UWAGA!

Pałacyk, jakiego nie znamy

 
Elbląg, Afisz zapowiadający koncert Filharmonii Narodowej
Afisz zapowiadający koncert Filharmonii Narodowej

W środę, 3 kwietnia o godz. 18 w kinie Światowid odbędzie się kolejny seans „Elbląga na dużym ekranie”. Bohaterem spotkania będzie Zakładowy Dom Kultury „Pałacyk”. Gdyby istniał, właśnie obchodziłby 72. urodziny, ale od 20 lat „Pałacyku” już nie ma. Wstęp wolny.

Początkowo służył pracownikom Zamechu i ich rodzinom, ale z czasem otworzył się na całe miasto. W „Pałacyku” koncertowali znani wykonawcy poezji śpiewanej: Magda Umer, Elżbieta Adamiak, Marek Grechuta, Tadeusz Woźniak, Mirosław Czyżykiewicz, Leszek Wójtowicz, Andrzej Poniedzielski, Leszek Długosz. Swoje utwory śpiewał Edward Stachura, a z poezją katalońską przyjechał „Zespół Reprezentacyjny”. Przez wiele lat odbywały się w tu Zaduszki Jazzowe prowadzone przez Jana Poprawę, ale też i koncerty dla dzieci w ramach Małej Akademii Jazzu - „MAJ”. Występowali młodzi artyści jazzowi: Grażyna Auguścik, Walk Way, Miłość z Leszkiem Możdżerem, oraz już uznani: Krzesimir Dębski, String Connection, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Janusz Muniak, Janusz Strobel, Jorgos Skolias, grupa OSJAN. W „Pałacyku” gościli wielcy artyści polskiej sceny, m.in. Maja Komorowska, Halina Mikołajska, Anna Seniuk, Beata Tyszkiewicz, Anna Chodakowska, Daniel Olbrychski, Krzysztof Kolberger, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Zelnik. Występował m.in. Teatr Ósmego Dnia, czy poznański teatr „Nowy”. W czasach cenzury wolne słowo przemycali artyści kabaretowi: Jan Pietrzak i kabaret „Pod Egidą”, Bohdan Smoleń, Tadeusz Drozda z kabaretem „Elita”, kabaret „Kapota”.
       Na co dzień działały tu sekcje i kluby zainteresowań, Chór Męski „Echo” i Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Spotykali się członkowie koła filatelistycznego, sekcji szachowej, brydżowej, Elbląskiego Klubu Amazonek, Klubu Kwadransowych Grubasów działającego pod patronatem Telewizji Polskiej, Klubu Przyjaciół Niemiec, Klubu Wędkarskiego, Honorowych Dawców Krwi, Klubu Bhakti Yoga, Klubu Kombatanta, Klubu Zasłużonego Zamechowca, czy także dzieci - w Klubie Przyjaciół Alfa, ruchu „Wolę być”, klubu esperanto i wielu, wielu innych. Wreszcie była tu oblegana przez młodzież dyskoteka.
       Wspomnienia o „Pałacyku” zilustrują stare kroniki i audycje telewizyjne. Będzie też niespodzianka – kronika PKF z 1959 roku, która relacjonowała pierwszy koncert Filharmonii Narodowej w ramach patronatu nad Elblągiem. Koncert ten odbył się kinie „Zamech” 21 marca 1959 roku.
       Na seans pt. „Kiedyś to był Pałacyk!” zapraszamy w środę, 3 kwietnia o godz. 18 do kina Światowid. Po seansie odbędzie się zbiórka datków na budowę „Domu pod Cisem”.
       Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu i telewizja Truso.tv, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu.

       Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie wiedziałem że mury Pałacyku na przestrzeni lat gościły tyle znanych artystów scen Polski. No, no. Miło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  miłośniksztuki(2019-04-02)
 • Magda Umer,bratanica albo siostrzenica Adama Humera stalinowskiego prokuratora,kilka wyrokow smierci.ale fajnie spiewa.Zelnik za mlodych lat tw. Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  8
  Zbyszek1(2019-04-02)
 • Jednym zdaniem odnośnie " Pałacyku ", to na nim, jak w soczewce widać całą niekompetencję kolejnych rządzących naszym miastem. A przekazanie go za friko pewnej uczelni przez p. Słoninę pokazuje, że cudze najlepiej się rozdaje. I nie byłoby w tym nic dziwnego, bo i poprzednie władze miały w nosie to, co mogłoby służyć ogółowi nawet do dziś, gdyby umiało czymkolwiek zarządzać. A tak " Pałacyk " stoi i niszczeje i będzie jeszcze długo tak stał, ku wstydowi wszystkich. Z wyjątkiem tych, co wstydu nie mają.
 • Ratowanie zabytków po elbląsku,wstyd( włodarze)......
 • @mieszkaniec. - Tutaj już właśnie powinien wypowiedzieć się ktoś w temacie. Czy uczelnia po prostu porzuciła obiekt po latach bezpłatnego użytkowania bo plany miała huczne, remont zabytku itd.
 • A teraz stoi pusty szyby brudem zarosly.
 • Do Redakcji - prosimy o artykul o dzisiejszym budynku Palacyk na Stoczniowej. Czemu Katolicka Szkola Jański doprowadzila do takiej sytuacji, że wyremontowany budynek stoi pusty, nieużytkowany, a murowane ogrodzenie za chwilę się przewroci. Czy nie ma w Elblągu energicznej osoby / radnego, urzędnika - konserwator zabytkow, prezydenta / ktory zająłby się tematem ? Parę lat temu Dyrektor / Rektor tej szkoly zapowiadal szumnie otwarcie w nim Klubu Studenckiego.
 • paredziesiąt metrow dalej na ulicy Nowej kolejny kwiatek zabytkowo-architektoniczny, przy Wyższym Seminarium Duchownym. Niedawno jeden ze stojacych tam budynkow gdzie mieszkali pracownicy z Ukrainy przeżywał pożąr. Najsensowniejszym rozwiazaniem byloby przejęcie/ odkupienie tych kilku pustych budynkow przez Kościół, bo widac, że prywatnego właściciela inwestycja przerosla finansowo.
Reklama