UWAGA!

To jeszcze nie budowa, trwają prace archeologiczne

 Elbląg, To jeszcze nie budowa, trwają prace archeologiczne
(fot. Anna Dembińska)

Teren naprzeciwko I Liceum Ogólnokształcącego został ogrodzony, pojawił się na nim sprzęt budowlany. To jeszcze nie początek inwestycji, ale rozpoczęcie badań archeologicznych. - Dopiero po wynikach badań będziemy projektować inwestycję zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków – dowiedzieliśmy się w elbląskiej firmie Mytych, która jest właścicielem działki.

Firma Mytych wygrała przetarg na działkę przy ul. Przy Bramie Targowej w czerwcu ubiegłego roku. Za grunt o łącznej powierzchni 1,6 tys. mkw zapłaciła 650 tysięcy złotych. Jest to teren w granicach Starego Miasta, więc jest objętych ochroną konserwatorską.

W ostatnich dniach działka została ogrodzona, wjechał na nią sprzęt budowlany. - To nie jest jeszcze początek inwestycji. Rozpoczęliśmy badania archeologiczne. Dopiero po wynikach badaniach będziemy projektować inwestycję zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków – usłyszeliśmy w firmie Mytych.

- Firma ZUB Mytych dostała pozwolenie na przeprowadzenie sondażowych badań archeologicznych na działce przeznaczonej pod inwestycję. Po przeprowadzeniu badań sondażowych, wyznaczony zostanie obszar pełnych badan archeologicznych, których wyniki pozwolą przystąpić do projektowania nowego obiektu w tym miejscu - poinformował nas Sławomir Mioduszewski, szef elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. 

Dodajmy, że plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu wskazuje, że dopuszczalna jest tu zabudowa mieszkaniowa wraz z nieuciążliwymi usługami (handel i gastronomia) oraz biurowa.

„Należy odtworzyć rysunek sylwety miasta zbliżony do historycznego – głównie poprzez budowę nowych domów o tradycyjnych gabarytach i harmonijne zestawienie nowej zabudowy z dawną architekturą monumentalną. Kamienice należy projektować w indywidualnych, współczesnych formach architektonicznych, eliminując styl historyzujący; dopuszcza się możliwość stosowania historycznego detalu, w sposób niesugerujący, że kamienica jest obiektem zrekonstruowanym lub oryginałem z określonej epoki stylowej. Projektowana architektura musi nosić znamię czasu i miejsca, w którym powstała, a jednocześnie wykazywać się uniwersalnymi walorami estetycznymi – czytamy między innymi we wskazaniach konserwatora zabytków.

W kamienicy, która znajdowała się na tej działce jeszcze kilkadziesiąt lat temu, funkcjonowała m.in. plebania.

 

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama