UWAGA!

W przyszłym roku pojedziemy nowymi tramwajami

 
Elbląg, W przyszłym roku pojedziemy nowymi tramwajami
fot. Michał Skroboszewski, arch. PortEl.pl

Do trzech zamówionych przez miasto tramwajów, które na torach pojawią się w przyszłym roku, dołącza czwarty. Oprócz tego, prawdopodobnie jeszcze w styczniu, podpisana zostanie umowa na przebudowę torowiska wraz z trakcją tramwajową na terenie zajezdni tramwajowej.

- To tramwaj projektowany od podstaw, będzie on częściowo niskopodłogowy. Optymalizujemy konstrukcję tego pojazdu tak, żeby był jak najbardziej wytrzymały, a jednocześnie jak najlżejszy – tak o nowym pojeździe opowiada Jarosław Bakinowski, wiceprezes Modertrans Poznań, wykonawcy nowych tramwajów w Elblągu.
       Nowy, jednoczłonowy wagon będzie utrzymany w zielonej kolorystyce, jego długość wyniesie od 14 do 15,5 m. Będzie wyposażony m.in. w silniki prądu przemiennego z możliwością odzyskiwania energii, oświetlenie w technologii LED. Jednorazowo będzie mogło nim przejechać ok. 100 osób.
       - W środku będą wygodne, nowoczesne siedzenia. Wagon będzie przestronny i jasny, ciepły oraz chłodny, w zależności od pory roku – dodał Jarosław Bakinowski.
       Całkowity koszt to ok. 3,4 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi ok. 1,9 mln zł. Wagon ma zostać dostarczony do końca stycznia 2020 r.
       Trzy pozostałe wagony, zgodnie z zawartą w czerwcu umową, mają zostać wykonane do końca 2019 r. i dopuszczone do użytkowania w styczniu 2020 r. Ich koszt to prawie 7,1 mln zł, cena za jeden tramwaj to niecałe 2,3 mln zł. W tym przypadku dofinansowanie unijne wyniosło ok. 4,9 mln zł. Więcej na ten temat znajdziesz w tekście "To będą tramwaje 'szyte na miarę'".
       - Zakładam, że w następnym roku będą w eksploatacji cztery nowe tramwaje w naszym mieście – podsumował Witold Wróblewski, prezydent miasta.
       "Niezależnie od powyższego przygotowujemy też do podpisania umowę na przebudowę torowiska wraz z trakcją tramwajową na terenie zajezdni tramwajowej w związku z planowanym wykonaniem nowej hali stalowej na tym terenie. Aktualnie czekamy na zweryfikowanie dokumentu zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Po otrzymaniu danych do zawarcia umowy, przygotujemy podobną informację o tym zamówieniu. Tę umowę także planujemy zawrzeć w styczniu" – informuje Urząd Miejski. - "Projekt budżetu uwzględnia zwiększenie środków na zadaniu związanym z budową hali na terenie zajezdni. Po zatwierdzeniu budżetu przez Radę Miejską będziemy mogli wyłonić wykonawcę na budowę hali i podpisać umowę".
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czyli będą tramwaje każdy z innej parafii, ile linii tyle "wzorów pojazdów"?
 • A ten chlodek w lato to jak sobie glowe przez okno wystawie czy bedzie w koncu klimatyzacja?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  7
  Gosc1(2019-01-17)
 • Tylko policzcie 2 razy żeby wam kasy starczyło. Może podesłać kalkulator. Hehe
 • nowe bez klimy. oj latem bedzie smierdziec.
 • Czyli dala,y ciąg dziadostwo i obietnic. Nowa zajezdnia już dawno powinna stać w elbląskich tramwajach i cały tabor powinien być wymieniony. Powinny zostać wybudowane tory ul.mazurska i Zawada i ul.fromborska przez krolewiecka. Bez tych zmian guzik warte wasze obiecanki.
 • Jesli nadal w tramwajach i autobusach nie bedzie klimatyzacji to pieszo chodzić i mieć z głowy smród i saunę.
 • Co my tu mamy. .. na wszelki wypadek zabytkowy Düwag GT6,trzeszczące złomy Konstal 805Na (ciekawe co na to urząd dozoru technicznego, w tym roku nie powinny przejść przeglądu!? ale o tym się nie mówi), w tym jeden zmodernizowany w chu czasu temu z osprzętem Eniki, 2 szt. zmodernizowane odkupione z Łodzi, ówcześnie rozwojowe Pesy 121N (ewenement, nie wiem czy jakiekolwiek miasto ma tożsame, na pewno mają wersje dopracowane lub Swingi), kilka Düwag M8C, w tym zmodernizowane i jeden będący sprzeniewierzeniem publicznych pieniędzy (nie jeździ i nie jest modernizowany, kupiony dla jaj) a teraz nietypowe, prototypowe Moderusy Beta. Bo po co kupować znane i sprawdzone rozwiązania rynkowe, z bezproblemową dostępnością części zamiennych. No i po co mieć wszystkie albo większość z jednej rodziny żeby mieć mniejsze koszta obsługi, napraw, szkolenia pracowników tak motorniczych jak i technicznych. .. po co? To Biedrąg przecież. Wszystko na opak, nie liczymy się z kosztami. Nas kur nie stać? Nas? Nawet by było śmieszne, gdyby nie było żałosne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32
  3
  mieszkaniec-mieszaniec;)(2019-01-17)
 • Nowe 100-letnie? Hahaha
 • Mogliśmy zapłacić całość z budżetu miasta, gdyby nie ta przeklęta Unia!!!
 • W tych jedno-wagonowych tramwajach zawsze panuje ścisk, a miasto jeszcze kupuje kolejne tego typu mini-tramwaje.
 • A kiedy pojedziemy koleja nadzalewową ? W całej Polsce reaktywuje się linie kolejowe które nie istnieją od dziesiątków lat, a tutaj taka perełka i co ?
 • Tę umowę a nie tą...
Reklama