UWAGA!

Zawinili wszyscy?

Wciąż nie wiemy, jak doszło do powstania długu Zarządu Budynków Komunalnych i kiedy znajdą się pieniądze na jego spłatę.

Jak już informowaliśmy, od lata ubiegłego roku - od momentu wprowadzenia w życie reformy w zarządzaniu miejskimi zasobami mieszkaniowymi, podległy Urzędowi Miejskiemu Zarząd Budynków Komunalnych przekazuje zarządcom ułamki należności od lokatorów.
     Samorząd i ZBK winne są dziś wspólnotom mieszkaniowym około 8 milionów złotych. Każdy kolejny miesiąc powiększa zaległości o setki tysięcy złotych, karne odsetki i VAT, a zarządcy zalegają z należnościami za dostarczanie do mieszkań m.in. prądu.
     Firmy zarządzające zasobami mieszkaniowymi O problemie informują Urząd od jesieni. Władze miasta zainteresowały się sprawą dopiero kilka tygodni temu... i do dziś nie bardzo wiadomo, o co chodzi. Jak wyjaśniał niedawno dziennikarzom rzecznik UM, Artur Zieliński, skarbnik miasta przygotował raport na temat kondycji finansowej ZBK-u; zapłacono także część należności za ogrzewanie.
     Z ostatnich wypowiedzi rzecznika wynika jednak, że na razie Urząd nie zamierza spotykać się w tej sprawie z dziennikarzami.
     - Pojawiły się nowe okoliczności, które analizujemy - powiedział Artur Zieliński.
     Do redakcji dotarło jedynie długie pismo. Wynika z niego, że "sytuacja jest bardzo złożona", a "złożyły" się na nią: skomplikowane i niedopracowane przepisy na temat zarządzania miejskimi budynkami i wspólnotami, jakie się w nich utworzyły, potrzeby remontowe, na które ZBK wyłożył w ubiegłym roku prawie 9,5 miliona złotych oraz kiepska organizacja reformy, która przekazała zarządzanie miejskimi zasobami firmom zarządzającym. Zabrakło także prawie 4 milionów złotych za dodatki mieszkaniowe od wojewody warmińsko-mazurskiego i pieniędzy, jakie ZBK-owi winni są lokatorzy (na koniec ubiegłego roku jest to suma 13 milionów - przyp. autora).
     List kończy się zapewnieniem, że rok 2002 będzie czasem "porządkowania gospodarki finansowej ZBK-u".
     
     Zobacz także: "Gdzie są te miliony?"
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Śmiechu warte, władze i ZBK nie wiedzą co się stało i gdzie jest forsa. Za brak nadzoru powinien już prowadzić śledztwo prokurator.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  eseldowiec(2002-03-25)
 • Wykupiłam niedawno mieszkanie. Boję się, że będę płaciła czynsz, a pieniądze i tak nie wpłyną tam, gdzie potrzeba. Po upływie czasu, w optymistycznym wariancie zarządcy (w tym pracownicy Urzędu Miasta) stwierdzą, że nie ma pieniążków na remonty. W wariancie pesymistycznym, że jestem zadłużona, bo moja opłata nie dotarła tam gdzie trzeba. Ale jest jeszcze możliwe w naszym mieście, że mnie wyeksmitują. Podpinam się pod wpowiedź Andrzeja K. w rubryce moim zdaniem do artykułu "Likwidacja ZBK - nie teraz", z dnia 23.01.2002.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bożena L.(2002-03-25)
 • WYPOWIEDŹ ANDRZEJA K. z dnia 24.01.2002 r. do art. z dnia 23.01.2002 r. Pani Czesława Piotrowska z Zarządu Miasta ośmieszyła się w wywiadzie TV Vectra mówiąc, że ZBK musi istnieć, bo ma bardzo trudną i odpowiedzialną pracę. Nie wiem co Pani Piotrowska nazywa trudną pracą - spis mieszkań, domów, kolejny pomiar pomierzonych już kilkakrotnie powierzchni, sprawdzanie numeracji budynków. Trudno powiedzieć, co to za ciężka praca ZBK? My, zubożone społeczeństwo musimy utrzymywać ponad 60-darmozjadów z ZBK, a do tego kupę urzędników obsługujących niby nas bezpośrednio. Czapa ZBK "skubie" wszystkich lokatorów. Do tego Panie ZBK na ul. Hetmańskiej są wyjatkowo niesympatyczne. Wręcz ordynarne. Ale był i jest to elektorat Pani Czesławy Piotrowskiej. Obyśmy wytrzymali do 16-go czerwca, do nowych wyborów samorządowych. Myślę, że już zaczniemy myśleć, kogo wybrać. Mam nadzieję, że następni radni nie będą skostniali (poza wyjątkami) i będą działać nieustannie, a nie dopiero tuż przed wyborami. Mam też nadzieję, że następny Zarząd Miasta będzie miał większe umiejętności w wysławianiu się. Jestem apolityczny. Chciałbym, żeby decydowali w naszym imieniu ludzie mądrzy, dobrze wykształceni, rozwijający się, a nie "polityczne móżdżki".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej K.(2002-03-25)
 • Trzeba złożyć doniesienie do Prokuratury na Prezydenta Miasta za brak kontroli i nadzoru nad działalnością ZBK. Tak to się w cywilizowanej części Świata.
 • .....ROBI
 • rzeczywiście Andrzej K ma zupełną rację ZBK guzik robi , tylko trzeba ich utrzymywać typowe darmozjady.czy nikt tego nie widzi ?????
 • TO JEST PO PROSTU SKANDAL !!! ZBK NAJLEPIEJ WYCHODZĄ CZYNSZE I REMONTY WŁASNYCH SIEDZIB. PROSZE ZOBACZYĆ ZBK NA UL. KOŚCIUSZKI -W ŚRODKU ZROBIONY A JAKŻE , A ILU TAM PRACOWNIKÓW PIJĄCYCH KAWKI I NIC NIE ROBIĄCYCH . A ILU TAM DYREKTORÓW I ZASTĘPCÓW . TO JEST CHORE
 • Towarzyszu MATT bredzicie - od 1 maja 2001 (nomen omen) pod tym adresem nie funkcjonuje zadne ZBK ino prywatna firma, która z swoich a nie mieszkańców srodków dokonała pewnych skromnych renowacji budynku.
 • Skoro ZBK jest winne wspólnotom mieszkaniowym 8 milionów złotych, to uważam, że wspólnoty nie powinny się zastanawiać tylko sprzedać tę wierzytelność jakiejś firmie ściągającej długi (na billboardach pojawił się ostatnio Rafał Kubacki reklamujący firme Kaczmarski - ona podobno kiepska, ale jest mnóstwo innych) i niech ta firma ściąga od ZBK forsę. Jutro zadzwonię do zarządcy mojej wspólnoty i zapytam się, ile u nas jest winien ZBK, który ma u nas kilkudziesięciu lokatorów we wspólnocie. Wspólnoty mieszkaniowe wszystkich "rejonów" łączcie się!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Grajdołek(2002-03-26)
 • PO PIERWSZE NIGDY NIE BYŁEM TOWARZYSZEM , A PO DRUGIE CZY TEN ANONIM TO NIE JEST PRACOWNIK "WSPANIAŁEJ FIRMY - ZBK "
 • Ludzie dajcie spokój ZBK nie macie innych problemów Zawinił Urzad miasta dokonując prywatyzacji bez pieniędzy. A wy Byście chcieli na zasadzie przyslowia "Pan zawinił a chłopa powiesili" dokonać samosądu. Skąd wząć pieniądze skoro czynsz regulowany na budynku wynosi np.1,80 a zaliczka dla wspólnoty 2,50.ZBK NIE PRODUKUJE PIENIĘDZY. POMYŚLCIE ZANIM ZNOWU OBSMARUJECIE ZBK. BRAWO DLA DYREKTORA ZBK ZA WSPANIAŁE ZARZĄDZANIE W NIENORMALNYCH WARUNKACH I PRZY IDIOTYCZNEJ KRYTYCE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MYSLĄCY REALNIE(2002-03-27)
 • CZY " MYŚLĄCY REALNIE " NAPRAWDĘ MYŚLI REALNIE I CZY NIE PRACUJE W ZETBEKU ????
Reklama