UWAGA!

Z czego tutaj zrezygnować?

 Elbląg, Z czego tutaj zrezygnować?
(fot. AD)

Zdajemy sobie sprawę, że musimy szukać oszczędności, ponieważ inaczej nie zepniemy budżetu na przyszły rok i to jest bardzo poważny problem. Brakuje kilkudziesięciu milionów złotych – oświadczył na dzisiejszej (22 lipca) konferencji prasowej prezydent Elbląga Jerzy Wilk.

Konferencję prezydent Wilk zwołał przede wszystkim po to, by przedstawić drugiego wiceprezydenta Elbląga, którym został Janusz Hajdukowski (przypomnijmy, że pierwszym wiceprezydentem został Marek Pruszak). Zdominowały ją jednak sprawy budżetu miasta i trudnych decyzji, które stoją przed prezydentem. Już tegoroczny budżet Elbląga będzie trudny do zrealizowania, ale najtrudniejsze dopiero przed nami.
       Jerzy Wilk zapowiedział m.in. likwidację spółki Aquapark i w zasadzie rezygnację z tej inwestycji, chyba, że pojawi się jakiś inwestor zewnętrzny.
       – Kolejna inwestycja, w przypadku której należy rozważyć, czy będziemy ją kontynuowali, to Terkawka. To kolejne kilkadziesiąt milionów złotych – twierdzi prezydent Wilk. – Należy się zastanowić, jak to poprowadzić, żeby odłożyć w czasie jej realizację, bo na pewno miasta w tej chwili na to nie stać.
       Wiele podobnych decyzji elbląskie władze pewnie rozważają.
       – Co zrobić z Modrzewiną, na którą wydano już sto kilkadziesiąt milionów zł, a która wciąż jest niezagospodarowana. Inwestować w kolejne nieruchomości, uzbrajać kolejne obszary, żeby to leżało odłogiem? Nie możemy sobie na to pozwolić – powiedział prezydent. - Musimy poodkładać w czasie niektóre inwestycje, żeby pospinać budżet i żeby to się odbywało jak najmniejszym kosztem ludzkim, żeby jak najmniej osób straciło pracę.
      
       Obniżka ‘2014
      
W konferencji prasowej prezydenta Wilka po raz pierwszy uczestniczył wiceprezydent Janusz Hajdukowski. Zapytano go o obniżkę czynszów komunalnych, ale odpowiedzi, która usatysfakcjonowałaby elblążan, chyba nie uzyskano. Obniżka ma nastąpić w przyszłym roku.
       – Program mieszkaniowy trzeba dostosować do sytuacji, jaka jest w tej chwili w kraju i w mieście, ale na szczegóły za wcześnie – powiedział Janusz Hajdukowski. – Musimy dokładnie poznać sytuację finansową, wtedy będziemy podejmować decyzje. W naszym programie wyborczym była zapisana obniżka czynszów o 25 procent w stosunku do tego, co jest w tej chwili i chcemy się z tego solidnie wywiązać.
       Prezydent Wilk poinformował przy okazji, że Agnieszka Kozoń złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektora Zarządu Budynków Komunalnych. – Rezygnacja została przeze mnie przyjęta w piątek – dodał.
      
       Gdybym był królem…
      
Pytano też o inną deklarację Jerzego Wilka z kampanii wyborczej – likwidację straży miejskiej.
       – Gdybym był królem, to bym to zrobił szybko, ale jestem tylko prezydentem średniej wielkości miasta – odparł Jerzy Wilk. – Wymagane jest przeprowadzenie wszystkich procedur, to wymaga uzgodnień, nawet Komendanta Wojewódzkiego Policji. Naprawdę szereg działań należy przeprowadzić, żeby doprowadzić do likwidacji tej struktury. Ale nie wycofuję się z tego.
       Co w zamian?
       – Wydaje mi się, że policja w Elblągu dosyć dobrze funkcjonuje, co nie zmienia faktu, że będziemy prosili Pana Komendanta Policji o jakąś aktywniejszą formę współpracy – zapowiada Jerzy Wilk.
      
       Stadion i pieniądze
      
Prezydent Wilk nie podjął jeszcze decyzji w sprawie budowy kompleksu sportowego przy ul. Agrykola.
       – Te cztery oferty, które zostały zgłoszone, podlegają teraz ocenie – opowiada prezydent Wilk. – Najtańsza była oferta elbląskiej firmy pana Ryszarda Mytycha, która opiewała na niecałe 48 milionów zł, ale to jest 48 milionów. Ja nie obiecywałem w kampanii wyborczej budowy stadionu. Wyraźnie mówiłem, że sprawdzę budżet, zrobię audyt i zrobimy to, na co nas stać. Bo jeśli budżet się nie będzie spinać, kto dołoży te 13 milionów zł [na razie na budowę kompleksu jest 35 mln zł, 17,5 mln to pieniądze unijne, 17,5 mln zł obligacje miasta].
       Jak dodał Jerzy Wilk, miejscy urzędnicy sprawdzają teraz nadesłane oferty, żeby zobaczyć, z jakich ich elementów można ewentualnie zrezygnować. Prezydent Wilk zamierza też spotkać się z marszałkiem województwa Jackiem Protasem.
       – Muszę porozmawiać z marszałkiem, czy jest możliwość jakiegoś dodatkowego finansowania tej inwestycji – mówi. – Ale kibice wiedzą, zarząd Olimpii też wie. Dwukrotnie w kampanii wyborczej się z nimi spotykałem i za
       każdym razem podkreślałem: zrobimy to, na co nas będzie stać. Na pewno nie zadłużymy miasta powyżej 60 procent tylko dlatego, żeby dać satysfakcję kibicom. Tych inwestycji, na które czekają mieszkańcy, jest szereg.
       – Czy decyzja w sprawie budowy stadionu zostanie podjęta przez zimą? – zapytaliśmy prezydenta.
       – Na pewno tak. Decyzja zostanie podjęta w tym roku. Nie można z nią w nieskończoność zwlekać – zadeklarował Jerzy Wilk.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Przyspieszymy prace związane z budową stadionu miejskiego" - 19 kwietnia 2013,konferencja PiS.
 • Modrzewina i istniejąca infrastrukturą (ulice, prad, kanalizacja, woda) widok na Zalew. jest idealną lokalizacją pod budownictwo. Działki wielkości 15-30 arów sprzedano by na pniu inwestorom indywidualnym. Koncepcja pierwotna przeznaczenia tych terenów pod budownictwo przemysłowe jest z gruntu błędna,
 • A więc cieniutko Panie Wilk wszystko co mogę wam dać to nić!!!!! i jeszcze coś więcej tez nic na co liczyliście niech teraz przyjedzie Kaczyński i powie ludziom mniej niz zero nawet z kopania to możemy dostac jedynie kopa w tyłek ale wszyscy dostaniemy błogosławieństwo od ojca Rydzyka
 • obiecałeś stadion!! mówiłeś że przyspieszysz budowe!! i co teraz, rozliczymy w kolejnych wyborach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  25
  stadionDlaElbląga!!(2013-07-22)
 • Zlikwidować masę nieużytecznych, bezproduktywnych urzedników do 30 % w dobie komputeryzacji, globalizacji i cyfryzacji. Za czasów jak liczydła były tylko dostępne było ich o 70% mniej. Każdy darmozjad na stanowisku urzędniczym obciąża budżet miasta średnio o 300.000 pln rocznie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  10
  ksiegowyBalcerzak(2013-07-22)
 • Bezradność i niski poziom Wilka jest porażąjący. Miał być tylko jeden zastępca. .. jest już dwóch i szykuje " Inżyniera od budownictwa itp. .. przeciął pierwszą wstęgę zakończonej inwestycji poprzedników. .. facet bez honoru. Coż, jaki elektorat, taki ich przedstawiciel.
 • Mina Hajdukowicza - bezcenna. Nie potrzeba żadnego komentarza.
 • Z walecznego Wika, wyszedł. ..
 • Wybraliscie "likwidatora" zamiast Prezydenta to macie! Podziękujcie za ten wybór swoim babciom i dziadkom czyli 90% elektoratu pislamskiego!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41
  20
  PAlikotolog(2013-07-22)
 • Brawo, koniec straży miejskiej !!! Wilk na prezydenta za rok !!!
 • zamienił stryjek siekierkę na kijek
 • Brakuje kilkudziesięciu milionów złotych – oświadczył na dzisiejszej (22 lipca) konferencji prasowej prezydent Elbląga Jerzy Wilk. - cha, cha, cha ALE NOWINA ŻE JESTEŚMY ZADŁUŻENI!!!!! Może czynsze obniżymy ????? DOBRE!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31
  2
  DOINFORMOWANYELBLĄŻANINHI,HI(2013-07-23)
Reklama