UWAGA!

Czas na Moralność

 Elbląg, "Niech kucharka idzie otworzyć i powie, że obie panie Dulskie przyjmują."
"Niech kucharka idzie otworzyć i powie, że obie panie Dulskie przyjmują." (fot. AD)

Jutro (6 października) w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu premiera "Moralności Pani Dulskiej" w reżyserii Mirosława Siedlera. Zobacz zdjęcia z drugiej próby generalnej.

- Szukamy angielskich fars, komedii, a przecież mamy własne, znakomicie napisane, świetną klasykę - wybór tytułu uzasadnia reżyser. - Poczucie humoru Gabrieli Zapolskiej nie zmurszało i jest nadal aktualne. Staramy się, by widz wyniósł z naszego spektaklu coś dla siebie, zarówno z warstwy komediowej, jak i z morału.
       W spektaklu występują: Irena Adamiak (Dulska), Lesław Ostaszkiewicz (Dulski), Piotr Boratyński (Zbyszko), Natalia jakubowska (Mela), Marta Masłowska (Hesia), Teresa Suchodolska (Juliasiewiczowa), Anna Suchowiecka (Hanka), Hanna Świętnicka-Grabowska (lokatorka), Maria Makowska-Franceson (Tadrachowa). Scenografia i kostiumy: Jerzy Rudzki. Premiera w sobotę 6 października o godz. 18 na Dużej Scenie. Kolejne spektakle: 7 października godz. 17, natomiast od 8 do 11 października grane będą spektakle przedpołudniowe. Cena biletu: 28 zł (normalny), 23 zł (ulgowy), 18 zł (szkolny).
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zapamiętajcie sobie wszyscy ! Moralność Pani Dulskiej - to dramat. Dramat p. reżyserze z Bożej łaski. Nie ma w tym utworze nic śmiesznego. Śmieszne są Pana wypowiedzi. Dramat obyczajowy - żadna farsa. Pan jesteś farsa. To co będzie wystawione w teatrze to - dramat naturalistyczny. Zapamiętaj Pan to sobie dobrze. Dramat.
 • Ciąża młodej służącej z Zbyszkiem synem tytułowej p. Dulskiej - jest kanwą powieści Pani Zapolskiej. Ale autorka niczym wytrawny gracz przeniesie punkt ciężkości swojej książki. I zamiast uczynić z nieszczęścia młodej kobiety to co uczyniłoby wielu - postać centralną czyni zgoła inaczej. To matka winowajcy - utracjusza będzie główną postacią. Na niej skupi się niczym w soczewce nasza uwaga. O ile reżyser trafnie odczyta intencje autorki. W co śmiem wątpić. Na dwa wydarzenia warto skupić uwagę : moment w którym matka chrzestna pokrzywdzonej służącej targuje się z ciotką i Dulską o pieniądze. O tak zwane zadość uczynienie za krzywdę. To w tym momencie - służąca jest pozbawiana cech ludzkich. Jest uprzedmiotowiana. Zostaje pozbawiona godności. Oczywiście z pomocą matki chrzestnej. Jest to scena kluczowa. Obnaża charaktery ludzkie. Scena okropna. Dramatyczna. Druga scena to scena końcowa - kiedy p. Julian wypowie swoje : a niech Was wszystkich - słuchajcie Państwo uważnie - to do Was mówi, a może to Pani Zapolska się wypowiada. Krótko. A po co długo - przecież była z Wami. Cały czas trwania sztuki. Na koniec mała prośba do Państwa - nie śmiejcie się podczas oglądania sztuki - choćby reżyser bardzo się o to starał. Żeby nie wyszło jak w Rewizorze : Z czego się śmiejecie - z Samych siebie się śmiejecie. Pytam -po co to WAM ?
 • Żaden dramat, a tragifarsa (utwór dramatyczny łączący elementy tragiczne z farsowymi)
 • Zajrzałam do encyklopedii. Dulska to dramat. Cz, ma rację
 • Powyżej widać, że Dulskie są wśród nas ciągle. Dramat dzielimy na tragedię i komedię. Zarówno komedia jak i tragedia mogą mieć charakter powodujący dodanie przymiotnika i tak jest z "Moralnością". Jest to, jak mówi Zapolska, tragifarsa kołtuńska czy jak niektórzy recenzenci pisywali tragikomedia kołtuńska. " Dzień premiery wyznaczony w tygodniu przedświątecznym wydawał się Zapolskiej momentem nieodpowiednim, a oddanie KOMEDII do pierwszej oceny krytykom krakowskim, o których nieżyczliwości była przekonana - skazaniem utworu na zagładę. Obawy autorki nie sprawdziły się jednak - "Moralność pani Dulskiej" odniosła w Krakowie pełny sukces, publicznośC przyjmowała sztukę burzliwymi oklaskami". "Są tu pewne wpływy i reminiscencje mieszczańskiej KOMEDII Bałuckiego(. .. )" (Teatr, "Nowa reforma" 1906 nr287 W. Prokesch) "Chciałam w tej tragifarsie kołtuńskiej - pisała w grudniu 1906 roku do redaktora miesięcznika Krytyka Wihelma Feldmana - dać obraz podłości burżuazyjnej" (Listy Gabrieli Zapolskiej. Zebrała S. Linowska, T. 2,Warszawa 1970) krytycy krakowscy oglądali sztuke przed jej zrecenzowaniem - elbląscy są lepsi - nie widzieli ale już wiedzą jaka jest. A i jeszcze jedno Dulski ma na imię Felicjan. Julian to był Tuwim i w tej tragikomedii go nie ma.
 • Zgoda myślałem o Felicjanie napisałem o Julianie. Przepraszam. Co do reszty mam inne zdanie. Czas powstania tej wspaniałej powieści - wymusił na p. Zapolskiej swoisty wybieg. Dokonała świetnego wybiegu. Dziś nazywamy to marketing. Wiedząc, że widz nie lubi tragedii i dramatu - zręcznie dodała słowo farsa. Być może za czyjąś radą. Ale to przyniosło sukces. A przecież to jest cel każdego twórcy. Niemniej śmiesznie brzmi słowo tragifarsa. To prawie jak herbata słodko- solona. A może się mylę ?
 • Wczoraj byłam na próbie generalnej i jestem zachwycona! cz. zupełnie nie masz racji! Ale to zupełnie! Zamiast wypowiadać się konstruktywnie, potrafisz jedynie obrażać i ustanawiać swoją rację za "najmojszą"! To żałosne i przypomina mi Dulską właśnie! Także dziękuję za to, że znowu pokazałeś, że Dulscy są wśród nas. W dodatku namawianie do tego, żeby się nie śmiać podczas spektaklu. .. jest kolejną żałosną Twoją inicjatywą. O taaak, uważajcie! tylko się nie śmiejcie, bo. .. no właśnie, bo co?! Z takimi teoriami to idź sobie oglądać teatr telewizji! Spektakl elbląski jest świetny. Ma w sobie zarówno elementy komediowe jak i dramatyczne. Wiele razy uśmiałam się do łez, jak również zmusiłam się do refleksji. Będę zachęcać swoich znajomych, żeby zobaczyli to przedstawienie i sama pewnie jeszcze nie raz pójdę, bo dawno nie widziałam tak dobrej roboty aktorskiej! Spektakl żywy, nowi aktorzy grają znakomicie, młody przystojny. .. ach, gdybym tylko była młodsza. .. Polecam! I co na to powiesz CZymbale?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nie lubię cz.(2012-10-06)
 • W pewnym teatrze podczas wystawiania dramatu była scena egzekucji. Skazany miał być powieszony. Ale dyrektor teatru chcąc przypodobać się publiczności - zwrócił się do reżysera z prośbą o wprowadzenie lżejszego nastroju celem ożywienia publiczności. Ten wykonał zadanie wyśmienicie. O tuż - podczas zbliżania się do skazanego - potknął się na co niedoszła ofiara rzekła - uważaj bo mnie zabijesz ! Od tej chwili zamiast dramatu - była komedia. I tylko nieliczni się nie śmieli. Widocznie ci mądrzejsi milczeli. Nie sprzyja się widowni nawet za cenę ich niezadowolenia. Ale tak już jest na świecie - że niektórzy ludzie posiedli taką mądrość - co się śmiech nazywa.
 • Jedną z cech charakterystycznych w farsie jest to, że bohaterowie nie ewoluują, nie ulegają żadnej przemianie. Pozostają tacy sami na końcu sztuki, po wszystkich perypetiach, jak na początku. I tacy są również bohaterowie, ,Moralności. .. '' Zapolskiej. Szczególnie Dulska.
 • Farsa to komedia. Żart. Sytuacja prześmieszna. Jej zadaniem jest śmieszenie i rozbawianie.
 • Gdybyś była młodsza, mogłabyś zajść ze Zbysiem w ciążę. Blondi, miałaś by Dulską za teściową. Pasujecie do siebie.
 • Stary, zramolały Teatr. Komu potrzebne takie Inscenizacje ?. Kto jest adresatem podobnego rupiectwa intelektualnego ?. No kto.
Reklama