UWAGA!

Tradycyjne żarówki znikną ze sklepów

We wrześniu ze sprzedaży wycofane zostaną wszystkie żarówki o mocy powyżej 80 W oraz wszystkie żarówki mleczne i kolorowe. W zamian mamy kupować ich energooszczędne odpowiedniki.

Nowy przepis w całej Unii Europejskiej, a więc także w Polsce, wprowadza dyrektywa Komisji Europejskiej. W 2010 roku ze sklepów znikną żarówki 75 W, w 2011 roku - 60 W, a w 2012 r. - żarówki 40 i 25 W. W sklepach będzie można kupić tylko ich energooszczędne odpowiedniki.
       - W żarówkach tradycyjnych energia przez nie pochłaniana jest w niedużym stopniu przemieniona na światło. Większość jest przemieniona w ciepło i tym samym marnowana - tłumaczy Jarosław Badowski z firmy Polamp. - Świetlówka energooszczędna jest pod tym względem dużo bardziej wydajna, tzn. energia pobierana przemieniona jest w większości na światło, a nie ciepło.
       Żeby zaoszczędzić, trzeba jednak najpierw więcej wydać. Różnica w cenie pomiędzy zwykłymi żarówkami, a energooszczędnymi jest duża, ale koszty szybko się zwracają.
       - Zwykła żarówka kosztuje 1-2 złote, energooszczędne źródło światła to koszt od 6 do 40 złotych. Oszczędność wynosi średnio 70 procent, np. jeśli tradycyjną żarówkę 100 W zastąpimy świetlówką 18-20 W. Nie stracimy także na jakości, strumień świetlny będzie bardzo zbliżony - dodaje Jarosław Badowski.
       Jeśli w żyrandolu trzy żarówki 100 W wymienimy na świetlówki o takiej samej mocy (ale 20 W), to już po roku zaoszczędzimy 107,91 zł, a podczas całego okresu użytkowania świetlówki (8 lat) - zyskamy 863,28 zł.
       Żarówki można wymieniać stopniowo, tym bardziej, że sklepy mogą sprzedawać starsze modele do czasu wyczerpania zapasów.
      
      
kojot
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wszystkie świetlówki zawartą rtęć, Nie wolno ich wyrzucać do zwykłego kosza. Styczność z rtęcią powoduje zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.
 • Teraz, gdy zniknie tania alternatywa, producenci kompaktów szybko się postarają o wzrost cen, bo nie bedziemy miec innego wyjścia jak kupić. .. Lobby musiało nad tym długo pracować. .. ; )
 • To powiedz, proszę, gdzie je wyrzucać. W Elblągu nie ma sensu segregować śmieci, bo nie mamy odpowiednich śmietnisk. Jest niewiele pojemników do segregacji, ale one i tak nie zdają egzaminu. Bo co się potem dzieje z tymi śmieciami. .. A olej z patelni lejemy do zlewu - co jest katastrofą! I co z tym zrobić?????
 • i tak setek nikt nie kupował ale niedługo także mają zniknąc 60 tki
 • I nastanie ciemność. .. Zwiększy się też wskaźnik urodzeń. .. :P
 • Według mnie to bardzo dobry pomysł. Osobiście nie szukałbym w tym jakiś teorii spiskowych, myślę, że jest to naturalna kolej rzeczy, prędzej czy później i tak by weszły. Cały cywilizowany świat szuka oszczędności i nowych technologii które pozwolą wyeliminować tradycyjne źródła energii, ja osobiście cieszę się z tego. Czekam tylko na samochody hybrydowe lub całkowicie elektryczne, ach ta cisza na ulicach. Co do cen to uważam, że już niebawem pojawią się inne firmy i ceny będą spadały takie już jest prawo rynku, dąży do równowagi. :)
 • Przyszłość to żarówko led, albo oled
 • ja już używam żarówki LED, pobiera 1,1W a świeci jak klasyczna 40.jest zupełnie zimna po 10 godzinach pracy. Jeszcze tylko kolor światła wymaga dopracowania. To jest dopiero oszczędność (cena 40 zł).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  popkorn24(2009-08-21)
 • Związek Socjalistycznych Republik Europejskich wprowadza kolejny totalitarny przepis. Czy to nie decyzją konsumenta powinno być, w jakim procencie zamienia prąd, za który płaci, w promieniowanie widzialne, a w jakim w podczerwone?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krystus(2009-08-21)
 • Żarówki LED świecą ponad 100 tysięcy godzin czyli ok. 11 lat ciągłej pracy, przy czym częste włączanie i wyłączanie nie skraca ich żywotności. Dla porównania, trwałość żarówek żarowych wynosi około 600 godzin, a żarówek energooszczędnych około 6000 godzin. Sprawność, zwykle zarowki maja 14 - 17.5 lumena z 1 wata, halogenowe 16 - 21 lumenow /wat (dla lamp 2000 godzinnych) a LED 60 - 100 lumenow /wat
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mega afro(2009-08-21)
 • Trzeba pamiętać przy kupowaniu żarówki led aby miała co najmniej 700 lm (lumenów) jest to odpowiednik 60-75w. Dużo dostępnych żarówek led ma po 300 400 lm i sa po prostu za ciemne na główne światło w mieszkaniu, ale bardzo dobre dla dziecka w pokoju gdy lubi zasypiać przy włączonym świetle
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ledowiec(2009-08-21)
 • Miszkurka2000 W żyrandolu 3 żarówki 100W ? Jezu - kto tak ma? No chyba że w firmie - ale w firmie żyrandol? :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Miszkurka2000(2009-08-21)
Reklama