UWAGA!

To było nasze marzenie

 
Elbląg, Leczenie nigdy nie jest przyjemne, ale warto, aby odbywało się w jak najlepszych warunkach
Leczenie nigdy nie jest przyjemne, ale warto, aby odbywało się w jak najlepszych warunkach (fot. AD)

To, że ktoś na niego choruje jest przypadkiem. Może się to przytrafić każdemu, bez względu na wiek, płeć czy status majątkowy. Liczy się szybka diagnoza oraz sprawne i ciągłe leczenie. Od początku tego roku na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego funkcjonuje Centrum Radioterapii i Usprawniania, które jest ważnym ogniwem w procesie leczenia raka. - To było nasze marzenie – powiedział o placówce Marek Pietruszka, dyrektor ds. lecznictwa w WSZ, podczas dzisiejszego (15 października), uroczystego otwarcia Centrum. Zobacz więcej zdjęć.

Jest jedną z trzech metod, obok chemioterapii i chirurgii, którą leczy się raka. Jej wysoka efektywność sprawia, że stosuje się ją, na różnym poziomie leczenia, u połowy pacjentów z nowotworem. Wcześniej elblążanie, którzy musieli skorzystać z radioterapii byli zmuszeni jeździć do Gdańska czy Olsztyna. Od stycznia tego roku mogą to robić w Elblągu, w Centrum Radioterapii i Usprawniania, które posiada zarówno Zakład Radioterapii, jak i Oddział Radioterapii.
       - Pacjenci często leczą się przez sześć, siedem tygodni. To nie jest kwestia pojedynczego wyjazdu do Gdańska czy Olsztyna. To długotrwałe leczenie, wielu chorych spędzało czas w gdańskim lub olsztyńskim szpitalu, teraz mogą mieszkać w domu, w Elblągu i przychodzić do nas raz dziennie na krótkotrwały zabieg. Liczba aparatów do radioterapii w województwie pomorskim i warmińsko- mazurskim jest wciąż niska, druga sprawa to ogólna dostępność do leczenia radioterapią. W tej chwili mamy sześć urządzeń, trzy w Elblągu, trzy w Olsztynie. Technologicznie jesteśmy porównywalni – wyjaśnia Andrzej Badzio, dyrektor medyczny Ośrodka Radioterapii. - To, co jest cenne to fakt, że mamy trzy takie same urządzenia. Umożliwia to ciągłe leczenie pacjentów, w przypadku awarii czy przeglądu nie ma takiego problemu, że chorzy mają przerwę w leczeniu.
       W Zakładzie Radioterapii znajdują się zatem m.in. trzy nowoczesne pracownie akceleratorów, gabinety lekarskie, modelarnia, pracownia tomografii, pomieszczenia planowania leczenia czy zakład fizyki medycznej, a także pracownia rezonansu magnetycznego. Dla tych, którzy muszą dojeżdżać przygotowano oddział, gdzie dostępne jest 50 łóżek ( 2- i 3- osobowe pokoje), istnieje również pokój gościnny.
       Od stycznia tego roku z placówki skorzystało ok. 700 pacjentów, a budowa Centrum pochłonęła ok. 60 mln zł.
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama