zwietrzą interes szybciutko
 • RobertKoliński Cel tej akcji jest zatem jasny - nie chodzi o odtworzenie historycznej Wyspy Spichrzów, tylko o opędzlowanie jej powierzchni chciwej deweloperce, która postawi tam włodarzom betonowe molochy i wielokondygnacyjne parkingi. Ciekawe, czy ich "historyczność"będzie również polegała na opatuleniu ramą z kamieniczkopodobną plandeką i zdjęciem budynku na niej, jak to planowała zrobić ta sama władza w przypadku poprzedniego poronionego (wtedy zarzuconego)pomysłu z garażowcem na Starówce? Pomimo zorganizowania miejskiego konkursu na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów i wielu ciekawych przedstawionych tam pomysłów, to przez 7 lat nie udało się tej ekipie stworzyć jednego, spójnego planu zagospodarowania tego terenu. Dziś wybiera się za to na łapu-capu mniej lub bardziej ciekawe z tamtych pomysłów i próbuje z nich ułożyć jakieś horrendalne puzzle, które mają sprawiać wrażenie przemyślanego planu działań. Chciałbym zapytać publicznie - kto konkretnie jest w ratuszu odpowiedzialny za wybór tych pomysłów z prac konkursowych i przeflancowanie ich w ten planistyczny patchwork? Możemy poznać nazwiska? Hashtagi: #WyspaSpichrzow, #elblag, #samorzad, #szkodnictwo
 • @RobertKoliński - Krótko i uczciwie. Ile dokładnie głosów Pan miał w ostatnich wyborach?
 • RobertKoliński Dokładnie 531 sztuk - za mało żeby w pojedynkę powstrzymać festiwal urzędowych głupot, których świadkami jesteśmy od lat, ale wystarczająco dużo, żeby w imieniu rozsądnych mieszkańców o rozum w mieście się upomnieć. A anonim to jest mężczyzną, kobietą, osobą binarną czy ratuszowym troll-botem, że tak odwdzięczę się szczerym pytaniem?
 • wrocil razem z koronawirusem, przypadek?
 • Konkurs z 2013 roku. .. .. - 7 lat minęło i nic nie zrobiono. Jak długo jeszcze?
 • @RobertKoliński - Towarzyszu brakowało nam Twoich głupich komentarzy byłeś jesteś i zostaniesz lewackim gamoniem
 • gdyby ruskie mieli atakowac :D elblag wystarczy ze wyciagna stare mapy poniemieckie, bo tu to tylko malpowac potrafia
 • buehehehe, powinni zająć się obecną architekturą, a nie jakąś wybująłą. .A już były takie nudy jak u nudystów na recepcji, gdzie wchodzaą dopiero ubrane panie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  zajęty(2020-09-21)
 • Budujcie A nie gadanie niepotrzebne.
Reklama