UWAGA!

Spółka od czystości przyklepana

 Elbląg, MPO i PDiM mieszczą się obecnie w jednej siedzibie przy ul. Szańcowej. Wkrótce przejdą do historii
MPO i PDiM mieszczą się obecnie w jednej siedzibie przy ul. Szańcowej. Wkrótce przejdą do historii (fot. AD, archwium portEl.pl)

Radni poparli pomysł utworzenia nowej miejskiej spółki, która będzie się zajmować czystością i porządkiem. „Za” głosowały dzisiaj na sesji Rady Miejskiej 24 osoby, jedna się wstrzymała. A to oznacza, że Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów zostaną zlikwidowane. W ich miejsce powstanie Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Cała operacja jest przeprowadzana po to, by miasto nie musiało organizować przetargów na utrzymanie porządku na ulicach czy chodnikach, remonty cząstkowe dróg i wywóz śmieci z części sektorów. Tym wszystkim, w drodze zamówienia z „wolnej ręki”, czyli w tak zwanym systemie „in-house” ma zająć się Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Decyzja samorządu jest także podyktowana pogarszającą się kondycją finansową spółek MPO i PDiM, którym – jak twierdzą władze miasta – wkrótce i tak groziłaby upadłość.
         - Braliśmy różne warianty pod uwagę, jak państwo pamiętacie. Sprzedaż MPO była jednym z nich, ale nie doszła do skutku z powodu braku chętnych. Ustawa in-house daje nam nowe możliwości, dzięki którym szeroko pojęta gospodarka komunalna może być realizowana przez miejskie spółki bez ogłaszania przetargów. Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień. Systematycznie - jeśli Rada Miejska zaakceptuje pomysł utworzenia nowej spółki – będzie przejmować poszczególne zadania wraz z terminem zakończenia dotychczasowych umów z wykonawcami – mówił kilka dni temu na konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       Radni poparli pomysł, choć na komisjach Rady Miejskiej zgłaszali swoje wątpliwości. Jedną z nich było ryzyko wyższych cen za usługi miejskiej spółki, na przykład za wywóz śmieci. - Nie wszystkie sektory będą przekazane miejskiej spółce, na część ogłosimy przetarg, więc będziemy mogli na bieżąco monitorować, czy występują różnice w ofercie prywatnych podmiotów i EPGK – uspokajał wiceprezydent Janusz Nowak. - Wszyscy pracownicy MPO i PDiM przejdą do nowej spółki, z czasem może się okazać, że konieczna będzie dodatkowa rekrutacja
       Przypomnijmy, że EPGK utworzą wspólnie miasto i Zakład Utylizacji Odpadów. Samorząd przekazuje aportem działkę na Modrzewinie, na której ma powstać w przyszłości baza firmy, a ZUO – 1,1 mln złotych w gotówce, które mają być przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu.
       Dzisiaj na sesji radni nie mieli już pytań do projektów uchwał w sprawie utworzenia EPGK oraz rozwiązania MPO i PDiM. 24 osoby poparły pomysł utworzenia spółki, jedna wstrzymała się od głosu.
      
RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nagle przestało się podobać mpo? Gdzieś tu widze drugie dno. Ciekawe gdzie interes ma władza. Nie żebym był przeciwny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  4
  Żul ze śmietnika (2017-03-30)
 • dawać czyża na prezesa ino szybko on sie zna buha ha
 • Tu jest kasa, tam są długi, tu się połączy i skorzysta ktoś drugi.
 • Komuno wróć! Najlepsze konfitury to publiczne konfitury!
 • podwyżka za wywóz śmieci przesądzona
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  internacjonal(2017-03-31)
 • Radni nie mieli wątpliwości. Mieszkańcy jak widać po ilości komentarzy też nie mają. Działanie RM i Prezydenta oceniam jako jawny przekaz dla innych firm budżetowych – możecie źle zarządzać, mieć bajzel, przynosić straty, trwonić pieniądze. Nie szkodzi - jesteście bezpieczni. W ostateczności wymyślimy jakąś spółkę scalającą, damy pieniądze ( nie swoje) i jeszcze zyskamy poparcie wyborców. Np. ładnie brzmi Spółka Elbląskie Ciepło i Woda. Bardzo trafnie niedawno Prezydent powiedział dokonując podziału firm usługowych i konkurujących na rynku usług - „wspierajmy swoich”. Rządzą swoi, wspierają swoich a mieszkańcy płacą i też wspierają. No bo przecież prywaciarz to…. .W genach ta niechęć do prywatyzacji i umiłowanie gospodarczej komuny tkwi u mieszkańców - co bardzo się podoba rządzącym z PiS i PO. To gwarancja wyborczych sukcesów przez lata. Czerwony
 • Jak ktoś jest chamem to się należy.
 • za tą jedną decyzję należy się radzie miasta referendum i wykopanie na zieloną trawkę, mieli gdzieś ekonomię bo przecież biedny Elbląg - to jest ich nieopatrzny wyborca - poniesie koszty tej bzdury, bo jak mieliby dać kasę z własnych kieszeni to może przez chwilkę by pomyśleli co robią
Reklama