UWAGA!

Chcielibyśmy znów grać

 Elbląg, Chcielibyśmy znów grać
(fot. archiwum portEl.pl)

Stan zagrożenia epidemicznego wiąże się z odwołaniem i przesuwaniem licznych wydarzeń kulturalnych. Także 19. Elbląska Wiosna Teatralna i 300. premiera w Teatrze im. Aleksandra Sewruka nie odbędą się w planowanych terminach. Jak ten trudny czas przeżywają aktorzy i pracownicy teatru?

- Przeżywamy to tak, jak wszyscy, z lękiem i niepokojem – mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. - Jednak nie ma co mówić o przeżywaniu, tylko o działaniach, które trzeba podejmować i które w teatrze zostały podjęte. Koniecznością było odwołanie Elbląskiej Wiosny Teatralnej i naszych spektakli, póki co do połowy kwietnia. Zobaczymy jednak, co będzie dalej. Zawiesiłem m. in. próby do naszej 300. premiery. Aktorzy nie przychodzą teraz do teatru, próby do następnej planowanej premiery także zostały wstrzymane. Pozostali pracownicy są na zaległych urlopach lub pracują zdalnie. Patrzymy na rozwój sytuacji, zastanawiamy się, kiedy będziemy mogli wznowić próby i ewentualnie zagrać spektakle – podkreśla dyrektor. - Bardzo chcielibyśmy, żeby spektakle 19. Elbląskiej Wiosny Teatralnej zostały zagrane, ale to wszystko mówię w trybie warunkowym, bo nikt z nas nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, kiedy będzie można to zrobić. Sytuacja w innych krajach pokazuje, że stan epidemii może potrwać do maja lub czerwca i to w optymistycznych warunkach.

Na facebookowym profilu Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu pojawiła się ostatnio informacja, że w dobie pandemii teatr włączył się w akcję szycia maseczek dla szpitali.

- Nie wypinamy w związku z tym dumnie piersi po medale, jest potrzeba, więc po prostu działamy – mówi Mirosław Siedler. - To była inicjatywa hurtowni, (Edyta Fogiel – Czurakowska) która miała materiał, naszej pracowni krawieckiej i pracowników teatru, którzy widząc, co się dzieje, sami przyszli i zapytali, czy można u nas coś takiego zorganizować. Powiedziałem, że zdecydowanie tak i bardzo się z tego pomysłu ucieszyłem. Maseczki są szyte, dostarczono je do szpitala wojewódzkiego, a dzisiaj pojadą także do szpitala miejskiego. Tyle, ile możemy, tyle pomagamy – podkreśla dyrektor.

Aktorom, pracownikom teatru i elbląskim widzom pozostaje życzyć, by instytucje kultury mogły jak najszybciej wznowić działalność w pełnym wymiarze. Tym bardziej, że w ramach 19. Elbląskiej Wiosny Teatralnej czekało na nich 8 spektakli, w tym wspomniana 300. premiera w Teatrze im. Aleksandra Sewruka, czyli „Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca” w reżyserii Artura Hofmana. Miejmy więc nadzieję, że będzie nam dane szybko je zobaczyć na elbląskiej scenie.

Tomasz Bil

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Śmiało nikt nie broni ,online ludzie ,będą oglądać!
 • a mnie tam jakieś podrzędne teatrzyki nie interesują
 • No talent masz do obrazania< ze Ci cos takiego przechodzi przez klawiature, chamstwo wzorowe powiedzialbym nienaganne, ale odpowiedzialnosc tchorzliwa, bo anonimowa
 • Talent do obrazania typowego POLACZKA
 • Kazdy chce robic to co robil do tej pory, tu nie ma wyjatkow, chcemy wszyscy powrotu do zycia sprzed pandemii, za maseczki czapki z glow. Mam nadzieje i wiem ze po tym tsunami pojde do teatru zamiast ogladac TVPis od ktorego mozg sie lasuje.
 • Słabe i tak te spektakle. Mało kto chodzi na elbląskich aktorów żyją że dzieci
 • Aktor to tylko teatralny,a nie jakis serialowy,czy filmowy,przed kamera mozna kazdego nauczyc tanczyc.Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  5
  Zbyszek1(2020-03-24)
 • Dlaczego nie zmienić ordynacji wyborczej i nie rozszerzyć możliwości głosowania on-line. Mnóstwo ludzi ma podpis elektroniczny, profil zaufany, internetowe konta bankowe. Mamy e-recepty, e-urząd, ePUAP dlaczego więc nie e-wybory. Nawet jeśli nie wszyscy zagłosują przez internet to kolejki do urn będą znacznie mniejsze. Mniej liczenia głosów, mniej błędów a dzisiaj przede wszystkim większe bezpieczeństwo. Wybory on-line można przeprowadzić dzień (tydzień) wcześniej, lub dzień (tydzień) wcześniej można dać wybór czy głosuję on=line czy w dotychczasowy sposób. Taka forma głosowania byłaby dużo prostsza i tańsza w obsłudze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7
  1
  Do przemyślenia. Wybory 10.05.(2020-03-24)
 • @Do przemyślenia. Wybory 10.05. - Bo PiS by nigdy nie wygrał rozumiesz. Klęska żywiołowa, epidemia a oni zorganizują te wybory. Tak twierdzą. Chociaż ptaszki ćwierkają, że wybory się nie odbędą. Kłapią mordami byle temat zastępczy mieć do poważnych problemów społeczeństwa. Zabierz babci dowód zamieniłoby się w akcję założ babci profil zaufany i zagłosuj na nią na opozycję; )
 • @L4 - Spektakl jednego aktora to nie przejdzie on-line. Wyróżnieni jacyś w teatrze że dostają artykuł ? Przerwę mają ale miasto zapłaci, teatr nie upadnie. Historię zamkniętych ośrodków, firm i zakładów o których dramatach nikt nie napisze. Każdy by chciał już pracować, zarabiać (dotyczy setek branż, które stoją). I w tym całych realiach epidemii sklepy wielkopowierzchniowe tłuką kasę jak gdyby nigdy nic. Co wcale nie odbieram jako złe. Bo setki ich dostawców i kooperantów też utrzymują się na poziomie żyjąc ze sprzedaży.
 • To grajcie, a kto Wam broni? Nie ma zakazu grania.
 • Uwazam, ze premiery teatralne typu „zagramy sztukę, która już była” to największy nowotwór teatru. Sztuka powinna odzwierciedlać stan rzeczy, który się dzieje dzisiaj. Np Koronawirus i weźmy na to psalm 91 z Biblii. Ze jeśli nie ma Boga to rządzi strach. Ja taki amator teatralny, a mam pouczać profesjonalistów? Uczyć społecznego znaczenia sztuki? Aktorom tam moze jeszcze metody Stanislawskiego wykładać? Dla mnie zimny trup ten swiatowid.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  Gosc123(2020-03-24)
Reklama