UWAGA!

Stres - mój wróg, mój przyjaciel

Elbląg, Presja czasu, to duży czynnik stresogenny..
Presja czasu, to duży czynnik stresogenny..

Codzienność nie szczędzi nam sytuacji stresowych - szef wymaga coraz więcej, na studiach następny egzamin, na który trzeba uczyć się całe noce, do tego codzienne obowiązki i coraz mniej czasu. To wszystko wywołuje w nas coraz więcej napięć i prowadzi do stresu.

Stres często wyrządza wiele szkód i powoduje pogarszające się samopoczucie, nerwy i roztargnienie, kłopoty z pamięcią i koncentracją oraz gorsze zdrowie. Ale stres to nie tylko nerwy i problemy z koncentracją. Mało kto wie, że stres nie zawsze jest negatywnym czynnikiem - często mobilizuje do działania, ale tylko wtedy, jeżeli umiemy zapanować nad nerwami.
     Stres to psychiczna i fizyczna reakcja organizmu na tzw. stresory, czyli czynniki i sytuacje wywołujące stres. Wbrew powszechnemu przekonaniu stres wywołują nie tylko negatywne sytuacje, takie jak niepowodzenie w pracy, śmierć bliskiej osoby czy rozwód, ale też zdarzenia pozytywne, jak ślub czy rodzinne spotkanie. Według psychologów najbardziej stresującą sytuacją jest śmierć współmałżonka, która otrzymała 100 punktów. Niżej jest rozwód - 73 punkty, ślub - 50, utrata pracy - 47, zmiana pracy - 36, urlop - 13 i święta - 12.
     Psycholodzy wyróżniają trzy rodzaje reakcji na sytuację stresującą:
     - dystres, czyli reakcja na zagrożenie, która utrudnia lub uniemożliwia normalne funkcjonowanie i realizację zadań - to najczęstsza i najgorsza reakcja na stres, która nie tylko uniemożliwia właściwe poradzenie sobie z trudną sytuacją, ale też powoduje kolejne napięcia wynikające z niemocy działania
     - eustres, czyli pozytywna reakcja, która mobilizuje do działania
     - neustres, czyli bodziec neutralny dla jednej osoby, który dla innych bywa dystresywny lub eustresywny.
     Podczas stresu nasz organizm produkuje kortykotropinę, która pobudza nadnercza i powoduje, że produkują one glikokortykoidy - naturalne sterydy podnoszące wydajność organizmu, które w sytuacji zagrożenia umożliwiają nam podjęcie działania. Lecz jeśli nie potrafimy właściwie ukierunkować naszego organizmu, zamiast większej mobilizacji odczuwamy paraliż i niemożność podjęcia jakiegokolwiek działania.
     Podczas stresu występują takie objawy jak pobudzenie emocjonalne, wzrost ciśnienia krwi, przyśpieszone bicie serca, bóle głowy i brzucha, przyspieszony oddech, dreszcze.
     Powszechnie uważany za szkodliwy stres jest reakcją, która ma wspomagać nas w trudnych sytuacjach. Niepożądane działanie i szkodliwy wpływ na organizm ma stres długotrwały i zbyt silny. Negatywny stres może prowadzić do kłopotów ze zdrowiem. Stres wpływa na naszą psychikę, powodując zmienne nastroje, kłopoty z koncentracją, odczuwanie niepokoju. Nasz organizm również jest narażony na kłopoty wynikające z ciągłego napięcia, mogą to być problemy z układem krążenia, układem pokarmowym oraz zaburzenia cyklu miesiączkowego. Jeżeli szybko nie podejmiemy działania i będziemy pozostawać pod wpływem stresu, możemy doprowadzić do wyczerpania organizmu i znacznych problemów z psychiką.
     Zamiast szukać ukojenia w nałogach - alkoholu lub jedzeniu - warto poszukać innego sposobu na odreagowanie stresu. Można skorzystać z pomocy psychologa lub porozmawiać o problemach z kimś bliskim. Warto też pomyśleć o ulubionej formie ruchu, który pomoże nam „wyrzucić z siebie” wszystkie negatywne emocje oraz nauczyć się relaksu. Dobrym sposobem na wyciszenie się jest spacer, podczas którego dotlenimy organizm i w spokoju przeanalizujemy kłopotliwe sytuacje. Można też pomyśleć o relaksacyjnej kąpieli - wystarczy do wanny z ciepłą wodą dodać kilka kropli olejku o zapachy cytrusów, lawendy, sosny lub w innym ulubionym oraz zapalić kilka świec. Ostatnio też salony kosmetyczne proponują nie tylko masaże relaksacyjne, ale też szereg zabiegów, które sprawią, że poczujemy się zrelaksowane od stóp do głów.
     Stresu nie da się wyeliminować, jest częścią naszego coraz bardziej zabieganego życia. Każde kolejne wyzwanie wiąże się ze stresem, ale od nas zależy, czy pozwolimy mu nad sobą zapanować, czy my zapanujemy nad nim.
ED
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama