UWAGA!

Śruta przypłynie bez przeszkód

 
Elbląg, Senator PO Witold Gintowt-Dziewałtowski cieszy się z finału swojej pracy, czyli z nowelizacji ustawy o ochronie roślin
Senator PO Witold Gintowt-Dziewałtowski cieszy się z finału swojej pracy, czyli z nowelizacji ustawy o ochronie roślin (fot. arch. AD)

Od sierpnia do elbląskiego portu będą mogły zawijać barki m.in. ze śrutą sojową w nieograniczonej ilości. Nie będzie bowiem konieczności przeprowadzania odpraw fitosanitarnych. Zdaniem senatora PO Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego, taka zmiana w przepisach umożliwi wzrost zatrudnienia i lepsze zaopatrzenie polskiego rolnictwa w pasze.

- Problem polega na tym, że mamy w Polsce przepisy dużo ostrzejsze niż te, które obowiązują w całej Europie – mówił w październiku 2013 r. senator Witold Gintowt-Dziewałtowski. - Według polskiego prawa bowiem wszystkie towary pochodzenia roślinnego wymagają odprawy fitosanitarnej.
       By to zmienić trzeba, było znowelizować przepisy w ustawie o ochronie roślin. Chodziło o to, by był jasny zapis mówiący o tym, które towary roślinne podlegają odprawom fitosanitarnym, a które nie. Tego rodzaju nowelizację elbląski senator napisał w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i przedstawił Senatowi. Tak mówił jesienią 2013 r. Prace dobiegły końca i w ubiegłym tygodniu prezydent RP podpisał końcowy dokument, który w najbliższych dniach zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw, a wejdzie w życie w sierpniu. Co to oznacza dla elbląskiego portu?
       - Na mocy znowelizowanej ustawy także śruta sojowa będzie mogła być sprowadzana do Elbląga bez odpraw fitosanitarnych, w nieograniczonych ilościach. A to jest o tyle ważne, że w obwodzie kaliningradzkim jest duża rafineria soi, która przerabia setki tysięcy ton surowca, a z odpadem, czyli właśnie ze śrutą, nie ma co zrobić. Nasi producenci pasz mogliby ją wykorzystać - przekonywał i nadal przekonuje senator Witold Gintowt-Dziewałtowski. Zapowiada również wzrost zatrudnienia.
       Port elbląski będzie mógł przyjmować nieograniczone ilości m.in.: świeżych warzyw, ziarna zbóż (z wyjątkiem pszenicy, żyta i pszenżyta pochodzących z niektórych państw Ameryki Płn., Azji i Afryki – nie dotyczy to Federacji Rosyjskiej), prawie wszystkie rodzaje drzewa z drzew liściastych, świeże owoce (poza m. in. owocami cytrusowymi).
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama