UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Za dwa lata ogrzeje nas słoma

Elbląg, Wizualizacja nowego bloku.
Wizualizacja nowego bloku.

Mostostal Warszawa zbuduje w elbląskiej elektrociepłowni, należącej do spółki Energa Kogeneracja, nowoczesny blok energetyczny opalany peletem ze słomy. Blok będzie miał moc 25 MW elektrycznych i 30 MW termicznych, zostanie uruchomiony w grudniu 2012 roku.

Dzisiaj (25 marca) w hotelu „Młyn” w asyście dziennikarzy uroczyście podpisano umowy – z głównym wykonawcą i inżynierem kontraktu. Głównym wykonawcą w wyniku przetargu został Mostostal Warszawa S.A., spółkę reprezentowali Robert Korzeniowski i Cezary Kondratowicz. Funkcję inżyniera kontraktu będzie pełnić spółka Energotechnika – Energorozruch z Gliwic, reprezentowana przez prezesa Witolda Kaczmarka. Elbląską elektrociepłownię Energi Kogeneracja reprezentował jej prezes Jacek Garbol.
       – Będzie to jeden z najnowocześniejszych bloków na biomasę w kraju – zapowiedział prezes Jacek Garbol. – Pozwoli nam w znacznym stopniu ograniczyć emisję dwutlenku węgla, o około 155 tys. ton rocznie. Istotnym czynnikiem jest też aktywizacja działalności rolniczej w naszym rejonie.
       O samej inwestycji mówił Piotr Janeczko, kierownik projektu z ramienia elektrociepłowni: – Podejmując decyzję o budowie tego bloku, postawiliśmy sobie pewne strategiczne cele, najważniejszym dla nas jest zwiększenie wytwarzania energii elektrycznej. Będzie to więcej niż podwojenie, będziemy wytwarzać prawie 120 proc. więcej energii elektrycznej niż produkujemy dzisiaj, w dodatku będzie to energia z ekologicznego źródła. Drugi ważny cel to odtworzenie mocy cieplnej – nasze obecne instalacje mają już swoje lata i chcemy, by ciepło produkowane na potrzeby miasta było produkowane w nowoczesnych instalacjach.
       Nowy blok będzie wyposażony w nowoczesną turbinę o mocy 25 MW elektrycznych, z wymiennikiem ciepłowniczym o mocy 30 MW termicznych – tyle energii z nowego bloku będzie zasilało miejską sieć ciepłowniczą. To około 40 proc. zapotrzebowania cieplnego miasta.
       Blok będzie opalany peletem ze słomy: – Będziemy wykorzystywali przede wszystkim okoliczne zasoby, które są dosyć bogate, robiliśmy badania i te potwierdziły taki stan rzeczy – mówi Piotr Janeczko. Będzie spalał 136 tys. ton peletu rocznie, pelet będzie składowany w trzech betonowych silosach o pojemności 1800 metrów sześciennych każdy.
       – W naszym rejonie jest wielu producentów zboża – uzasadnia wybór paliwa Jacek Garbol – pojawiają się też plantacje upraw energetycznych, które nadają się do paletyzacji. W promieniu 60-70 km od Elbląga jest już kilku producentów peletu, a do czasu zakończenia naszej inwestycji z pewnością pojawią się kolejni. W momencie, gdy będziemy startować ze skupem opału, dostawcy będą gotowi, by nam ten pelet na miejsce dostarczyć. W polskich warunkach bezpieczeństwo dostaw tego paliwa jest większe niż w przypadku każdej innej biomasy.
       W nowym bloku będzie można także spalać, choć tylko jako dodatek, również pelet inny niż słomiany.
       Instalacja stanie na terenie elektrociepłowni, wzdłuż torów kolejowych, w miejscu po wyburzanym obecnie zbiorniku mazutu. Dostawy biomasy będą się odbywały drogą kolejową oraz samochodami. – Chodzi nam o to, aby maksymalnie ograniczyć wzrost natężenia ruchu kołowego w rejonie elektrociepłowni – wyjaśnia Janeczko.
       – Możliwy jest również transport wodny, o którym warto myśleć w związku ze sporym ożywieniem współpracy z naszym wschodnim sąsiadem – dodaje Jacek Garbol. – Kilka lat temu transport węgla z Rosji do naszej elektrociepłowni odbywał się barkami.
       A co z obecnie działającym w elektrociepłowni trzema przestarzałymi już blokami? – Te bloki będą nadal eksploatowane, bo moc cieplna nowego bloku nie zabezpieczy potrzeb cieplnych Elbląga. Po tej inwestycji przystąpimy do wymiany starych kotłów, jako pierwszy zostanie zastąpiony kocioł wodny, o najmniejszej sprawności. Powstanie coś na kształt bloku wielopaliwowego – na gaz ziemny, węgiel i biomasę – wyjaśnia prezes Garbol.
      

 


       Przekazanie placu budowy Mostostalowi Warszawa zaplanowano na 23 maja. Łączny czas realizacji projektu to 20 i pół miesiąca - uruchomienie zaplanowano na 9 grudnia 2012 r. Łączny budżet to około 210 mln zł.
      

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • I juz KOCHAM Was za to !! CMOK CMOK CMOK
 • To juz czwarty albo piąty prezes który buduje kocioł na biomasę w EC. Przedstawiony projekt istnieje od czasu objęcia stanowiska przez prezesa Garbola. Niech prezes weźmie sie również za strukturę organizacyjną w zakładzie bo to przynosi duze straty. Jest wiele niepotrzebnych i sztucznie utrzymywanych stanowisk typu mistrz czy specjalista który ma pod soba najwyżej dwóch-trzech ludzi od roboty, do tego ma jeszce swojego zastępce. To samo w biurowcach gdzie niektóre panie pamietaja jeszcze liczydła i nie ogarniają na bierząco zmian w przepisach a nowo przyjmowani pracownicy to znajomi lub rodzina po protekcji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Janek-dzbanek(2011-03-25)
 • A jak to wplynie na zmniejszenie cen za cieplo?
 • I słoma sie stanie twarem deficytowym. .. czym beda sobie nasi politycy buty wypychac?; )
 • Janek dzbanek ty chyba jestes z EC bo za duzo informacji masz na temat tego co sie tam dzieje. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dzbanek(2011-03-25)
 • Kondek Dobry pomysł brawo. Jednak mam wątpliwości co do firmy Mostostal Warszawa odnośnie terminów wykonania. Firma faktycznie wygrywa przetargi, bo robi niby tanio. Jednak jak się spojrzy dotrzymywanie terminów, przez firmę, to już nie jest tak o/k. Firmę przegoniono z budowy stadionu w Wrocławiu. Na naszym podwórku obecnie wykonuje rozbudowę P. W. S. Z. Duża część studentów zamiast podjąć naukę w m-cu 01.09.11r. , to musieli się tułać po innych budynkach szkoły, gdyż budynek został przekazany w pierwszej połowie stycznia 2011 roku i to z wieloma usterkami. Miejmy nadzieje, że z tą inwestycją odnośnie terminu, to naszej elektrociepłowni nie zawiedzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kondek(2011-03-25)
 • Mam wiecej ciekawych informacji, też takich które skompromitują co niektórych pracowników a nawet moga być im postawione zarzuty ale dzisiaj wiedza kosztuje i zostawiam to na lepszą okazje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Janek-dzbanek(2011-03-25)
 • hm; ciekawe czy przetargi na dostawę biomasy będą się ukazywały od razu w przetargach zamkniętych, jak to z weglem jest-:)
 • piotrek co ty pieprzysz mamy zainstalowane ok. 50 MW mocy elektrycznej, a ty twierdzisz że produkcja wzrośnie o 120% jak blok będzie dawał kolejne 25MW to zaledwie 50% więcej a nie 120% matematyka nie jest taka trudna ale propaganda to propaganda jak za komuny 130% normy
 • szkoda że w enerdze kogeneracji pracuje gostek zdegradowany ze stanowiska dyrektorskiego na stanowisko kierownicze biorąc tą samą pensję chociaż nie posiada stosownych kwalifikacji i doświadczenia
 • janek dzbanek ty to napewno pracujesz w EC, zreszta ja tez tam pracuje i nie robie z tego afery. .. nie narzekam. .znajdz lepszego pracodawce teraz. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dzbanek(2011-03-25)
 • TERE FERE KUKU. W promieniu 70 km od Elblaga nie ma tyle hektarów potrzebnych do zebrania potrzebnej ilosci słomy. Przypominam że słoma to towar lekki i przestrzenny Produkcja peletów jest opłacalna tylko wtedy gdy odbywa sie bezposrednio na polu. Ten temat przerabiała jedna z firm w naszych okolicach i padła. Koszty transportu zjadły by zysk ze sprzedazy peletów.
Reklama