UWAGA!

Zdążyć przed przylotem

Elbląg, w tym roku bociany przylecą dużo szybciej...
w tym roku bociany przylecą dużo szybciej... fot. AM

Ponad 200 nowych platform pod bocianie gniazda zainstalują przed nadejściem tegorocznej wiosny - i przylotem bocianów - ekipy Energi. 30 z nich zostanie zainstalowanych w rejonie elbląskim. Ze względu na wyjątkowo wczesną wiosnę pracownicy Energi spieszą się, aby zdążyć przed przylotem ptaków.

Gniazda, tak chętnie zakładane przez bociany na słupach energetycznych, mają często nawet półtora metra średnicy i ważą kilkaset kilogramów. Niekiedy uniemożliwiają one swobodny dostęp do przewodów energetycznych, a spadające z gniazd wilgotne gałązki mogą powodować zwarcia i awarie. Bliskość przewodów w sąsiedztwie ptasiego domostwa to również zagrożenie dla życia tego objętego ochroną ptaka. Dlatego działania energetyków zapobiegają przerwom w dostawie prądu, ale przede wszystkim ratują bocianom życie i chronią ich pisklęta podczas pierwszych, nieudolnych prób nauki latania.
     W ostatnich latach Energa zamontowała już ponad pięć tysięcy platform. Oznacza to, że na konstrukcjach zainstalowanych na terenie działania spółki gniazduje co najmniej 10 tysięcy ptaków, czyli około 10 procent populacji przylatujących do Polski bocianów. Najwięcej platform - aż 1310 spółka zamontowała na Warmii i Mazurach (Oddział w Olsztynie). W rejonie podległym Oddziałowi w Elblągu zamontowano ich 680, resztę w pozostałych oddziałach Energi: Gdańsku, Kaliszu, Koszalinie, Płocku, Słupsku i Toruniu.
     Obecnie trwają ostatnie prace przy montażu kolejnych konstrukcji pod bocianie gniazda. Energetycy często zakładają je w miejscach, które wskazują mieszkańcy danych miejscowości. Boćki na specjalne platformy są „przeprowadzane” - montaż platform odbywa się na już zamieszkałych słupach. Pracownicy Energi starają się zdjąć gniazdo w całości, jednak nie zawsze udaje się to bez zniszczeń. Wykorzystywane często przez bociana materiały budowlane przymarzają zimą do słupa i energetycy muszą radzić sobie z pomocą siekiery i przecinaka. Gdy nie są w stanie zrekonstruować gniazda, zostawiają kilka starych gałązek, by boćki poczuły znajomy zapach. Z odbudową domostwa ptaki radzą sobie bardzo sprawnie i nie mają z tym najczęściej większych problemów.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama