UWAGA!

Tunel czy wiadukt? Jak połączyć Zatorze z resztą miasta

 Elbląg, Czy w tym miejscu będzie tunel czy wiadukt? Odpowiedź ma dać dokumentacja, którą przygotują projektanci
Czy w tym miejscu będzie tunel czy wiadukt? Odpowiedź ma dać dokumentacja, którą przygotują projektanci (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Na to pytanie mają odpowiedzieć projektanci, bo ratusz właśnie ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji. Urzędnicy zakładają, że projekt układu komunikacyjnego w okolicach ulicy Lotniczej będzie gotowy do końca maja przyszłego roku. Szybciej ma być otwarty przejazd z ulicy Akacjowej do Lotniczej.

Dyskusje na temat skomunikowania Zatorza z resztą miasta trwają od lat. W 2012 roku poprzednie władze Elbląga przygotowały cztery warianty takiego połączenia, w konsultacjach społecznych zwyciężyła koncepcja budowy wiaduktu w ciągu ulicy Lotniczej i to tę inwestycję mają zaprojektować specjaliści. Ponadto firma projektowa, która wygra przetarg ogłoszony przez obecnego prezydenta, ma przygotować projekt połączenia ulicy Akacjowej z Lotniczą oraz studium wykonalności, które określi, czy i w jakim zakresie jest możliwa budowa tunelu w ciągu ul. Lotniczej i czy będzie ona bardziej opłacalna od wiaduktu. Oferty zainteresowane firmy mogą składać do 8 września. Zwycięzca przetargu będzie musiał przygotować całą dokumentację do końca maja przyszłego roku.
       - Nie czekając na te rozstrzygnięcia, miasto jak najszybciej udrożni połączenie ulicy Akacjowej z Lotniczą, by mieszkańcy nie musieli czekać w korkach przed przejazdami kolejowymi. Dołożymy wszystkich starań, by stało się to jeszcze w tym roku – informuje Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
       Droga z Akacjowej do Lotniczej przebiega przez teren byłych koszar, których właścicielem jest miasto. Na odcinku około 100 metrów droga leży jednak na terenie Aeroklubu Elbląskiego. Władze miasta zapowiedziały, że będzie prowadzić rozmowy na temat przejęcia tego gruntu od aeroklubu.
       - Istnieje też możliwość skorzystania z przepisów specustawy drogowej, która umożliwi realizację tej inwestycję bez zgody właściciela gruntu – zapowiada Monika Borzdyńska.
       W takiej sytuacji właściciel gruntu musi otrzymać odszkodowanie. Co na to Aeroklub? Tego niestety nie udało nam się dowiedzieć, dyrektor Aeroklubu Elbląskiego jest na urlopie i nie odbiera telefonów.
      
RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama