UWAGA!

Weekend z Docs Against Gravity: Scena ciszy

 Weekend z Docs Against Gravity: Scena ciszy

Jak ze zbrodnią ludobójstwa dokonaną w Indonezji radzą sobie jej ofiary? Pokazuje to film pt. "Scena ciszy". To kolejna odsłona weekendu z Against Docs Gravity, na którą Kino „Światowid” zaprasza w niedzielę, 17 maja o godz. 18.

Jak to jest ocaleć z potwornej zbrodni ludobójstwa dokonanej w latach 60. ubiegłego wieku przez brygady śmierci w Indonezji? Adi Rukun, optyk w średnim wieku, ocalał, ale jego starszy brat był torturowany, po czym został zamordowany przez reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila. Adi decyduje się przerwać milczenie i zrobić coś zupełnie niewyobrażalnego w społeczeństwie, gdzie mordercy nadal pozostają bezkarni i żyją w sąsiedztwie swoich ofiar.
       Postanawia skonfrontować ich z makabrycznymi czynami, których się dopuścili i podczas badania wzroku proponuje im spojrzenie na przeszłość z innej perspektywy. Okulary mają zmienić ich patrzenie na świat. Ma nadzieję, że w ten sposób zbrodniarze przyjmą w końcu odpowiedzialność za swoje działania. Niektórzy z nich są dziś uprzywilejowanymi obywatelami, a jeden napisał nawet książkę ilustrującą dokonane zbrodnie w nadziei, że będzie ona miała kiedyś historyczne znaczenie. Adi wierzy, że tylko odważna konfrontacja z mordercami przywróci jego rodzinie godność i pozwoli na uzdrowienie strasznej traumy, która ich gnębi.
       Choroba Alzheimera, która dotknęła ojca Adiego staje się metaforą zbiorowej niepamięci Indonezyjczyków, a zabójcy widziani oczami ocalałego brata wydają się jeszcze bardziej źli, niż moglibyśmy przypuszczać. Zdaniem reżysera film jest poematem na temat ciszy, zrodzonej z terroru, wezwaniem do jej przełamania, a także obrazem konsekwencji, jakie się z tym wiążą. To również opowieść o tym, że w życiu nie można nic zmienić, dopóki nie rozprawimy się do końca z przeszłością, nawet, gdy nasza codzienność zbudowana jest na terrorze i kłamstwach.
       reżyseria: Joshua Oppenheimer
       czas trwania: 99 minut
       produkcja: Dania, Finlandia, Indonezja, Wielka Brytania, Norwegia
       premiera: 2014
      
       Program Docs Against Gravity:

       15.05.2015 godz. 20:00 "Citizenfour"
       16.05.2015 godz. 18:00 "Jesteśmy waszymi przyjaciółmi"
       16.05.2015 godz. 20:00 "W piwnicy"
       17.05.2015 godz. 18:00 "Scena ciszy"
       17.05.2015 godz. 20:00 "Badjao. Duchy z morza"
      
       Cena biletu na każdy film w ramach Docs Against Gravity - 8 zł
      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)