UWAGA!

Modelką być...

Elbląg, zanim zdecydujesz się na sesję zdjęciową....POMYŚL O KONSEKWENCJACH
zanim zdecydujesz się na sesję zdjęciową....POMYŚL O KONSEKWENCJACH

Kariera modelki wydaje się być pięknym spełnieniem marzeń. To „american dream” - od kopciuszka do królewny. Tymczasem rzeczywistość okazuje się być często zupełnie inna i jeśli już mówimy o śnie, to raczej o koszmarze...

Przykład zgwałconej przez podającego się za fotografa mężczyzny to tylko jeden z wielu dowodów na to, jak ostrożną trzeba być w tym zawodzie. To przykład na to, że młode dziewczyny pragnące zrobić wielką karierę w świecie mody muszą być nie tylko piękne i fotogeniczne, ale także doskonale znać realia i zdawać sobie sprawę, że w tym specyficznym zawodzie nietrudno o sytuacje niebezpieczne.
     Modelka, fotomodelka, nie ukrywajmy, to zawody, w których liczy się ciało. Co za tym idzie - seks. Wiele zdjęć, niekoniecznie aktów, podszytych jest erotyką. Fotografie mają działać na mężczyzn, dziewczyny na wybiegach kuszą nie tylko strojami, ale i wyglądem. Dlatego to zawód niebezpieczny i nietrudno o przykłady wykorzystywania modelek przez ludzi podających się za fotografów, ale też fotografów pragnących przy okazji spełnienia marzenia modelki o byciu w jakimś czasopiśmie mieć dla siebie satysfakcję w postaci seksu z ładną kobietą. Dla dziewczyny to jednak po prostu zawód, w którym można zarobić. Raz lepiej, raz gorzej. Jednak to praca często trudna i niewdzięczna, a najgorsze są początki kariery.
     Na początku, gdy dziewczyna odkrywa, że jest piękna i fotogeniczna, wszyscy jej mówią, że nadaje się na modelkę i sama stwierdza, że tak jest - najłatwiej o błędy. Co zrobić, by ich uniknąć? Trudno o jednoznaczne rady, jednak warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
     Przede wszystkim, jeśli chcesz być modelką, nie znaczy, że od razu musisz mieć profesjonalne zdjęcia. Oczywiście, im więcej dobrych zdjęć, tym lepiej, jednak profesjonalna agencja doceni twoją urodę, nawet jeśli wyślesz im amatorskie fotografie. Ważne, by były wyraźne, by była widoczna na nich twoja sylwetka, twarz, dobrze jest mieć kilka zdjęć, w różnych pozach i strojach. Nie wysyłaj zdjęć grupowych. Dokąd wysyłać? Wpisz w wyszukiwarkę hasło „agencja modelek”, popytaj na forach internetowych (np. na forum promodels), które agencje są warte polecenia. Najlepsze są oczywiście w stolicy i w dużych miastach, dlatego tam najlepiej wysyłać aplikacje.
     Możesz również zamieścić ogłoszenia w licznych bazach modelek w sieci. Dobrze jest mieć wtedy ładne, profesjonalne zdjęcia z różnych sesji, by pokazać, że potrafisz zagrać przed obiektywem. Dzięki takiemu ogłoszeniu możesz otrzymać propozycję pracy czy ofertę fotografa do pozowania „za zdjęcia” (czyli pozujesz nie za pieniądze, a jedynie w zamian za fotografie do portfolio). Trudniej natomiast o to, by dzięki temu „namierzyła” cię jakaś agencja. Jednak masz szansę zdobyć doświadczenie i parę ciekawych zleceń.
     Zanim się wybierzesz czy do fotografa czy do agencji, pamiętaj. Dokładnie sprawdź, do kogo jedziesz. Dowiedz się o dotychczasowe osiągnięcia. Zadzwoń również do osób współpracujących z fotografem czy też agencją, spróbuj wpisać nazwisko fotografa w google, popytaj o niego na forum. Czy jest odpowiedzialny, uczciwy? Czy jest znany w tzw. Branży? Ile zdjęć ma na koncie? To wszystko to bardzo ważne informacje. Dowiedz się również o dokładny adres, jeśli to agencja i jest zarejestrowana, poproś o nr regon. Im więcej danych, tym lepiej. Jeśli nie jesteś związana z żadną agencją i robisz wszystko na własną rękę, ostrożności nigdy za wiele! Masz zamiar podpisać umowę? Poproś, by przesłano ci ją wcześniej. Uważnie ją przeczytaj, jeśli masz wątpliwości, idź do prawnika albo poproś kogoś, kto się zna na prawie.
     Zdecydowałaś się jechać, pamiętaj. Nie jedź pod żadnym pozorem sama. Jeśli nie opłaca ci się jechać z kimś, lepiej nie jedź wcale. Podróż do obcej osoby na własną rękę to zbyt duże ryzyko. Uprzedź fotografa, że będziesz z mężem, mamą czy jakąkolwiek inną osobą towarzyszącą. Jeśli nie zgodzi się - jest to podejrzane. Oczywiście, ma prawo wymagać, by w trakcie samej sesji nie było nikogo na planie poza tobą i np. wizażystką czy stylistką. Jednak nie może odmówić żądaniu, by ktoś bliski stał za drzwiami, poznał go i porozmawiał z nim przed zdjęciami. Każdy profesjonalny fotograf zdaje sobie sprawę, że dziewczyna chce mieć takie zabezpieczenie i nie będzie robić problemów. Oszust lub ktoś, kto chce cię wykorzystać, od razu po takim oświadczeniu stwierdzi, że nie jest już tobą zainteresowany.
     Spytaj także wcześniej o rodzaj zdjęć, jakie mają być wykonane, by nie było nieporozumień w trakcie sesji. Dowiedz się też, jakie ubrania zabrać, czy musisz wykonać makijaż i fryzurę samodzielnie. Bądź profesjonalna i tego samego wymagaj od fotografa. W czasie zdjęć wykonuj polecenia fotografa, staraj się być jednak rozluźniona. Nie marudź, nie spóźniaj się, nie narzekaj, że na pewno źle wyglądasz. Jesteś „materiałem” . Masz wypełnić wizję fotografa, współpracując z nim i, ewentualnie, pokazując, co jeszcze można zrobić, ale nie narzucając mu swoją wolę. Dowiedz się też, gdzie fotografie zostaną wykorzystane. Czy są to zdjęcia do katalogu, a może do prywatnej kolekcji fotografa? Czy mają być to akty, sesja mody, a może tzw. Nagość zakryta (modelka jest nago, ale przysłonięta czymś w miejscach intymnych). Ustal, do jakich zdjęć nie pozujesz, powiedz od razu, że np. nie masz zamiaru się rozbierać i pozować do zdjęć erotycznych. Nie mów tego na sesji, ale przed.
     Pamiętaj, zawód modelki można wykonywać krótko, jednak intensywnie. Świetnie zarabiają na nim tylko te dziewczyny, które mają dobre kontrakty, są doświadczone, mają już za sobą wiele sesji i pokazów, ich nazwiska coś znaczą w świecie mody. Jest ich zaledwie kilka, może kilkanaście. Reszta to modelki, które dorabiają sobie, pozując do zdjęć, i wcale nie mają z tego kokosów. To także ciężka, często niewdzięczna praca, o czym również warto pamiętać.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • w tym zawodzie startuje często sie mając 15 lat a czasem mniej. te dzieci rezygnują dla kariery ze szkół więc w głowie mają mało więc d... nadrabiają. takie panienki dobrze wiedzą ze w branży mniej liczy się uroda (nie mówiąc już o osobowości) od tego z kim się spało. a skoro wiedzą to po co później płaczą że je ktoś wykorzystał ?
 • 15-letnie panienki niewiele o życiu wiedzą. jak się okazuje, ich starsze koleżanki również. czy to, że ten zawód jest ryzykowny ma oznaczać, że można te dziewczyny wykorzystywać? czy naiwność musi być karana gwałtem? Czy ktokolwiek ma prawo wykorzystać dobrą wiarę dziewczyny? Nie ma ŻADNEGO usparwiedliwienia dla gwałcicieli, wykorzystujących swoją pozycję "fotografów", właścicieli agencji czy firm zatrudniających modelki!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kobitka81(2008-04-27)
 • ja nie mówię o gwałcie a o tym że wiele z tych panienek pcha siędo łóżek tym którzy mogą im pomóc w robieniu "kariery". gwałt to zupełnie inna kwestia i nie ma dla niego usprawiedliwienia. te dziewczyny jednak zdają sobie sprawę ze swojej seksualności i wiedzą jak z niej korzystać. ciekawe gdzie wtedy są ich rodzice ?
 • modelkami zostają osoby które mają umysł mrówki a intelekt żaby. Bozia poskąpiła rozumu - no może nie całkiem bo pilota od tv to jeszcze umie obsłużyć - więc czemu nie pokazać kawałek ciała. Ale frajda gdy się ktoś podnieci.
 • Asti, Asti. .. -trochę luzu. Nie każda studentka jest" brzydalem "tak jak Ty. Trochę pudru i gimnastyki i kompleksy pójdą precz. Po co generalizować. Są niedouczone " brzydule" i piękne studentki. Są prostaczki i są kobiety z klasą. Pozdrowienia dla pięknych rozgarnietych a "brzydulki "pamietajcie. .. nie ma brzydkich kobiet. Acha! jak kobieta jest złośliwa to traci powab!!
Reklama