UWAGA!

Warmińsko-Mazurskie w czołówce w korzystaniu z pieniędzy unijnych

Województwo warmińsko-mazurskie znalazło się na drugim miejscu w rankingu województw, które najlepiej wykorzystują środki unijne (na jednego mieszkańca przypada 89 zł). Ranking dotyczący stopnia wykorzystania środków zagranicznych przez samorządy opublikował tygodnik „Wspólnota” – Pismo Samorządu Terytorialnego.

Ranking przedstawia po pierwsze wyniki za rok 2008 ukazujące stopień wydatków już poniesionych i wykazanych w budżetach samorządów, a nie sum planowanych czy też przyznanych, a po drugie, obliczenia odnoszą się do całości projektów dofinansowanych ze środków zagranicznych, a więc łącznie z wkładem własnym samorządów.
       Według wskaźnika dotyczącego wielkości środków zagranicznych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, województwo warmińsko-mazurskie zajęło drugie miejsce (89 zł na jedną osobę).
       Nasz region zajął również drugie miejsce według wskaźnika dotyczącego wielkości środków przeznaczonych na inwestycje wspierane z pieniędzy zagranicznych jako procent całych wydatków majątkowych jednostki samorządowej. Odsetek ten dla Warmii i Mazur wyniósł 40,42 proc.
       W obu badaniach lepszy wynik od województwa warmińsko-mazurskiego uzyskało jedynie województwo małopolskie.
       - Wysoka pozycja naszego regionu w rankingu pokazuje, że na serio traktujemy szansę jakie związane są z naszą obecnością w Unii Europejskiej i możliwością korzystania z funduszy unijnych – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
       - W dobie światowego kryzysu, utrzymanie przez nas wysokiej pozycji w skali kraju pod względem wykorzystania zagranicznych środków, to ważny sygnał dla obecnych i przyszłych inwestorów, przedsiębiorców i beneficjentów różnego rodzaju projektów, że warto z nami współpracować.
       Ranking pokazuje również najlepsze wykorzystanie środków zagranicznych przez miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe oraz małe miasta. Według zestawienia miast na prawach powiatu, w pierwszej dwudziestce znalazł się Elbląg, który pod względem wykorzystania środków zagranicznych ogółem na jednego mieszkańca zajął 19 miejsce, a pod względem wydatków majątkowych ze środków zagranicznych jako procent wydatków majątkowych ogółem na miejscu 18.
       Najlepszym miastem powiatowym okazał się Kętrzyn, który uzyskał odpowiednio 5 i 9 miejsce.
       Najlepsze małe miasta w Województwie Warmińsko-Mazurskim, to Kisielice (33 miejsce), Dobre Miasto (34 miejsce) i Zalewo (35 miejsce). Pod kątem wydatków majątkowych ze środków zagranicznych jako procent wydatków majątkowych ogółem, liderami województwa okazały się miasta: Dobre Miasto (15 miejsce) i Frombork (18 miejsce).
       Według analizy tygodnika „Wspólnota” najszybciej zyskujące na znaczeniu sektory to pomoc społeczna, kultura i kultura fizyczna.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jestem strasznie ciekawa, jak to się przekłada na miejsca pracy w Elblągu /tragedia!/, maże poda mi ktoś jakieś dane ?
 • Elblag 19 (18) miejsce na 65 powiatow grodzkich. Ketrzyn 5 (9) miejsce na 314 powiatów ziemskich. Jak sie podaje miejsca w rankingu to wypada powiedziec ilu "zawodnikow" startowalo. Dopiero to da wlasciwy obraz "sukcesu"
 • durniom lokalnym obecnie powinno odcinać jaja. Obecnie w Polsce rządzi banda przestępcza. A wy durnie wybierając ich jesteście daunami polskimi.
 • Pieniądze z Unii to jedno, a gospodarka i miejsca pracy to co innego. Ile jeszcze będzie nam się wmawiać, że Elbląg powinien być w tym województwie, bo tu jest kasa z Unii? Co za bzdury. Najpierw rozwalili dobrze prosperujące i całkiem bogate województwo elbląskie, żeby teraz wmawiać jaka tu bieda (bo to przecież niby "warmia i mazury"). Elbląg do Pomorza, nic nas nie trzyma w tym śmiesznym "województwie".
 • fajnie, ale najwyższy czas na konkrety. Wyzwania czekają - ścieżka rowerowa dookoła Zalewu, Truso, kompleks sportowy (żeby nie mieć potem kompleksów wobec znacznie mniejszych miejscowości), inwestycje proekologiczne. .. kto się tego podejmie? Na obecną ekipę nie ma co liczyć, skoro przez ostatnie 2 kadencje budują głównie drogi, a takie Truso czeka od 30 lat :/ nawet sąsiedzi zza miedzy w Kaliningradzie już parę lat temu zdołali wybudować średniowieczną osadę - my mamy pięknie udokumentowana historię, super znaleziska archeologiczne z całego świata i. .. d#pa. Czy znajdzie się ktoś, kto pomoże wykorzystaćmożliwości naszego regionu? Kogo chcemy przekonać, żeby tu przyjechał ? W jaki sposób? Czy obecnie główna strategia wykorzystania walorów regionu to pokazanie całemu światu, że my też potrafimy remontować drogi? ehhh,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  młynarz(2009-09-15)
 • Ile jeszcze rankingów!!! Rankingami się nie najem. PRACY! PRACY!
 • do młynarz: tych zadan moze podjac sie WYLACZNIE UPR. chyba nie myslisz ze podejmie sie ich glosujacy za zabraniem kasy Zulawom Gintowt?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  upr-elblag.blog.onet.pl(2009-09-15)
 • florek Dupokracja w polskim wydaniu. .. 50 lat komunizmu w Polsce zrobiło swoje. Teraz trzeba kolejne 50 lat by wszystko naprawić. 20 lat, jakie upłynęło, po 1989r. to stanowczo za mało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2009-09-15)
 • A cóż nam innego pozostało! Im biedniejszy region tym bliżej czołówki żebranych pieniędzy. Wstyd by żyć i chwalić się takim procederem i przekuwać to na sukces. Taki piękny kraj i mądrzy w nim ludzie a zszedł na psy. Chyba, że jest to wojenna kontrybucja. No to gdzie jest ten ruski gaz za zbrodnie na polskim narodzie. Za darmo? Tylko w mordę. .. .lub w bankach! Przestańcie kpić z Polaków.
 • pieniadze pieniadze im tylko dawac a pracy jak nie bylo tak nie ma:))to jest UNIA ale tylko dla bogaczy. nie dac im jesc tydzien czasu i zobaczymy jak beda rzadzic. .. .niestety ale w wielu polskich rodzinach brakuje na chleb. ile polskich ludzi jest zdolnych do pracy i chce pracowac!!!ale coz pracy jak nie bylo tak nie ma !!! UNIA!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bezrobotna(2009-09-16)
 • Panie Kulas dawaj ze swoim zalewem, rtęcią i kupą. Jak spamować to spamować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  chłop sanacyjny(2009-09-17)
Reklama