UWAGA!

W przyszłym roku pod Katedrą

 Elbląg, W przyszłym roku pod Katedrą
fot. arch. portEl.pl

Kiedyś planowano tam utworzenie ogródka archeologicznego, swego rodzaju muzeum na wolnym powietrzu. Z czasem z pomysłu zrezygnowano, teraz na tym miejscu ma powstać fontanna, interaktywna tablica, w której znajdą się treści przede wszystkim o charakterze informacyjnym oraz forum rekreacyjno- edukacyjne. Rewitalizację przejdzie również wieża Katedry św. Mikołaja i zostanie udostępniona turystom. A to wszystko już w przyszłym roku.

Kilka lat temu ówczesne władze planowały w tym miejscu utworzenie ogródka archeologicznego. Miało to być muzeum na wolnym powietrzu, gdzie każdy mógłby oglądać efekty pracy archeologów. Była to jednak tylko koncepcja, z czasem pomysł ten upadł. Ostatecznie okazało się, że przed Katedrą stanie m.in. fontanna, a na wieży kościoła pojawi się punkt widokowy. Teren ten objęty jest ochroną konserwatorską. Inwestycja dofinansowana jest środkami unijnymi (ponad 3,7 mln zł) – w lutym br. umowę w tej sprawie podpisał były już prezydent Grzegorz Nowaczyk oraz władze województwa warmińsko- mazurskiego.
       W połowie października miasto ogłosiło przetarg na wykonanie projektu rewitalizacji oraz wykonania prac na wieży katedralnej i placu przed Katedrą. Planuje się, że prace budowlane na placu zostaną zakończone 30 czerwca 2014 r., natomiast te na wieży 10 listopada, również w przyszłym roku. Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego na razie trwa badanie ofert, wiadomo jednak, że wpłynęło ich pięć.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • aha. .zrezygnowano. .a mozna widziec ile kosztowalo ulozenie tej kostki i murkow i do czego one mialy sluzyc i po co te kwadracili z liczbami przy nich?
 • To jak ze stadionem i basenem. Zrezygnowano, zdecydowano i powstanie już w przyszłym roku :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  InnyAnonim(2013-11-18)
 • Proponuje nic innego tylko jak na każdym normalnym starym miescie jest RYNEK czyli duzy plac na wszystkie imprezy okolicznościowe w miescie a miejsca jest dużo od katedry do samego bulwaru a i by katerda ładnie wyglądała z takim ładnym rynkiem. prosty pomysl można wykonać i wcale az nie takie koszta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  0
  NE-PL-NL(2013-11-18)
 • Ta fontanna to potrzebna miastu jak pryszcz nie4 będe pisał gdzie każdy wie wy nie potraficie utrzymać tych co sa na Placu Słowianskim jak nawaliła za komuny to stoi nieczynna do dziś na I maja zmiejszona okrojona a ta co ccecie wybudowac to będzie pomnik waszej głupoty za 3,7 miljona nigdy nie zagłosuję na Pana Panie Wilk nu pagadij gdyby to była studnia Neptuna na Starym Rynku to tak tam jest miejsce fontanny może lepiej niech pan wybuduje ją sobie na dziedzińcu prezydium daj człowieku lepiej tą kasę niech ludzie zdecydują co za nie zrobić jak nie macie rozumu kolejne wyrzucone pieniądze w błoto lepiej odnowić basen na Spacerowej na to kasy nie ma bo ktoś już wziął kasę za projekt gdyby głupota mogła fruwać to ta wasza fontanna latała by jak F16 kto podejmuje takie decyzje gdy na spłatę obligacji wydaje się nowe obligacje takimi głupotami nigdy nie wygra Pan kolejnych wyborów
 • Ten pomysł to wyrzucanie pieniędzy, których ponoć miasto nie ma. Fontanna juz jest na Pl Słowiańskim i trzeba ją tylko dobrze wykorzystać. Rynek - jak proponuje NE-PL-NL miedzy kościołem a bulwarem to dobry i niekosztowny pomysł, kilka dni w tygodniu mógłby służyć jako targ, na imprezy, przy szczególnych okazjach jako parking. Jak najszybciej Stary Rynek powinien być otwarty dla ruchu aut i dla parkowania, bo Starówka tego potrzebuje by wyrwać się z codziennego uśpienia, marazmu i totalnego depresyjnego smutku. Na ogromnym, bez przeznaczenia placu miedzy Hotelem Elbląg, a bulwarem powinien powstać skromny park z estradą / muszlą koncertową usytuowaną przy hotelu
 • Fontanna za 3.700.000.-? Nie "za tanio"przypadkiem? Za te prawie 4 miliony zł moznaby odrestaurowac wszystkiego zabytki Elbląga popadajace w ruinę albo zbudować dwa bloki mieszkalne z mieszkaniami komunalnymi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  StanowczoŻaDrogo(2013-11-19)
 • rewitalizacja****jak by nie było języka Polskiego ten co to pisał to chyba sam tak do końca niezna znaczenia tego słowa. Oj brak wiedzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  karol57(2013-11-19)
 • To wszystko wskazuje na jedno, że w Elblągu nie ma lub nie ma jakiejkolwiek siły przebicia - urbanistyka i właściwie funkcjonująca gospodarka gruntami. Obszar przed katedrą i cała nieistniejąca pierzeja zabudowy wzdłuż Rzeki Elblag winna być zabudowana i zagospodarowana zgodnie z ideą powrotu zabudowy pierwotnej a manipulowanie przy tym różnej maści przypadkowych "specjalistów" owocuje potworkami architektonicznymi coraz bardziej widocznymi w zabudowie i strukturze Starówki.
 • 3,7 miliona na remont wierzy da unia a może ktoś napisze ile miasto wyłoży na remont kościelnej własności a ile da właściciel.
 • NE-PL-_NL odpowiem, że brakuje mu wiedzy historycznej. Elbląg jest miastem założonym na prawie lubeckim a nie chełmińskim czy też magdeburskim. Rynkiem w takim mieście jest szeroka ulica, szersza od innych. W tym wypadku, sama nazwa na to wskazuje, jest ul. Stary Rynek, w Gdańsku, mieście również założonym na prawie lubeckim, jest to ul. Długi Targ. Budowanie rynku charakterystycznego dla prawa magdeburskiego w tkance miasta o prawie lubeckim jest co najmniej herezją, o nieuctwie nie wspominając.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  MirCrow(2013-11-19)
 • Do tego co wyżej dodam, że choć rzadko zgadzam się z Aborygenem, to tu w całej rozciągłości go popieram i mam te same zdanie. Musi być odbudowana zabudowa pierzei ulic Wodnej (Waserstrasse) i Targu Rybnego (Fischmarkt) jak to było nieprzerwanie od 1237 do 1945 roku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  MirCrow(2013-11-19)
 • To jest prawda. Od lat się zastanawiam o co chodzi z tymi durnymi pomysłami bulwar na całej szerokości, fontanny i ogródki. Tego typu starówka potrzebuje zabudowy i powrotu do pierwotnego kształtu. Wtedy to pojawi się wielu turystów a sama starówka odżyje - patrz Toruń.
Reklama