UWAGA!

Gdy nos żyje własnym życiem

 
Gdy nos żyje własnym życiem
fot. nadesłana

Druga w tym sezonie, opera prezentowana w ramach The Metroplitan Opera – „Nos” Dymitra Szostakowicza to opowieść o nosie, który pewnego dnia rozpoczyna samodzielnie życie, oddzielając się od swojego właściciela. Już w sobotę, 26 października „Nos” będzie można obejrzeć w kinie „Światowid” na żywo, dzięki transmisji prosto z Nowego Jorku.

Tytułowy nos pewnego dnia rozpoczyna samodzielne życie, oddziela się od swego właściciela i robi błyskotliwą karierę jako radny. Właścicielem nosa jest urzędnik, Zrozpaczony zarządza poszukiwania, angażując w nie mieszkańców Petersburga. Nos jednak ani myśli dać się złapać.
       „Nos” to druga w tym sezonie, opera prezentowana w ramach The Metroplitan Opera. Jest to niezwykle innowacyjna adaptacja zrealizowana przez Williama Kentridge’a. Napisał ją 21-letni Dmitrij Szostakowicz . Libretto opery zostało oparte na opowiadaniu Nikołaja Gogola, jednego z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich dziewiętnastego wieku. Libreciści wykorzystali także motywy z innych dzieł tego pisarza – „Martwych dusz”, „Dziennika szaleńca” i „Ożenku” – a nawet fragment „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego.
       Ta bezceremonialnie potępiona przez ówczesną krytykę radziecką opera pełna jest nowatorskich rozwiązań kompozytorskich, ale – choć to utwór wybitny – wystawia się ją niezwykle rzadko, gdyż do jej wykonania potrzeba ponad 80 solistów. Met udało się zebrać tylu wykonawców, a nowojorska inscenizacja „Nosa” nawiązuje do najlepszych osiągnięć teatru rosyjskiego.
       Obsada:
       Paulo Szot jako Kowalow
       AndreyPopov jako Żandarm
       Alexander Lewis jako Nos
       Pavel Smelkov dyrygent
       Opera w trzech aktach z epilogiem. Libretto: kompozytor, Jewgienij Zamiatin, Gieorgij Jonin i Aleksandr Preis na podstawie opowiadania Nikołaja Gogola pod tym samym tytułem.
      
       Przedstawienie trwa około 2 godziny i 15 minut (z przerwą). Opery realizowane są w językach oryginału z napisami w językach polskim i angielskim. Dodatkowo zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.
       Transmisja przedstawienia: 26 października (sobota) o godz. 18.55
       Cena biletu: 50 zł – bilet pojedynczy
       40 zł – ulgowy (studenci do 25. roku życia - za okazaniem legitymacji, seniorzy od 60. roku życia).
      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)