UWAGA!

Papusza. Historia pierwszej romskiej poetki - posłuchaj!

 Elbląg, Papusza. Historia pierwszej romskiej poetki - posłuchaj!
(fot. mat.prasowy)

Dziś (15 listopada) polska premiera filmu Joanny Kos - Krauze i Krzysztofa Krauze.

Papusza, czyli Bronisława Wajs, pozostawiła po sobie zaledwie kilkadziesiąt wierszy, zebranych w trzech tomikach. Za to, że ośmieliła się żyć niezgodnie z romskimi zasadami, spotkało ją odrzucenie. W "pięknym, czarno-białym dramacie" - jak napisał Janusz Wróblewski z tygodnika Polityka - poetkę zagrała Jowita Budnik. W odkrywcę jej talentu - tłumacza i poetę Jerzego Ficowskiego - wcielił się Antoni Pawlicki.
       Bohaterowie filmu mówią w językach: polskim i romskim; przygotowując się do roli, Jowita Budnik dziesięć miesięcy uczyła się języka romskiego. Część zdjęć była realizowana w naszym regionie - w Ornecie, a wśród statystów są m.in. Romowie z Elbląga.
       Joanna Kos - Krauze i Krzysztof Krauze starannie przygotowują się do swoich kolejnych produkcji, które - jak było w przypadku Placu Zbawiciela czy Mojego Nikifora - stają się wydarzeniami w świecie filmowym. Tak jest również w przypadku Papuszy. Świadczą o tym recenzje i sukcesy na festiwalach. Twórcy Papuszy otrzymali dotąd wyróżnienie specjalne na festiwalu w Karlowych Warach oraz Nagrodę Organizatorów Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą. Jan Kanty Pawluśkiewicz został nagrodzony za muzykę, a Zbigniew Waleryś za najlepszą drugoplanową rolę męską.
      
       Z Krzysztofem Krauze Agnieszka Jarzębska z portalu eŚwiatowid.pl rozmawiała jesienią ubiegłego roku, kiedy jeszcze trwały zdjęcia do filmu.
      
      
      
Redakcja
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Motylek, ciekawa historia fantastycznego człowieka który swoją prostotą, uczciwością i patrzeniem na świat podbił i urzekł świat. Sporo się ostatnio mówi w radiowej Trójce o Papuszy i dobrze bo warto pokazać że Romowie mają niesamowite i jakże odmienne spojrzenie na świat
Reklama