UWAGA!

Zwróć uwagę, jak wypełniasz wniosek w sprawie tarczy antykryzysowej

 Elbląg, Zwróć uwagę, jak wypełniasz wniosek w sprawie tarczy antykryzysowej
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Brak podpisu pod oświadczeniem, błędny numer rachunku, wpisywanie zamiast wynagrodzenia stawki godzinowej - m.in. takie błędy popełniają przedsiębiorcy, którzy wnioskują o pomoc w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. ZUS apeluje, aby przed wysłaniem dokumentów dokładnie sprawdzić zawarte tam informacje.

Na jakie błędy trafiają eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? To najczęściej niepodpisywanie oświadczeń. Brak podpisu powoduje, że wniosek zamiast do realizacji musi zostać uzupełniony. W tym przypadku wszczynane jest postępowanie wyjaśniające. - Znacznie wydłuża to czas na przykład wypłaty postojowego czy wydanie decyzji o zwolnieniu z opłacania składek – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

Zdarzają się też inne błędy. To np. podpisywanie się imieniem i nazwiskiem z wzorów ZUS. -„Udostępniliśmy na stronie internetowej wzór poprawnie wypełnionego wniosku, który jest podpisany przykładowym imieniem i nazwiskiem. Niestety niektóre osoby przepisują wzór bezrefleksyjnie” – dodaje rzeczniczka

Nie tylko podpis stanowi problem. Przedsiębiorcy często dopisują niepotrzebne informacje we wnioskach w różnych miejscach. Zdarzają się również przypadki, że zamiast wynagrodzenia miesięcznego wpisywana jest stawka godzinowa lub błędny numer rachunku bankowego.

- Apelujemy o staranne wypełnianie dokumentów. To decyduje o terminie wypłaty świadczenia. Wnioski z błędami wymagają postępowania wyjaśniającego. Musimy zadzwonić, napisać mail, skontaktować się z wnioskodawcą – dodaje Anna Ilukiewicz.

Wiele wniosków wpływało na różne e-maile placówek ZUS, co jest błędem. Takie osoby muszą ponownie złożyć podpisany wniosek.

Wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą PUE) lub papierowo. Wszelkie informacje na temat tego: kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl Od 1 kwietnia przedsiębiorcy złożyli do ZUS ponad milion wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej.

ZUS
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jacy przedsiebiorcy takie wnioski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  6
  Maseczka(2020-04-21)
 • Czytanie ze zrozumieniem, to trudna rzecz dla niektórych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  @Gość (2020-04-22)
 • Wszystkie dane o przedsiębiorcy są w posiadaniu Urzędu Skarbowego, WSZYSTKIE. Przedsiębiorca w Polsce jest jak zwierzyna łowna. Czyhają na niego Urząd Skarbowy, ZUS, Sanepid, PIP, itp. Jak ja się pomylę wpisując np. przecinek nie w tym miejscu to są niebotyczne kary I tak np. ostatni wymysł urzędników. Za brak numeru BDO kara do MILIONA zł? Rozumiecie? Za numer BDO trzeba wnosić opłatę co rok, nie wiedzieliście ? To pech grozi wam milion kary (nigdzie na dokumencie otrzymanym z urzędu nie ma informacji o corocznym obowiązku ponawiania opłaty/ urzędnicy nie informują o tym. Proszę nie czepiajcie się przedsiębiorców którzy mają sznur na szyi ze zapomnieli się podpisać lub zrobili jakiś błąd. jak zarżniecie swoje dojne krowy to nie będzie na wasze urzędnicze pensja. Pomyślcie o tym. ps. BDO nie powstrzyma firm takich jak np. , w Kamienniku Wielkim które powinny przetwarzać odpady meblowe na pellet od sprzedaży na lewo płyty meblowej dla okolicznych mieszkańców tylko Wasze skuteczne działania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  niedlaglupoty(2020-04-23)
 • Słyszeliście co w Elstar na Modrzewinie zrobili ??? Tam większość na samozatrudnieniu pracuje i ich firma obniżyła wszystkim wypłaty o 25%, Na pytanie dlaczego (w firmie nie dzieje się źle), bo możecie nie płacić ZUS i wychodzicie wam na "0". Pieniądze z tarczy antykryzysowej ukradło im szefostwo !!!. Janusze biznesu. Do prokuratury się nadaje. Podobno właściciel to milioner. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Uzurpator(2020-04-23)
 • A co restauracjami, gdzie tzw pracownicy na umowie zlecenie dostają postojowe, bo niby nie pracują a tak naprawdę pracują na czrano, właściciel nie fakturuje zamówień na wynos i składa wniosek do zus i US bo biedak "nie zarabia". Zwykli złodzieje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  @1 gość(2020-04-24)
Reklama