UWAGA!

Tyle ma kosztować drugi etap budowy drogi wodnej do Elbląga

 Elbląg, Most pontonowy w Nowakowie ma być zastąpiony przez obrotowy
Most pontonowy w Nowakowie ma być zastąpiony przez obrotowy (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Aż dziewięć firm wystartowało w przetargu na drugi etap budowy drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Obejmie on m.in. pogłębienie toru wodnego na rzece Elbląg o długości 10 km i budowę mostu w Nowakowie. Urząd Morski w Gdyni na ten cel przeznaczył w sumie 687 mln złotych.

Pierwszy etap budowy drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, czyli budowa kanału przez Mierzeję, przebiega zgodnie z harmonogramem. Dzisiaj otwarto oferty w przetargu na drugą część robót. Obejmie ona między innymi budowę mostu obrotowego w Nowakowie wraz z drogą powiatową i ścieżką pieszo-rowerową o długości 1,5 km, a także przebudowę (pogłębienie) toru wodnego na odcinku ok. 10 km na rzece Elbląg. Wszystko ma być gotowe w ciągu 30 miesięcy od daty zawarcia umowy z wykonawcą.

Kto wygra przetarg? Decyzja komisji zapadnie zapewne w ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy. Dzisiaj wiadomo, że o to zamówienie ubiega się aż dziewięć firm. Oferty opiewają na kwoty od 492 mln złotych do 968 mln złotych. Najtańszą złożyły: polsko-francuskie konsorcjum firm z jego liderem Warbudem oraz Budimex (574 mln zł). W szacunkowych kosztach inwestycji, określonych przez Urząd Morski w Gdyni (687 mln zł), zmieściło się jeszcze konsorcjum firm spod szyldu NDI (630 mln zł), które obecnie realizują prace związane z przekopem Mierzei. Każda ze startujących w przetargu firm zobowiązała się do skrócenia czasu realizacji inwestycji o sześć miesięcy i udzieli 5-letniej rękojmi na wykonane prace. 

 

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama