UWAGA!

Trwa wyprowadzka, będzie rozbiórka

 
Elbląg, Do końca miesiąca budynek przy ul. Ratuszowej 10 będzie pusty i gotowy do rozbiórki
Do końca miesiąca budynek przy ul. Ratuszowej 10 będzie pusty i gotowy do rozbiórki (fot. WS)

Przedwojenny budynek przy ul. Ratuszowej 10 zniknie niebawem z mapy miasta. Prawie wszystkie firmy i organizacje, które miały w nim swoje siedziby, wyprowadziły się. Termin całkowitego opróżnienia obiektu prezydent przedłużył do końca sierpnia. Rozbiórka jest konieczna w związku z przebudową ul. 12 Lutego.

Budynek przy ul. Ratuszowej 10 był własnością Stronnictwa Demokratycznego oraz Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Jednak, gdy w styczniu 2010 roku uprawomocniło się zezwolenie wojewody warmińsko-mazurskiego na realizację inwestycji drogowej pn. „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 504 w Elblągu – 12 Lutego” nieruchomość stała się z mocy prawa własnością Zarządu Województwa. Administrowaniem budynku zajął się Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu.
       - Zgodnie z umową o administrowanie, ZBK zawarł umowy najmu z dotychczasowymi użytkownikami budynku – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Wszyscy użytkownicy powiadomieni zostali o planowanej w szybkim czasie rozbiórce budynku, jak również w umowach najmu znalazły się stosowne w tej sprawie zapisy.
       W lipcu br. Departament Zarządu Dróg skierował pismo do ZBK, w którym zobowiązał Zarząd do całkowitego uwolnienia budynku w terminie do 16 sierpnia w związku z rozpoczęciem robót budowlanych związanych z przebudową ulicy 12 Lutego. ZBK rozwiązał więc wszystkie umowy, w tym najmu i z dostawcami mediów (o dostawę wody, odprowadzenie ścieków, dostawę energii cieplnej i prądu). Za zgodą prezydenta Elbląga termin opróżnienia budynku przesunięty został do końca sierpnia 2011 r.
       - Budynek przy ul. Ratuszowej 10 jest zlokalizowany jest w obrębie pierwszego etapu inwestycji, która polega na przebudowie skrzyżowania ulic Gen. Grota - Roweckiego – 12 Lutego – wyjaśnia Łukasz Mierzejewski. - Zgodnie z projektem przebudowy, poszerzony zostanie wlot na skrzyżowanie od ul. Grota – Roweckiego przez budowę dodatkowego pasa ruchu na dla skręcających w prawo. Nastąpi także poszerzenie pasa drogowego ul. 12 Lutego wynikające z budowy pasa dzielącego oraz dwóch jezdni w ciągu tej ulicy.
       - Zakończyło się postępowanie przetargowe, w wyniku którego został wyłoniony wykonawca przebudowy - dodaje Łukasz Mierzejewski. - Wykonawcą robót została firma EUROVIA Polska S.A. W minionym tygodniu został przekazany plac budowy. Aktualnie wykonawca ma przedstawić harmonogram robót, który musi zostać zatwierdzony przez Inżyniera Kontraktu i Departament Zarząd Dróg. Po zatwierdzeniu harmonogramu nastąpi rozpoczęcie prac.
       W 2010 r., również w związku z planowaną inwestycją drogową,  z ul. 12 Lutego zniknął „czerwony domek”, czyli willa z 1904 r. Został przeniesiony na Wyspę Spichrzów.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • hehehe kolejna perełka ginie z naszego pięknego miasta
 • A czy tego budynku nie mozna tez gdzies przeniesc?
 • Czy wg planu przebudowy "zniknie" również okazały kasztanowiec stojący teraz przy przejściu dla pieszych (częściowo widoczny na zdjęciu po prawej). Jest to tak wspaniały okaz że powinien być pomnikiem przyrody, ale skoro poszerzeniu ulegnie łuk Grota-12Lutego to kasztanowiec stanie na drodze tego łuku. Planiści drogowi - PAMIĘTAJCIE, że ścięcie takiego drzewa zajmie drwalom pół godziny, ale wyrośnięcie takiego okazu to długość waszego, planistycznego życia, w zanieczyszczonym powietrzu ze spalinami. Apeluję do wszystkich pobliskich mieszkańców aby zaalarmować społeczność jak odpowiednie "służby" ustawią się z piłami.
 • Burzyć to co przeszkadza i unowocześniać miasto !!!!!
 • A tonwszystko dzięki czyjęjś głupocie bo ktoś wymyślił że tramwaj musi jezdzić 12 lutego o ludzka głupoto a czy nie można by go puścić prosto w kierunku ogólniaka 1 co za głąby myślą nad tym
 • GMAK nie denerwuj się. Posadź ze dwa drzewa i nie przeszkadzaj w rozbudowie i tak zatłoczonych ulic. Masz drzew do oporu w Bażantarni. Jak widzę takich pseudo zielonych to zbiera mi się. Ekolodzy za dychę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  agenciura(2011-08-19)
 • Zniknie na całkiem czy zostanie przeniesiony? Pewnie zbyt młody, żeby godny był odbudowy w innym miejscu. A szkoda, bo architektonicznie ciekawy.
 • Zgadzam się z przedmówcą - unowocześniać Elbląg, czyli burzyć budynki, poszerzać drogi, budować parkingi i centra handlowe!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łukasz23(2011-08-19)
 • Popieram akcję ratujmy drzewa w Elblągu. Nie mogę patrzeć, jak ścinane są piekne drzewa, a to beznadziejne przycinanie gałęzi wtedy kiedy ptaki mają gniazda doprowadzają mnie do rozpaczy. Wycięto piekne drzewa i świerki na Nowowiejskiej, ale jak p. Kleina - rzeczniczka UM Elbląg - powiedziała, że posadzi się nowe. Tyle, że ja już nie doczekam takich pieknych drzew. Na ulicy Agrikola usechł zabytek przyrody - turecki orzech - żadne służby go nie ratowały. Ratujmy zielone płuca Elbląga
 • Do Agencury a w czym przeszkadzają Ci ekolodzy i zieloni. Bażantarnia to jedno a i tam trwaja bez przerwy wycinki. Nie można w imię cywilizacji niszczyć wszystkiego wokól siebie. Elbląg zawsze był zielonym miastem i tak niechaj pozostanie
 • Platan widoczny na górze w tle chyba też poleci pod topór.
 • Przecież ten Pan Nowaczyk jest gorszy od Słoniny, nie zrobił nic, jedzie na starych sprawach. Jak tam produkcja kutrów, nie ma, inwestorów na Modrzewinie nie ma, pomomo zapowiedzi. Pan Nowaczyk zaprasza na Swieto Chleba, to jakieś jaja, na chleb trzena mieć, przy nim corza mnie ludzi ma. Aby do nastęonych wyborów.
Reklama