UWAGA!

Warianty w sprawie Sybiraków na stole

 Elbląg, Czy wydłużona ulica Sybiraków będzie przebiegała u podnóża Góry Chrobrego w stronę nowej ul. Wschodniej-bis?
Czy wydłużona ulica Sybiraków będzie przebiegała u podnóża Góry Chrobrego w stronę nowej ul. Wschodniej-bis? (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Co dalej z budową połączenia drogowego między ul. Łęczycką a Sybiraków, które miało odciążyć ulicę Bema? Czy inwestycja zakończy się tylko na pierwszym etapie, czyli odcinku do wysokości leśniczówka Dębica? Władze miasta dysponują już trzema wariantami przebiegu drugiego etapu trasy, ale może na niego po prostu zabraknąć pieniędzy.

Budowa pierwszego odcinka ul. Wschodniej-bis, która ma prowadzić od ul. Łęczyckiej do leśniczówki Dębica ma potrwać do 2023 roku, obecnie trwają prace projektowe. Koszt to 12,7 mln złotych. Pieniądze są zabezpieczone w budżecie, samorząd dostał też ponad 7 mln dofinansowania z funduszy rządowych.

Przebieg drugiego odcinka – od nowej Wschodniej-bis do Sybiraków – jest jeszcze nieustalony. Do ratusza wpłynęły już trzy warianty trasy, opracowane przez projektantów.

- Dwa z nich zaczynają się w połowie ul. Wschodniej-bis, która powstaje. Jadąc od strony ul. Łęczyckiej trasa prowadzi w lewo i dość stromym zjazdem w dół do ul. Sybiraków. W pierwszym wariancie spadek drogi jest duży, wówczas względy techniczne nie pozwolą zrobić ścieżki rowerowej, ale są niższe koszty realizacji. W drugim wariacie trasa prowadzi mniej więcej tym samym śladem, ale przewidziany jest nasyp, by uzyskać normowe spadki, aby możliwe było wykonanie ścieżki rowerowej. To o wiele droższe rozwiązanie, bo sam koszt nasypów to kilka milionów złotych – mówi nam Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. - Trzeci wariant to droga, która przebiega tuż obok granicy parku krajobrazowego, ale nie wchodzi na polanę z wiatami. Różnice między poszczególnymi wariantami wynoszą nawet 6-7 milionów złotych – dodał.

Trzeci wariant, jak ustaliliśmy, jest zbliżony do propozycji władz miasta, która wywołała protesty mieszkańców. Przeciwko budowie biegnącej między Bażantarnią a Górą Chrobrego podpisało się ponad 3 tysiące osób. Po nagłośnieniu sprawy w mediach prezydent Elbląga obiecał, że przygotowane zostaną warianty przebiegu drugiego etapu, które będą poddane konsultacjom.

- Poinformowaliśmy tę grupę, że jesteśmy gotowi na przedstawienie wariantów i dyskusję. Czekamy na odpowiedź w sprawie terminu spotkania – mówi Janusz Nowak.

Przypomnijmy, że władze miasta forsują budowę ul. Wschodniej, która ma połączyć ul. Łęczycką z Sybiraków i odciążyć ul. Bema wraz przyległościami. W godzinach szczytu tworzą się tu korki, na które narzekają mieszkańcy, a które mogą też utrudnić przejazd strażakom po planowanej do końca roku przeprowadzce do nowej strażnicy przy ul. Łęczyckiej.

Na razie nie ma pieniędzy na budowę połączenia ul. Sybiraków z ul. Wschodnią-bis. I nie wiadomo, czy się znajdą.

- Sytuacja finansowa wszystkich samorządów, naszego również, jest trudna. Mamy coraz niższe wpływy ze strony rządowej, rosną odsetki od kredytów, spadają dochody miasta w związku z obniżkami podatku PIT. W tym lub następnym tygodniu siadamy z prezydentem i dyrektorami departamentów, które zajmują się inwestycjami i remontami, i będziemy analizować wszystkie przedsięwzięcia pod kątem możliwości ich realizacji – mówi w rozmowie z nami wiceprezydent Nowak. - Na dzisiaj nie odpowiem, jak to będzie wyglądało, bo może się okazać na przykład, że nie będzie nas stać na realizację tego zadania (czyli drugiego etapu Wschodniej – red.). Gdyby to się udało zrobić, odciążylibyśmy Bema. Pracujemy też nad innym rozwiązaniem, by ułatwić przejazd mieszkańcom i strażakom – dodaje wiceprezydent.

Urzędnicy twierdzą, że z przyczyn technicznych nie jest możliwe poszerzenie ul. Bema. - Chcemy wprowadzić zmiany organizacyjne, wprowadzić na przykład zieloną falę na Bema. Myślimy również o pilocie, którym strażacy mogliby włączać sygnalizację świetlną i o innych rozwiązaniach – dodaje Janusz Nowak.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Po co bylo budowac te straznice w tak nieodpowiednim miejscu? Zeby teraz kombinowac, wymylac jakies piloty?
 • Urzędasy trzymajcie się z dala od Bażantarni ze swoją zaplutą drogą.
 • Hahaha kabaretu w tej mieścinie ciąg dalszy :D pozdrawiam tych wszystkich, którzy głosują na tych nieudaczników :D bawcie się na Dolince gdzie nie można wjechać wózkiem, gdzie jest miniamfiteatr, na którym nie będzie żadnej poważnej imprezy, gdzie kryte lodowisko jest otwarte 3 miesiące w roku, gdzie tor lyzwiarski działa tylko jak jest na minusie, gdzie przekop nie jest szansą, a okazją do walki POlitycznej, gdzie sport nie istnieje, ostatnia modernizacja stadionu pamięta gomułke itd itp
 • Tak to jest jak się myśli po szkodzie. Czy problem Bema i jej przepustowości to jest coś od dzisiaj czy wczoraj ? Czy kolejność drogowych i innych (np. usytuowanie straży) inwestycji to jest coś o czym myśli się z jakimś wyprzedzeniem ?
 • Oprócz strażnicy PSP dołożyli na tej od bardzo dawna zakorkowującej się trasie, dwa duże osiedla wielomieszkaniowe: Łęczycka i Dąbrowskiego. Zupełny brak zdrowego rozsądku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  8
  Anna L.(2022-05-09)
 • Jestem całkowicie przeciwny tej inwestycji. Jednak jeśliby miała powstać to zróbcie to z głową i ze ścieżkami rowerowymi. Inwestycja o której się mówi od kilkudziesięciu lat i ma być zrobiona na odwal po taniości? Przecież to śmiech jakiś. Te pieniądze przez tyle lat już dawno powinniście mieć odłożone.
 • Czy między Górą Chrobrego, a Bażantarnią nie ma drogi od ponad wieku lat? Nie można wyremontować drogi, która istnieje? "Ekolodzy" chyba o niej nie wiedzą, bo dochodzą tylko do wiat, a droga jest nieco dalej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  7
  antygril(2022-05-09)
 • ta ulica to wał na 12 baniek czego nie rozumiecie ? słupowa inwestycja która ma powstać na chama, mocne lobby mocna kasa, całe miasto to wał, panowie co im dobrze jest w sondażach walą was na kasę aż wióry lecą a sami budują wille i kupuja bryki i śmieją się z frajerów, a polacy w to wieżą :D:D:D w inwestycje i jakieś tam bzdury i chodzą na nich głosują :d hahahaha kaliningrad 2.0
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  13
  jest fajnie wiadomo(2022-05-09)
 • Ręce precz od Bażantarni! Zajmijcie się lepiej tym. co kładziecie na każdym kroku - przygotowaniem elbląskiego portu do zadań związanych z otwarciem drogi i przekopem Mierzei, naprawcie dziurawe ulice, ale nie majstrujcie przy Bażantarni. Można i trzeba lepiej rozwiązać sztucznie wykreowany - przez wasze złe planowanie Miasta - problem. A jak wygląda ruchliwa droga blisko lasu ? - odwiedźcie ul. Spacerową (spacerową tylko z nazwy) w Gdańsku - Oliwie i oceńcie jej wpływ (hałas, spaliny, przecięcie dróg dla zwierząt) na okoliczny las. My nie chcemy takiej "Spacerowej" u nas.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  22
  ilikeelblag(2022-05-09)
 • i bardzo dobrze, nie zwracać uwagi na pseudo-ekologów, droga musi powstać! bażantarnia to nie góra chrobrego i pierwszy plac z wiatami, byliście kiedyś głębiej, w środku tego lasu ? czy tylko z brzega i krzyczycie że wam droga zniszczy CAŁĄ bażantarnię ? bardzo dobrze że droga powstanie, czy przed czy za górą chrobrego - obojętnie!
 • Pewnie kiedyś tak samo pisali "jacyś zieloni" gdy budowali dzielnice gdzie obecnie mieszkasz
 • Najtaniej będzie zrobić przecinkę na szago wysypać tłuczniem jak green Velo. A zielona fala na pilota przez ul. Bema? Życzę powodzenia wszak w UM same tęgie głowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  5
  phihihi(2022-05-09)
Reklama