UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wykonawcę przekopu poznamy w tym tygodniu

 
Elbląg, (wizualizacja Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)
(wizualizacja Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)

Najpóźniej 12 lipca Urząd Morski w Gdyni ma ogłosić wykonawcę przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Taką datę podał podczas weekendowej konwencji PiS minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. A to oznacza, że prace mają się rozpocząć jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

Komisja przetargowa ocenia propozycje zainteresowanych realizacją przekopu firm od 22 maja, kiedy to otwarto koperty z ofertami. Do przetargu przystąpiło siedmiu oferentów, ale jeden z nich – z Turcji – został przez komisję odrzucony – bo jego propozycja nie zawierała formularza ofertowego. Sześciu pozostałych zaproponowało ceny od 992 milionów do 1 miliarda 148 milionów złotych. To i tak o wiele więcej niż szacował Urząd Morski w Gdyni, który przeznaczył na tę inwestycję 718 mln złotych. Już wiadomo, że rząd dołoży brakującą różnicę, by inwestycja mogła ruszyć w tym roku, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.
       - Już za tydzień (to jest 12 lipca - red.) rozstrzygniemy przetarg niezwykle ważnej dla nas inwestycji, czyli budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Za tydzień wybierzemy już wykonawcę na realizację tej inwestycji – powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podczas Konwencji Programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach.
       Przypomnijmy, że obecny przetarg dotyczy pierwszego etapu inwestycji, który obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału przez Mierzeję Wiślaną o głębokości 5 m i długości 1350 m wraz ze śluzą i całą potrzebną infrastrukturą oraz sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. W kolejnych etapach mają być rozpisane przetargi na budowę toru wodnego do Elbląga, mostu w Nowakowie i budowę dróg dojazdowych
       Kanał żeglugowy umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Budowa kanału ma potrwać do 2022 roku.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama