UWAGA!

Żegluga zwinie żagle?

Żegluga Gdańska chce wycofać statki z Elbląga. Straty firmy z powodu zamknięcia rosyjskiej części Zalewu Wiślanego dla polskich bander przekraczają już 400 tys. zł. Pracę może stracić 40 osób.

Z powodu przymusowego przestoju od trzech tygodni jedynym zajęciem pracowników punktu sprzedaży biletów jest odsyłanie turystów z kwitkiem.
     - Chciałam się dowiedzieć, czy nadal kursują statki do Krynicy Morskiej i Kaliningradu. Niestety, większość kursów jest wstrzymana. Szkoda, bo Elbląg był dobrym miejscem wypadowym - wzdycha Ewa Thomas, turystka z Krakowa
     Od czterech tygodni statki Żeglugi Gdańskiej nie wypłynęły na Zalew Wiślany. Straty firmy są już tak duże, że coraz głośniej mówi się o likwidacji rejsów z Elbląg do Kaliningradu. Na trasie tej w sezonie kursowało sześć statków.
     - Właśnie robimy rozeznanie, jak sprowadzić te statki z powrotem z Elbląga do Gdańska. Nie możemy już dłużej czekać, one musza na siebie zarabiać. Niestety, będziemy musieli też zwolnić część ludzi, około 40 osób - wyznaje z żalem Jerzy Latała, prezes Żeglugi Gdańskiej.
     Zakaz żeglugi po Zalewie Wiślanym Rosjanie wprowadzali niemal co roku, nigdy jednak nie trwał on tak długo. Przywrócenie ruchu strona rosyjska uzależnia od podpisania nowej umowy międzypaństwowej regulującej żeglugę na Zalewie. Projekt dokumentu Polska przesłała półtora roku temu, wciąż jednak nie otrzymała odpowiedzi.
     - Ministerstwo Spraw Zagranicznych przez cały czas prowadzi intensywne działania na rzecz uregulowania żeglugi na Zalewie Wiślanym. Jestem przekonany, że razem z naszymi rosyjskimi partnerami będziemy zdolni do możliwie szybkiego otwarcia Zalewu Wiślanego dla żeglugi - mówi Andrzej Sadoś, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
     Starania Polski o przywrócenie ruchu żeglugowego na Zalewie Wiślanym poparły także władze obwodu kaliningradzkiego. Teraz wszyscy czekają na ruch rosyjskiego rządu.
     
JK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Bedzie dobrze! Cierpliwosci!
 • i to jest argument za tym by znieść wszystki granice! na całym globie!
 • Polacy dogadują się z Rosjanami ,a Rosjanie z Polakami .Szkoda tylko że nie mogą dogadać się rządy . Coś mi się wydaje że główka szwankuje jednym i drugim ....Jak szwankuje główka to obrywa du.ka.
 • proponuje drobiazgowe kontrole Rosjan na granicy + szczegółowe kontrole rosyjskich tirów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gasputin(2006-06-05)
 • Taaak... tylko że na kursy do Krynicy Morskiej zezwolenie Rosjan nie jest potrzebne, a główną atrakcją "turystyki" do Kaliningradu był zdaje się sklep wolnocłowy na pokładzie. Więc te kity o zawiedzionych turystach to wciskajcie komu innemu.
 • Popieram Drwala wypowiedź.., nie chodzi o rejsy do Krynicy czy Kalingradu, ale o tzw sklepy wolnocłowe. //przemetu nie lubią ani władze Polskie ani Rosyjskie// aczkolwiek faktem jest że naszym jasnie panującym i rządzącym, brakuje co nieco pod czerepem..ale sami ich wybraliśmy, wiec nie ma powodu do narzekań.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  aktywista(2006-06-05)
 • Skończył się handel wódką bez akcyzy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  lewicki(2006-06-05)
 • Skończył się handel wódką bez akcyzy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lewicki(2006-06-05)
 • i co teraz będzie z regatami z Rosjanami ?? nie puszczą nas ? a zawsze tak sie dobrze dogadywaliśmy ;)
 • W końcu niech przekopią Mierzeję Wiślaną bo Port w Elblągu stanie się historią....
 • A co na to władze Kapitanatu ,Zarzadu Portu,Delegatury Urzędu Morskiego i iles tam innych inst.administracyjnych.Może czas skonczyc parodie z Portem a podatnicy przestaną utrzymywac fikcyjna administracje?????
 • Asortyment jest duzo szerszy jak tylko wódka bez akcyzy!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  frajer(2006-06-07)
Reklama