UWAGA!

Zbliża nas Kaliningrad

 
Elbląg, Zbliża nas Kaliningrad
(fot. AD)

Gdańsk patrzy na Elbląg przez pryzmat Kaliningradu. Gdańszczanie deklarują poparcie naszych starań w kwestii szybkiego połączenia drogowego Elbląga z autostradą A 1. Za miesiąc odbędzie się duża konferencja, określająca pola współpracy Elbląga i Gdańska, na której mają się pojawić propozycje konkretnych działań.

Wczoraj (22 sierpnia) w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka oraz zespołu roboczego mającego koordynować współpracę Elbląga z Gdańskiem: posła Sławomira Rybickiego, wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, który w nadchodzących wyborach będzie kandydował z okręgu elbląskiego, i wiceprezydentów – Gdańska Wiesława Bielawskiego i Elbląga Adama Witka. Poprzednie takie spotkanie odbyło się przed miesiącem. W międzyczasie wiceprezydenci Bielawski i Witek spotkali się Gdańsku, powołali zespoły zadaniowe, które już ze sobą współpracują.
       – Na dzisiaj widzimy kilka obszarów współpracy o wymiarach bardziej perspektywicznych – mówi prezydent Grzegorz Nowaczyk. – To przede wszystkim współpraca planistyczna, w zakresie gospodarki przestrzennej, po drugie – szeroko pojęta polityka gospodarcza, po trzecie – współpraca z Kaliningradem. Obszary, w których już współpracujemy, to przede wszystkim sprawy związane z EURO 2012 i z polityką rowerową.
       Poseł Sławomir Rybicki zapowiedział kolejne spotkanie elblążan i gdańszczan, już wkrótce. – Jednym z etapów dochodzenia do bardzo ścisłej współpracy naszych miast będzie konferencja, której termin wyznaczyliśmy na 30 września, pod roboczym jeszcze tytułem „Talenty – Transport – Turystyka”. Często dochodzą do mnie pytania, czy współpraca między ośrodkami, które są zlokalizowane w dwóch różnych województwach, jest możliwa. Oczywiście, jest możliwa, bo granice województw nie mogą dzielić społeczności, które chcą ze sobą współpracować. Ale też ta współpraca nie zmienia tych granic administracyjnych.
       O bardziej konkretnych propozycjach współpracy Gdańska i Elbląga mówiono często w kontekście Kaliningradu.
       – Rozważaliśmy na przykład możliwość współpracy naszych miast w zakresie rewitalizacji Kaliningradu – mówił Wiesław Bielawski. – Państwo macie bardzo ciekawe doświadczenia związane z odbudową swojego Starego Miasta, Gdańsk ma również wiele takich doświadczeń, możemy więc stworzyć wspólną ofertę środowisk architektów, urbanistów, a także środowisk gospodarczych w kierunku rewitalizacji Kaliningradu.
       Elblążan szczególnie może zainteresować deklaracja Bielawskiego dotycząca wspólnego lobbingu w sprawie szybkiego połączenia drogowego Elbląga z autostradą A 1. – Wszelkie studia dotyczące urbanizacji regionu, urbanizacji obszaru metropolitalnego, a przede wszystkim wszelkie studia transportowe, związane z otwarciem na Kaliningrad w związku z ruchem bezwizowym – to są te tematy, które nas łączą. Przez wspólne studia i wspólny lobbing mogą przybrać konkretny wymiar w postaci chociażby powiązania A 1 z drogą nr 22 i Kaliningradem.
      
       Czytaj też: „Elbląg ciągnie do metropolii”
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Rybicki to taka kiełbasa dla Elbląga????
 • kampania !!!!następny Lisek, czy u nas nie ma ludzi na jedynki na listach
 • Bardzo dobre posunięcie - widać, że prezydent realizuje skutecznie projekt zbliżania się naszego miasta do Gdańska. Cóż, teraz wchodzimy już w kampanię wyborczą ale czy to oznacza, że każde działanie musi być odbierane jako kampania? Bez przesady.
 • Już PO Platformie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Parkomat(2011-08-23)
 • rowery.free.ngo.pl Niech POpierdułki poczytają sobie o polityce rowerowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  światowiec(2011-08-23)
 • A Wcisło co ma taki wytrzeszcz coś mu obiecali czy smycz go przydusiła. .bo jakoś daleko od swojega Pana klapną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tik tak, tik, tak(2011-08-23)
 • Elbląg będzie rewitalizował Kaliningrad ciekawy pomysł, ale czy wam sił starczy?; D
 • Jaka polityka rowerowa !!!Ile jest w E-gu miejsc użyteczności publicznej gdzie można zaparkować rower ??? Chodzi o stojak do, którego rower można przypiąć.
 • Kolejny "lisek" chytrusek z Gdańska bardzo aktywny przed wyborami. A co robił dotychczas Pan wiceprzewodniczacy klubu parlamentarnego PO aby zyskac poparcie elblążan? Podobnie "wywalczył" dla siebie mandat wczesniej prawdziwy Lisek, dziś eurodeputowany. Jeżeli pójdę na wybory to nie zagłosuje na tych wiecznych parlamentarzystów z PO i PiS, ale na nowe osoby z Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ilerazy?(2011-08-23)
 • Wcisła ma wytrzeszcz bo mu obiecali, a teraz WGD mu zabrał. POkazali z Warszawki gdzie chłopaków miejsce
 • W dupie mam doświadczenia w odbudowie Starówki, zróbcie drogę szybkiego ruchu do 3City, a to, jak widać bez szans jest w najbliższych latach. .. A może jeszcze rewitalizacja Finlandii. .. .
 • Zróbcie w końcu drogi i przestańcie debatować i obiecywać, to te biedne małe firmy muszą na Was pracować !
Reklama