UWAGA!

Wiosenny weekend w teatrze

2008-04-08
Aktualizowany 2008-04-12 00:43
Elbląg, W sobotę widzowie będą mogli obejrzeć "Cafe Sax"
W sobotę widzowie będą mogli obejrzeć "Cafe Sax"

W najbliższy weekend (12 – 13 kwietnia), w ramach trwającej Elbląskiej Wiosny Teatralnej, zaprezentowane zostaną dwa spektakle – elbląskie „Cafe Sax” oraz „Osmędeusze” w wykonaniu aktorów krakowskiego Teatru Proscenium.

W sobotę 12 kwietnia będzie niepowtarzalna okazja zobaczyć „Cafe Sax” na dużej scenie.
     - „Cafe Sax” to szczególna kawiarnia i piękne piosenki Agnieszki Osieckiej – mówi Tomasz Walczak, rzecznik prasowy elbląskiego teatru. - Dzięki tej atmosferze, nawet życie, które czasami daje nam kiepskie role do odegrania, może posmakować. I nawet jeśli wiemy, że ktoś dla nas ważny, nad ranem rozpłynie się we mgle i zniknie bezpowrotnie, to warto go spotkać w takim miejscu, jak to.
     - W tej kawiarni wszystko zdarzyć się może, to szczególne miejsce dla tych, którzy szukają „kogoś własnego, kogoś na stałe” - dodaje. - Pozwólmy sobie na częste wizyty w tym miejscu, pozwólmy sobie na zanurzenie w mądrych życiowo tekstach Osieckiej, pozwólmy sobie na uczucia i sentymenty.
     Przedstawienie „Cafe Sax” i jego aktorzy zostali obsypani nagrodami na festiwalach w kraju oraz za granicą. Warto więc przyjść do teatru, zobaczyć i posłuchać: Beaty Przewłockiej, Jolanty Tadli, Leszka Ostaszkiewicza i Marcina Tomasika.
     Początek o godz. 19. Cena biletu 25 zł.
     Natomiast w niedzielę 13 kwietnia spektakl „Osmędeusze” Mirona Białoszewskiego zaprezentują aktorzy Teatru Proscenium w Krakowie.
     

 


     - To przedstawienie oparte na warszawskim folklorze opowiada historię romansu Teosi i wędrownego żonglera Sylwestra, a dzieje się na Powązkach – wyjaśnia Tomasz walczak. - Świat ballad z Bródna i podwórzowych cyrkowców spotyka się tu z awangardową poezją i nowoczesnym teatrem, w którym role bohaterów odgrywają tekturowe figury. Teks zwany także warszawskimi „Dziadami”, wystawiony w 1957 roku stał się legendą za życia autora. Po śmierci poety w 1983 r. sztuka razem z innymi utworami teatralnymi Białoszewskiego zeszła z afiszy i aż do 1997 r. nie była wystawiana na zawodowych scenach.
     Jak dodaje Walczak, przedstawienie Proscenium nie kopiuje oryginału, jest jednak wierny jego klimatowi. Ziuta Zającówna (reżyser spektaklu oraz aktorka) i jej aktorzy - Stanisław Dembski i Włodzimierz Jasiński - wskrzeszają na scenie świat warszawskiego przedmieścia z jego naiwnością, romantyką i kiczem. Większość tekstu jest śpiewana, tak jak chciał tego autor na melodię ballad podwórzowych przy akompaniamencie akordeonu (Piotr Pułka). Aktorzy z wirtuozerią wykonują skomplikowaną partyturę Białoszewskiego, potrafią zaśpiewać nawet pojedyncze sylaby i zgłoski, które w tej poezji mają kluczowe znaczenie. Jednocześnie pod wyrafinowaną formą przekazują dramat niespełnionej miłości, lęk przed nieuchronną śmiercią i tęsknotę za światem dzieciństwa.
     Początek spektaklu o godz. 19. Cena biletu 45 zł.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Najlepsza jest Jola Tadla!
 • Mmm :) Nie mogę się doczekać :D Zapowiada się wspaniały weekend :)
 • Zapowiada się naprawdę super. .:)) Sobotni i niedzielny wieczór spędzony w Teatrze. .:)) Kocham to:):* "Cafe Sax" już widziałam, ale w kameralnej atmosferze na Małej Scenie, więc jestem ciekawa jak dziś wypadnie to na Dużej Scenie:) A jutro Teatr Proscenium z Krakowa ze spektaklem "Osmędeusze", mmmm. .. :)))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Iwona:-))(2008-04-12)
 • Pani Tadla jest najlepsza, jak śpiewa to aż ciarki z zachwytu przeze mnie przechodzą. :) Ale na małej scenie bardziej podobało mi się Cafe Sax. .jednak kameralna atmosfera kawiarni daje wiele temu spektaklowi, chociaż nie przeczę, że bawiłam się naprawdę dobrze :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Justyna.(2008-04-13)
 • Okropne :(((
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Teatro-maniak(2008-04-13)
 • Mnie najbardziej "chwyta" Pan Marcin Tomasik. Pozdrawiam, Panie Marcinie! ma Pan talent. TALENT. Dziękuję za przemiłe doznania.
 • wstyd, widac stara ekipa ma sie dobrze na posadce
Reklama