UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zaczęło się energetycznie

Elbląg, Zaczęło się energetycznie
fot. AD

Zła wiadomość: Polsce grozi kryzys energetyczny, czyli, mówiąc wprost, niedobór prądu. Lepsza: mniej więcej za rok będziemy wiedzieć, czy gaz łupkowy, którego złoża występują we wschodniej części Polski, także w rejonie Elbląga, opłaca się wydobywać. – Na pierwszym panelu Ósmych Letnich Ogrodów „Polityki” mówiono przede wszystkim o energetyce.

Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki” (zawsze prowadzi panel inaugurujący „Ogrody”) zaprosił do rozmowy Janusza Steinhoffa, wicepremiera i ministra gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, Michała Szubskiego, prezesa PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo) oraz Pawła Olechnowicza, elblążanina, od 9 lat prezesa zarządu Grupy Lotos – osoby niewątpliwie biegłe w temacie. Pojawiło się tyle interesujących wątków, że niespełna dwie godziny przeznaczone na panel okazały się czasem stanowczo zbyt krótkim.
       Konkluzji ze spotkanie było wiele, ale najważniejsze są chyba następujące: Przyszłość polskiej gospodarki zależy od energetyki, a jest to u nas dziedzina mocno niedoinwestowana. Niedobór mocy energetycznej jest realną groźbą. Energetyka wymaga wieloletnie strategii, tymczasem słabością Polski jest to, że każdy kolejny rząd neguje działania poprzedników i zaczyna pisać swoją strategię. Często nawet nie zdąży zacząć jej realizować, bo przepada w wyborach, a zwycięzcy zaczynają wszystko od początku.
       Janusz Steinhoff, energetyk-ekolog – jak sam o sobie powiedział – powątpiewa w sens przyjętego przez Unię Europejską tempa realizacji ustaw klimatycznych, które dla Polski, przez to, że nasza energetyka oparta jest na węglu, będą miały poważne konsekwencje finansowe. – Świat nie poszedł za Europą – dowodził. – Trzeba mieć świadomość, że problem ochrony atmosfery jest problemem globalnym. To, co nie zostanie wyemitowane w krajach UE, w efekcie naruszenia konkurencji światowej zostanie wyemitowane spoza Unii Europejskiej – ze szkodą dla europejskiego rynku pracy, ze szkodą dla konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw, także ze szkodą dla środowiska naturalnego. Trzeba bowiem pamiętać, że emisja CO2 w znaczącej części pochodzi z transportu. Tę stal, która zostanie wyprodukowana na Ukrainie zamiast w Polsce, trzeba będzie przewieźć do Polski, a transportując ją – wyemitować dodatkowe ilości CO2.
       Michał Szubski ostrzegał przed kryzysem energetycznym: – Przed niedoborem energii elektrycznej uratował nas kryzys 2008 roku. Gdyby go nie było, w Polsce zabrakłoby prądu. Przykre jest to, że kryzys dla nam trochę czasu, ale tego czasu za bardzo nie wykorzystaliśmy – nowych źródeł energii za dużo nie powstało, nowych bloków nie otwarto – mówił. – Część jest w budowie, część w przetargach, a czas ucieka. To, że nasza gospodarka coraz bardziej nabiera rozpędu, widać choćby po tym, że nasi klienci zamawiają gazu coraz więcej. A rozwój gospodarki to zawsze wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną.
       Szubski mówił też o tym, jak niewielka część polskiej energetyki oparta jest na gazie. – Jest takie powiedzenie, że wiek XIX był wiekiem pary, wiek XX – wiekiem ropy, a wiek XXI będzie wiekiem gazu. Ja w to naprawdę wierzę. PGNiG w swojej strategii jako jeden z głównych celów stawia sobie wzrost produkcji energii elektrycznej z gazu ziemnego. Na dziś w Polsce z gazu produkowanych jest zaledwie około 3 procent energii elektrycznej. A gaz ma wiele zalet. Elektrownie gazowe buduje się znacznie szybciej niż w jakiejkolwiek innej technologii – cykl budowy to 3-4 lata – sprawność takich urządzeń jest bardzo wysoka, dwukrotnie wyższa niż urządzeń węglowych, elektrownia gazowa ma bardzo krótki czas rozruchu i bardzo szybko może być wygaszona. Uważam, ze dla gazu ziemnego w energetyce jest ogromne pole.
      

 

Mówiono także o gazie łupkowym, którego duże złoża mają się znajdować w naszej części kraju.
       – Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że on jest – powiedział Michał Szubski. – Gorsza wiadomość: zanim będziemy w stanie państwu powiedzieć, ile tego gazu mamy i czy jego eksploatacja jest opłacalna i możliwa, potrzebujemy około roku czas na wykonanie wszystkich badań. Myślę, że pierwsza połowa przyszłego roku to będzie okres, kiedy o gazie łupkowym można będzie rozmawiać na podstawie faktów, a nie na podstawie teorii. Wtedy zarówno my, jak i inne firmy, które zajmują się poszukiwaniem gazu łupkowego, zakończą badania.
       W Polsce wydano 60 koncesji na poszukiwania gazu łupkowego, z tego około 15 koncesji ma PGNiG.
       – Jest też pytane, czy prawo europejskie zostanie tak zdefiniowane, że pozwoli nam eksploatować ten gaz i czy my poradzimy sobie ze sprawami ekologii i ochrony środowiska – podkreślił Paweł Olechnowicz. – W sytuacji, kiedy Gazprom dostarczający paliwo do Polski uruchomił ogromne pieniądze na lobbing negatywny i w Unii Europejskiej zyskał już sojuszników.
       Pomysł łączenia Lotosu, firmy kierowanej przez Pawła Olechnowicza, z Orlenem, skrytykował Janusz Steinhoff: – Urząd Kontroli Konkurencji i Konsumentów nie powinien dopuścić do takiej fuzji. Ja nie chciałbym, żeby w Polsce funkcjonował podmiot, który będzie miał 80 procent w hurtowym rynku paliw i będzie robił na tym rynku wszystko, co będzie chciał.
       Pierwszy panel tegorocznych Letnich Ogrodów „Polityki” (w środę 1 czerwca) pokazał, że rozmowy o gospodarce (przede wszytki o energetyce), mogą być zajmujące także dla osób, które na co dzień się tymi sprawami nie zajmują. Tym większa szkoda, że wśród słuchaczy niewielu było tych, którzy energetyką zajmują się zawodowo. Przez dziesięciolecia Elbląg – dzięki „Zamechowi” – był bardzo ważnym ośrodkiem polskiej energetyki. Zastanawiam się, czy coś nam z tych czasów jeszcze zostało.
      

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • gaz łupkowy czy głupkowy www.youtube.com
 • Oczywiście gazprom mi zapłacił bo Donald Tusk uznał że nie warto; D
 • a ludzi przyszło -TŁUMY! co za głupoty@!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AntyKomuch(2011-06-03)
 • jakos tak pustawo bez piwska
 • myyyysz myyyysz i rysz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ryż i mysz(2011-06-04)
 • Jak zawsze banda podstarzałych krawaciarzy, uwikłana w układach i kontraktach, tłumaczy obywatelom, że kolejny monopol (za który muszą zapłacić oczywiście :) jest zbawieniem dla ludzkości. Opps, Polski. A ja wam mówię po prostu - wystawcie nosa za polską granicą na zachodzie - i zobaczycie ile tam dziś stoi wiatraków/elektrowni słonecznych/biogazowych, nie mówiąc prywatnych o kolektorach i bateriach na domach jednorodzinnych. Niestety u nas to kojarzy się z jakąś "ekologiczną fanaberią". .. a tam to jest już normalne. Wnerwia mnie, jak my zawsze musimy być do tyłu, i mizernie kopiować wszystko z tzw. krajów rozwiniętych. .. tylko z 20-letnim opóźnieniem :/ PS. i w tej całej zabawie nie chodzi tylko o to, że oni mają więcej kasy - oni mają bardziej stabilne rządy (i programy rządowe) i prawo. Pojedźcie sobie do Danii - i w paru jej rejonach nie zobaczycie elektrowni (!) - są niepotrzebne, bo produkuje go np. 1000 gospodarstw, wiatraków, zakładów (i biurowców z bateriami na fasadach), czy mieszkań (!) - połączonych w inteligentną sieć. Co za bzdury z tym XXI wiekiem gazu????? Paliwa kopalne powinny zakończyć żywot max. w XX wieku! - ale ci wujkowie chcą nas wciągnąć spowrotem w tą zabawę - oni coś dla nas zrobią, a my im za to słono zapłacimy -a przy okazji zarobi jak nie wujek Putin, to arabowie, albo wujek Sam z mityczną technologią dewastacji ziemi do wydobycia gazu łupkowego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elektryk z okolicy(2011-06-05)
 • i chyba tak to sięskończy :/ ... www.youtube.com
 • ci smutni panowie powinni zobaczyć to: www.youtube.com - ale pewnie już to widzieli, dlatego gadają więcej głupot, żeby uratować własne stołki i monopole... Umiesz liczyć - licz na siebie, i zacznij sam pobierać energię, która leży wszędzie wokól - terrawaty darmowej energii, którą wystarczy "podnieść"
 • Mądry kraj sam produkuje energię, stając się samowystarczalnym i dając swoim obywatelom pracę, tworząc przy okazji technologię. Głupi kraj sprzedaje za bezcen swoje złoża (i przy okazji pozwala na dewastację swego terytorium), i daje zarabiać na nich obcym korporacjom, wpadając w spiralę uzależniania się od nich jak narkoman. Którym krajem jesteśmy ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lokalny patriota(2011-06-05)
 • Widzicie tu www.youtube.com pod koniec tą wielką elektrownię słoneczną w Bangladeszu? W ponad 20 razy bogatszej Polsce takiej nie ma. Dlaczego? (podpowiem, że nie chodzi tu o klimat, bo w Europie ze Słońcem nie jest źle, a w np. tuż obok w Niemczech mają jeszcze większe elektrownie) ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elektryk z okolicy(2011-06-05)
 • co pozostało po zamechu-wysokiej klasy inżynierowie konstruktorzy. spawalnicy, mechanicy. spece od obróbki skrawaniem, obróbki termicznej i. t. d. cześć z nich wylądowała na przymusowych wcześniejszych emeryturach, część wyjechała z elbląga, ale duża część dostała wilczy bilet-brak etatu. żywot wyprodukowanych przez zamech turbin pomału będzie dobiegał do końca swego żywota. po zamechu pozostały puste hale gdzie kwitnie tylko handelek. chwała panu l. .. .. , który sprzedał zamech jako pierwszy zakład w polsce no i styropianowcom, którzy cicho siedzą jak mysz pod miotłą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MIESZKANIEC ELBLĄGA(2011-06-05)
 • =na prywatyzacji ZAMECHU nie zyskali rencisci, emeryci, i byli pracownicy a tylko ci co zostali po znajomosci - powinno sie to kolko rozancowe lacznie ze zwiazkami zawodowymi ROZLICZYC - Ci robotnicy i szeregowi pracownicy tworzyli ten zaklad po wojnie, zarabiali grosze, posrednio z ich pieniedzy byly budowane osrodki wczasowe i kolonijne a potem sprzedano za bezcen i po znajomosci i zeby pominac bylych pracownikow to jest bez uzywania epitetow S K A N D A L BARDZO NIE LADNIE POSTAPILISCIE BYLI I OBECNI DYREKTORZY. NAWET TELEKOMUNIKACJA PAMIETALA O RENCISTACH POCZTY POLSKIEJ I DOSTALI LADNA KASE. A GAZETY LOKALNE O TYM NIE PISZA, A JAK ZWYKLE O PIERDOLACH - A MOZE SIE KTOS ZAINTERESUJE TA SPRAWA. .. .
Reklama