UWAGA!

Toksyna botulinowa - botox i wypełniacze zmarszczek - PRAWDY I MITY

 Elbląg, Piękno bez skalpela
Piękno bez skalpela

Drodzy Państwo, w związku z ogromnym zainteresowaniem w naszym salonie (Salon Urody Marzeny Gross) medycyną estetyczną oraz dużą ilością pytań dotyczących zabiegów o wskazania, przeciwwskazania, zalecenia po zabiegu, powikłania, pragniemy przybliżyć naszym klientom bardziej szczegółowo ten interesujący temat.

Przygotowaliśmy dla Państwa cykl artykułów przybliżających konkretne zabiegi oraz produkty na których je wykonujemy. Artykuły te będą zbiorem naszych doświadczeń oraz wiedzy medycznej zasięgniętej z licznych opracowań naukowych, sympozjów, szkoleń. Postaramy się w sposób obiektywny przybliżyć Państwu tę nową dziedzinę.
     Mamy nadzieję, iż potwierdzimy prawdy oraz obalimy mity. Możecie nas Państwo czytać co dwa tygodnie na łamach portElu. Zachęcamy serdecznie do lektury.
     dr Janusz Sędzikowski, Marzena Gross-Darabasz - Salon Urody Marzeny Gross
     
     Czym jest botox?
     Jest to naturalne, oczyszczone białko, które powoduje relaksacje mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek, pojawiających się w trakcie procesu starzenia. Preparat powoduje odprężenie i zrelaksowanie mięśni twarzy, szyi, efektem czego jest odprężona, odświeżona, wygładzona skóra. Dobrze dobrane przez lekarza dawki botoxu oraz odpowiednia ich iniekcja jest gwarancją uzyskania naturalnego wyglądu. Taki zabieg spowoduje, że będziesz wyglądał inaczej... na odmłodzonego i odświeżonego. Aby lekarz wykonał satysfakcjonujący zabieg, konieczna jest dokładna ocena anatomii twarzy każdego pacjenta w ujęciu dynamicznym i statycznym, jak też omówienie z pacjentem jego potrzeb i oczekiwań.
     Powstawanie i rozwój zmarszczek mimicznych takich, jak kurze łapki, linie poprzeczne czoła czy bruzdy między brwiami, związane jest bezpośrednio z powtarzającymi się ruchami mięśni znajdujących się pod zmarszczkami. Zablokowanie ruchu tych mięśni powoduje nie tylko zniknięcie niepożądanych zmarszczek, ale również zapobieganie powstaniu nowych!
     Przez okres 6 miesięcy (tyle czasu może się utrzymywać efekt) siła powodująca powstawanie zmarszczek zostaje wyeliminowana, co uniemożliwia tworzenie się nowych bruzd mimicznych.
     Prawdą jest, iż większość pacjentów poddaje się systematycznie zabiegom „zatrzymywania czasu” dla danej okolicy twarzy. Nie znaczy to jednak, że rezygnacja z kolejnych wstrzyknięć może spowodować zwiotczenie skóry i skazani będziemy na ciągłe dostrzykiwanie botoxu. Zanikająca w skórze toksyna botulinowa daje nową - naturalną możliwość aby zmarszczki mimiczne mogły powoli się pojawiać w tych samych miejscach.
     
     Moment wstrzyknięcia i postępowanie po zabiegu
     Same zabiegi polegające na domięśniowym wstrzyknięciu preparatu są prawie bezbolesne. Ukłucie można porównać do ukąszenia bardzo słabego komara. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Dla wyjątkowo wrażliwych pacjentów, ze względu na ich komfort, czasami stosuje się znieczulenie kremem EMLA.
     Czas trwania zabiegu zajmuje około 15-20 minut, czyli nie jest dłuższy niż przerwa na lunch.
     Po zabiegu, w ciągu 0,5-1 godziny wskazane jest ćwiczenie mięśni mimicznych w miejscach wkłucia, należy unikać masażu oraz w ciągu 4 godzin po zabiegu nie pochylać głowy do dołu, nie dźwigać ciężarów, korzystać z solarium, sauny, nie można także latać samolotem.
     
     Efekty
     Pierwsze efekty wygładzenia zmarszczek, odświeżenia skóry i lekkiego liftingu widoczne są już po 3-4 dniach od zabiegu, a po około tygodniu upiększone osoby mogą zapomnieć o niepokojących zmarszczkach. Efekty kliniczne utrzymują się do 6 miesięcy i w tym okresie upiększone osoby nie są wstanie wykonać ruchów wywołujących zmarszczki.
     W przeciwieństwie do innych metod korekcji niechcianych zmarszczek, zabiegi z użyciem botuliny nie nadają sztucznego wyrazu twarzy, nie pozostawiają śladów po wstrzyknięciach (poza możliwymi małymi siniaczkami, które ustępują bardzo szybko) i nie wymagają długiego czasu rekonwalescencji. Metoda nie ma również ograniczenia wiekowego. Dodatkowym bonusem np. przy wygładzaniu zmarszczek poprzecznych czoła jest lekkie podniesienie łuku brwiowego, co daje efekt pięknych, większych i rozjaśnionych oczu.
     
     Komu można wykonać zabieg?
     Botox może być z równym powodzeniem wstrzykiwany osobie 20-letniej z nawykowym marszczeniem czoła, jak i pacjentce powyżej 60-tego roku życia, u której blokada mięśni mimicznych górnej połowy twarzy pozwoli zastąpić operację plastyczną. Wbrew obiegowym opiniom, zabiegi chirurgii plastycznej nie są wstanie usunąć wszystkich objawów starzenia się skóry, a wstrzykiwanie botoxu stanowi idealne uzupełnienie liftingu operacyjnego.
     
     Czy leczenie jest bezpieczne?
     Botox posiada bardzo dobry profil bezpieczeństwa. Od ponad 10 lat jest stosowany w medycynie estetycznej, a od ponad 20 lat neurologii i okulistyce. Istnieje wiele publikacji dotyczących jego skuteczności i bezpieczeństwa.
     Preparat nie wywołuje reakcji alergicznych, nie wymaga wykonywania prób przed samym zabiegiem. Działania niepożądane, o ile występują, są zwykle łagodne lub umiarkowane i mają odwracalny charakter.
     Warto pamiętać, że wybierając doświadczonego lekarza minimalizujemy ryzyko działań niepożądanych.
     
     Czy botox jest tylko dla kobiet?
     Botulina jest dla kobiet, jak i mężczyzn. W praktyce mężczyźni coraz częściej decydują się na leczenie, by wyglądać młodziej.
     Skuteczność w usuwaniu np. linii zmartwienia, powoduje, że metoda ta jest popularna wśród biznesmenów, dając im świeżość i zwiększając przystępność np. w negocjacjach.

 


     Jest to także idealny zabieg dla świadomych i nowoczesnych mężczyzna nie bojących się zabiegów upiększających.
     
     Czy zabieg może być powtarzalny wielokrotnie?
     Tak. Poprzez cykliczne powtarzanie terapii czas działania żelu niekiedy wydłuża się.
     
     Jakie są inne wskazania w medycynie estetycznej do leczenia botoxem?
     Najczęściej wykorzystujemy botulinę do leczenia nadmiernej potliwości – pach, dłoni, stóp, owłosionej skóry głowy. Jak również leczymy kręcz karku, tiki, kurcz powiek.
     
     Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego (np. Surgiderm, Restylan, Juvederm)
     Zasada działania substancji wypełniających jest zupełnie odmienna od botoxu. Są to żele, które wstrzyknięte w dno zmarszczki, fałdu czy zagłębienia powodują wypchnięcie skóry, dając efekt wypełnienia (usunięcia) zmarszczki.
     Wypełniacze dzielimy na trwałe (dają efekt na około 5 lat) oraz wchłanialne (odwracalne) – efekt utrzymuje się 6-25 miesiące od podania. Najbardziej bezpieczne są wypełniacze wchłaniane, które zawierają kwas hialuronowy, który jest naturalnym składnikiem skóry każdego człowieka.
     
     Moment wstrzyknięcia
     Preparaty do wypełniania zmarszczek z kwasem hialuronowym mają postać krystaliczną, bardzo plastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę, dając bardzo naturalne efekty. Podawane są bardzo cienkimi igłami. Skórę znieczulamy zazwyczaj kremem EMLA, co zmniejsza do minimum doznania bólowe. Po wstrzyknięciu żelu w linie zmarszczki lub w usta, preparat wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy, wygładzając zmarszczki lub modelując kontur ust. Zabieg trwa zazwyczaj około 30 minut.
     
     Efekty
     Rezultat można obejrzeć natychmiast w lusterku. Zabieg nie powoduje wyłączenia pacjenta z codziennego życia. Po wstrzyknięciu kwas hialuronowy wchłania się stopniowo, dlatego zabiegi powinny być powtarzane. Czas utrzymywania się efektu wypełniania jest różny dla poszczególnych preparatów. Preparaty jakościowo dobre utrzymują się w skórze około 12 miesięcy.
     
     Wskazanie do zabiegu
     Wskazania do zastosowania wypełniaczy są rozmaite, a ich lista ciągle rośnie.
     Podstawowymi wskazaniami są:
     - głębokie fałdy nosowo-wargowe,
     - tzw. bruzdy marionetki zlokalizowane poniżej kącików ust,
     - uniesienie kącików ust,
     - powiększenie i poprawa konturu ust,
     - uzupełnienie i wygładzenie tzw. doliny łez przy dolnych powiekach (cienie pod oczami).
     - najnowszym wskazaniem dla kwasu hialuronowego jest objętościowa korekcja twarzy.
     Dzięki specjalnemu preparatowi o wysokiej objętości (np. Voluma) możemy powiększyć kości policzkowe nadając twarzy smukłości, wyrównać owal twarzy i opadające policzki.
     
     Należy podkreślić, że zazwyczaj stosujemy połączenie efektu botoxu i wypełniaczy, co daje rewelacyjne efekty poprawy wyglądu twarzy i wygląda następująco: na pierwszej wizycie korygujemy mimiczne zmarszczki toksyną botulinową, a na kolejnej po 2 tygodniach wstrzykujemy wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego. Naszym nadrzędnym celem nie jest walka z konkretnymi zmarszczkami, ale uzyskanie harmonijnego i naturalnie świeżego wyglądu.
     Obecnie, jednoczesne zastosowanie obydwu technik stało się bezpiecznym i skutecznym standardem wykorzystywanym w gabinecie medycyny estetycznej.
     
     /artykułu jest własnością Salon Urody Marzeny Gross- kopiowanie treści zabronione.
     
     

---- Tekst sponsorowany ----

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Jej portEl

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama